Pogoda na 10 czerwca 2020. Burze z uniesionego trybu od godzin porannych. Wilgotna masa znad Morza Czarnego nad Polską

Według porannego SIGNIFICANTU nad wschodnią częścią kraju w dalszym ciągu znajduje się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, który w kolejnych godzinach zmieni swoją charakterystykę na front ciepły, za którym napływać ma nad coraz większy obszar Polski masa znad Bałkanów, Morza Czarnego i Śródziemnego. Oddziałują w naszej części Europy niże z ośrodkami nad Białorusią, Ukrainą oraz Litwą i Słowacją. Na wschód od frontu napływa wilgotne powietrze polarno morskie znad Morza Czarnego. W kolejnych godzinach prognozowane są następne burze. Głównie z uniesionego trybu w początkowej fazie. Wilgotne i niestabilne powietrze zalega wyżej niż 1 km nad poziomem gruntu, ale w drugiej części dnia konwekcja startować będzie już od powierzchni ziemi.

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże, miejscami całkowite z większymi przejaśnieniami. Na południu, centrum i wschodzie burze, nawet z gradem. W czasie burz opady do 35 mm. Temperatura wyniesie: od 16°C do 20°C nad morzem. Nieco cieplej na wschodzie od 18°C do 24°C w najcieplejszym momencie dnia. Na zachodzie termometry pokażą od 22°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

Prognozowane wartości we wschodniej części kraju, mając na uwadze zaleganie chmur warstwowych typu Stratus i mgieł mogą być niższe, ale w drugiej części dnia prawdopodobne są rozpogodzenia na tym obszarze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.06.2020, 12 UTC

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla wysokości izobarycznej 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Widoczna adwekcja na różnych poziomach troposfery z południowego-wschodu.

W środę burze prognozowane są głównie na południu, centrum i wschodzie Polski. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu od 15 mm do 30 mm. Pierwsze burze obserwowane są od godzin porannych na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Warunki w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się w kolejnych godzinach struktur wielokomórkowych, a nawet superkomórek burzowych. Wiatr w czasie burz do 70 km/h, miejscami grad od 1 cm do 3 cm. Najwięcej burz jest prognozowanych w godzinach popołudniowych i wieczornych, ale podczas nadchodzącej nocy lokalne burze możliwe są przez całą noc.

Prognozowany obszar burz w środę według (IMGW-PIB)

Prognozowane zachmurzenie i obszar opadów oraz prawdopodobny obszar burz w środę na obszarze Polski.