Pogoda na 1 września 2022. Jaka aura w pierwszy dzień szkoły?

Dziś pierwszy dzień szkoły. Wakacje postanowiły jasno zaznaczyć, że czas laby się skończył i pora wracać do obowiązków. Ostatnie dni były w kraju chłodniejsze. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda na 1 września 2022. Zacznijmy od mapy barycznej Europy.

Pogoda na 1 września. Sytuacja baryczna
Pogoda na 1 września 2022. Mapa baryczna Europy

Powyżej mapa z niemieckiego instytutu DWD. Widać na niej, że silny niż z północy Europy coraz śmielej zawładnął pogodą na kontynencie. Dziś dostaniemy się pod jego wpływ jeszcze bardziej. Przyniesie to więcej słońca i bezchmurnego nieba. Jednak wciąż spływa do nas chłodna masa powietrza polarnomorskiego. Zupełnie inny typ pogody panuje obecnie na wschodzie i południu, gdzie wciąż dominują niże. Przynosi to większą dynamikę w pogodzie, ale i wyższe temperatury.

Pogoda na 1 września. Jakie będą temperatury powietrza?

Pierwszy dzień szkoły nie przyniesie nam dużych zmian w pogodzie pod względem temperatur powietrza. Pogoda na 1 września to dalszy spływ chłodnych mas z północy w nasz region. Skutkowało będzie to dość umiarkowaną temperaturą w kraju (przypomnę, że przed nami możliwe przymrozki w Polsce). Poniżej prognoza temperatury na czwartek 1 września 2022.

Pogoda na 1 września. Prognoza temperatury powietrza
Pogoda na 1 września. Prognoza temperatury powietrza

Widać, że nie będzie to bardzo ciepły dzień. W przeważającej części regionów kraju termometry nie pokażą nawet 20 stopni Celsjusza. Poniżej dwudziestek pogoda na 1 września przyniesie w całym pasie nadmorskim oraz na Kujawach, północy Mazowsza, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. Podczas gdy w północnej połówce kraju będzie dziś chłodno, temperatury nie będą rozpieszczać również w południowej połowie Polski. Tutaj tylko nieznacznie cieplej, termometry wskazywały będą w okolicach 20 stopni. Najcieplejszym regionem Polski będzie dziś Podkarpacie, ale tutaj również będzie to zaledwie 22-23 stopnie Celsjusza. Także pierwszy dzień roku szkolnego nie przyniesie nam wysokich temperatury powietrza.

Słabe opady znów w części kraju

Dzisiejszy dzień będzie podobny do wtorku, czy środy pod względem pogody w kraju. Dostaliśmy się pod wpływ wyżu. Jednak powietrze, które spływa do nas z północy kontynentu jest nie tylko chłodne. Masy te są również chwiejne, co przy dodatkowym dużym gradiencie pionowym temperatury doprowadza do rozwoju chmur kłębiastych.

Opady przelotne możliwe dziś na północy kraju
Pogoda na 1 września. Opady na północy kraju

Oczywiście spływ chłodnych mas z północy najbardziej wpływa na aurę na północy kraju. Pogoda na 1 września przyniesie zatem rozwój chmur opadowych nad morzem oraz lokalnie na Warmii i Mazurach. Będą to konwekcyjne chmury kłębiaste. Niosły będą ze sobą przelotne, lecz lokalnie intensywne opady deszczu. Pierwsze opady pojawiają się na Pomorzu oraz Warmii już od rana. W dzień chmur i przelotnych opadów będzie w regionie przybywać. Na pozostałym obszarze Polski bez opadów. Prócz północy kraju pogoda na dziś przyniesie mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba.

Wiatr będzie dziś odczuwalny niemal w całej Polsce. Jednak nie będą to porywy wiatru specjalnie silne. Najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się na północy, ale będzie to wiatr wiejący z prędkością maksymalną 30-40 km/h. Na pozostałym obszarze Polski północny wiatr wiał będzie z prędkością do 20 km/h. Wciąż bardzo wysoka jest wartość ciśnienia atmosferycznego. Barometry w Polsce nadal pokazują ponad 1020 hPa. Podsumowując, w większości regionów czeka nas słoneczny, lecz dość chłodny dzień. Opady wystąpią wyłącznie na północy Polski. Wysokie ciśnienie będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Pogoda na 1 września w sumie będzie pozytywna, niech tylko zrobi się minimalnie cieplej o porankach, to będzie to wymarzona pogoda na powrót do szkoły i bardziej pracowitego okresu roku, po kończących się wakacjach. Zaglądajcie dziś na stronę główną portalu. Mamy w planach kilka ciekawych wpisów pogodowych. Miłego dnia.