5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 14 stycznia 2021. Śnieg w wielu miejscach, coraz większy mróz w Polsce

We czwartek Polska znajdzie się pod wpływem wypełniającego niżu „DIMITROS” z centrum nad zachodnią Ukrainą. Kierunek napływu mas powietrza ulegać będzie zmianie z północno-zachodniego na północno-wschodni i znad Rosji spływać zacznie coraz chłodniejsze powietrze o cechach arktycznych, kontynentalnych. Nad Skandynawią umacniać ma się wyż „BOZENA”, który we współpracy z niżem znad Europy Wschodniej sprowadzać ma do kraju chłodniejszą masę powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14.01.2021, 12 UTC

Dzisiaj zachmurzenie będzie duże i całkowite z przejaśnieniami. W całym kraju prognozowane są opady śniegu. Strefy opadów o charakterze konwekcyjnym będą przemieszczać się z północy, północnego-wschodu na południe. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5-15 cm. Największe opady na obszarach podgórskich i górskich, gdzie kluczowy będzie czynnik orograficzny. Temperatura maksymalna od -6°C do 3°C. Najcieplej nad samym morzem. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, z kierunków północnych. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część czwartkowego dnia dla Polski według modelu ECMWF.

Prognoza zachmurzenia, obszaru wystąpienia opadów atmosferycznych, 14 stycznia 2021 od godzin porannych do godzin popołudniowych.

Bieżące położenie opadów i burz tutaj