Pogoda na 16 dni dla Polski. Przymrozki. Zima tylko w górach i burze w Europie

Pogoda na 16 dni dla Polski. Przymrozki, zima tylko w górach i burze w Europie. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w okresie od 3.11.2020 do 19.11.2020.

Początek listopada przynosi wysokie temperatury. Najwyższa anomalia panuje na zachodzie Polski, najniższe na wschodzie. Dane: meteomodel.pl

W kolejnych dniach czeka nas jednak krótkie ochłodzenie. Temperatura będzie w dalszym ciągu powyżej normy wieloletniej. Nocami jednak w drugiej połowie tygodnia możliwe są przymrozki. Zwłaszcza przygruntowe. W ciągu dnia panować będzie dodatnia temperatura.

Prognoza anomalii temperatury wskazuje, że najwyższa dodatnia anomalia utrzyma się na zachodzie, najmniejsza na wschodzie. Pomimo chłodnych nocy temperatura za okres 9 dni będzie powyżej normy wieloletniej.

W okresie od 3.11.2020 do 10.11.2020 panować ma silna blokada wyżowa. Opady w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego są prawdopodobne na południu, centrum i wschodzie kraju w środę. Popadać może także w czwartek, gdy strefa opadów schodzić będzie z północy na południe. Kolejne dni bez opadów i z dominacją silnego wyżu. Nie będzie padać nawet do 2 dekady listopada w wielu miejscach Polski.

W okresie od 10.11.2020 do 17.11.2020 blokada wyżowa utrzyma się w naszej części Europy. Niewykluczone, że do 11-12 listopada 2020 czeka nas bardzo ciepły okres synoptyczny. Następnie w w kolejnych dniach drugiej dekady miesiąca mogą napłynąć suche i chłodne masy z północnego-wschodu i wschodu. Do tego czasu jednak wyliczenia mogą ulec zmianie. Prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.

Średnia anomalia temperatura powietrza wyniesie od 3°C do 4°C w okresie od 3.11.2020 do 13.11.2020.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 8°C do 9°C. Najcieplej będzie na zachodzie Polski.

Noce jednak zazwyczaj nie będą tak ciepłe jak w październiku. Coraz częściej będą to wartości jednocyfrowe. Nocami możliwe są przymrozki. Zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia. W polskich górach panować będzie mróz.

Blokada antycyklonalna w naszej części Europy przyczyni się do stabilnych warunków pogodowych w Polsce. Nie zawsze jednak wyże przyniosą pogodną aurę. Okresami zalegać mogą nieprzyjemne, podinwersyjne chmury Stratus oraz mgły i warstwowe chmury Stratocumulus.

Prognoza temperatury na dzień 4 listopada 2020 według ECMWF.

W czwartek chłodniej. Przemieszczać będzie sie strefa opadów na froncie ciepłym z północy na południe. Nie wszędzie będzie pogodnie.

W piątek najcieplej będzie na północy, najchłodniej na południu Polski.

Weekend ciepły i bez opadów. Nocami jednak należy spodziewać się niskich temperatur, a miejscami nawet przymrozków. Coraz cieplej zacznie robić się w niedzielę.

Początek przyszłego tygodnia ciepły, ale nocami należy spodziewać się przymrozków, zwłaszcza w drugiej połowie przyszłego tygodnia, także na wysokości 2 metrów.

Nocne przymrozki w drugiej dekadzie listopada poza obszarami górskimi nie będą niczym nadzwyczajnym. Skalę i obszar będzie można jednak precyzyjniej określić za kilka dni.

Modele numeryczne są zgodne, że listopad nie będzie tak deszczowy jak październik. Częściej dominować mają układy wysokiego ciśnienia. Jeśli chodzi o opady śniegu na nizinach, to modele numeryczne nie prognozują ich nawet do 17-20 dnia miesiąca. Śnieg, jeśli będzie padać, to tylko wysoko w górach.

Prognozowane sumy opadów w najbliższych dniach, a nawet tygodniach. Wyliczenia mają charakter orientacyjny.

Według modelu CFS chłodniejszy okres synoptyczny może nadejść na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Te prognozy ze względu na odległy termin trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach, a nawet tygodniach, gdyż są obarczone dużym błędem. Całkiem prawdopodobne, że kolejne tygodnie przyniosą dominacje wyżów. Rzadziej niżów, co przełoży się na mniejszą ilość opadów, nawet poniżej normy wieloletniej.

Model GFS prognozuje wyraźne ochłodzenie dopiero w drugiej dekadzie miesiąca. Prognozy wiązek ze względu na odległy termin mają jednak duży rozrzut, zatem prognoza nie jest wiążąca i ma tylko charakter orientacyjny.