Pogoda na 16 dni dla Polski: Gwałtowne burze, upały i szansa na chłodne okresy

Prezentujemy Wam prognozę pogody na 16 dni. Sprawdźcie trend w pogodzie na najbliższy okres. Czeka nas dynamiczny okres w pogodzie, prognozowane są upały, ale także burze i chłodne okresy przejściowo.

Lipiec nie rozpieszcza nas w pogodzie. Nadeszło jednak w ostatnich dniach wyraźne ocieplenie do Polski, dodatkowo wczoraj za frontem ciepłym zaczęło napływać powietrze zwrotnikowe. Epizod z zaleganiem gorącego, chwiejnego powietrza z południowego – zachodu nie będzie długotrwały. Ciepły wycinek niżu zamyka front chłodny, za którym następuje adwekcja powietrza polarno-morskiego.

Zatem w niedzielę należy zachować szczególną ostrożność na trasie burz. Zwłaszcza we wschodniej i południowo – wschodniej części Polski, chmury Cumulonimbus mogą być gwałtowne i powodujące szkody.

Więcej informacji o silnych burzach w niedzielę przeczytacie w artykule poniżej.

Co w kolejnych dniach w pogodzie?

Nasunie się klin wyżowy z rejonu Azorów, przynosząc stabilizacje w pogodzie. Na obszarze całej Polski zrobi się dużo chłodniej. W kolejnych dniach mogą zaznaczać się strefy frontowe, ale nie powinny być groźne. Od środy do Polski zacznie powracać upał. Co więcej w czwartek znów zrobi się upalnie na przeważającym obszarze naszego kraju.

Wyż nad Polską zapewni nam stabilną pogodę bez deszczu, ale w weekend znów nad naszym krajem przejść mogą gwałtowne burze. Są to jednak odległe prognozy, jakie mogą ulec zmianie.

Prognozy powyżej 120 godzin są obarczone dość dużym błędem prognostycznym, ale prawdopodobnie pod koniec miesiąca zrobi się nieco chłodniej i może być poniżej 25 stopni. Wiele wskazuje, że upały powrócą w pierwszych dniach sierpnia. Niewykluczone, że w sierpniu wystąpi kilka fal upałów.

Mała ilość opadów w najbliższych dniach pogłębiać będzie dalej suszę w Polsce.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europy przez model GFS

Bieżące położenie opadów i burz poniżej