12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 10 dni dla Polski. Nawet 15°C, ale będą też przymrozki i śnieg

Sprawdź pogodę na 10 dni dla Polski. Będą okresy ciepła, ale we wschodniej i południowej części kraju możliwe przymrozki. Na obszarach podgórskich i górskich możliwe opady śniegu.

W najbliższych 10 dniach średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 5°C do 7°C. Najcieplej będzie na zachodzie Polski.

Średnia anomalia temperatury powietrza wyniesie od 2°C do 3°C. Najchłodniej będzie w tym czasie we wschodniej połowie kraju.

Nadchodzące noce bez przymrozków, ale ujemne temperatury zdarzać mogą się na obszarach podgórskich i górskich. Jeśli chodzi o wschodnią połowę kraju, to przymrozki mogą powrócić nocami na przełomie 2 i 3 dekady listopada, ale z pewnością nie będzie mrozów, gdyż za dnia temperatura będzie dodatnia. Niewykluczone, że na obszarach podgórskich i górskich wystąpią opady śniegu bliżej końca miesiąca. Na nizinach atak zimy jest mało prawdopodobny. Wiele wskazuje, że w ostatniej dekadzie 11 miesiąca roku coraz większy wpływ na pogodę zacznie mieć Atlantyk wraz z frontami atmosferycznymi. Pojawi się więcej opadów deszczu.

Na południowym-zachodzie i zachodzie 14 i 15 listopada termometry pokażą nawet 12-15°C. W weekend pojawią się też rozpogodzenia w wielu regionach. Nowy tydzień już bez tak wysokich wartości na termometrach i z opadami deszczu, a w drugiej połowie przyszłego tygodnia na wschodzie i południu nocami i w godzinach porannych mogą zdarzać się przymrozki.

Nadchodzący weekend będzie ciepły zwłaszcza na południowym-zachodzie i zachodzie. Od poniedziałku czeka nas ochłodzenie, ale w dalszym ciągu będą to wartości dodatnie w ciągu dnia.

W najbliższych 10 dniach znajdziemy się pomiędzy wyżem znad Rosji a niżami znad wschodniego i północnego Atlantyku. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Najchłodniejsze masy okresami zalegać będą na wschodzie Polski.

Na przełomie 2 i 3 dekady listopada opady deszczu będą coraz częstsze. Śnieg tylko w górach, bądź na obszarach podgórskich i nie powinno być go dużo.

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej przez modele GFS i ECMWF na najbliższe 10 dni.

Wygląda na to, że po stabilnej wyżowej pogodzie ostatnia dekada listopada może przynieść większą dynamikę w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji zachodniej.