Pogoda na 16 dni. Koniec upału, przejdą gwałtowne burze w Polsce

Wyjątkowo długo gościło nad Polską powietrze zwrotnikowe w ostatnich dniach. Nadszedł jednak kres zalegania mocno wygrzanej masy z południa. Jedną z wielu oznak postępującej zmiany pogody nad Polską jest nasunięcie się zatoki niżowej związanej z niżem „EGBERT”. To właśnie w jej obrębie rozwinęła się linia zbieżności wiatru, która przynosi dziś burze na zachodzie. Front chłodny w nocy kontynuować ma wędrówkę na wschód Polski, poprzedzać ma go strefa konwergencji wiatru w dolnej troposferze, sprzyjając rozwojowi burz w głębi kraju. Nocna konwekcja jednak nie powinna być szczególnie groźna. W kolejnych dniach czeka nas silne ochłodzenie, które odczujemy w całej Polsce. Prawdopodobnie był to jeden z ostatnich tak silnych napływów masy zwrotnikowej w 2019 roku. Oczywiście we wrześniu zdarzają się okresy bardzo ciepłe. Ze statystyk wynika również, że spada również aktywność burzowa, co wiąże się m.in z docieraniem chłodniejszych mas powietrza i krótszą operacją słoneczną. Jeśli chodzi o burze, to zdecydowanie dominują burze w nieco zimniejszym powietrzu, czyli najczęściej konwekcja wewnątrzmasowa. W poniedziałek burzowa aura przemieści się nad wschodnią Polską, tutaj burze są możliwe już nad ranem. Ich inicjacja zajdzie na linii zbieżności w polu wiatru, która poprzedza front. Omawiany front ma zwolnić i rozwinąć ma się fala frontowa, jaka urosnąć ma do postaci płytkiego niżu. Dlatego pod wieczór i w nocy oraz we wtorek ulewy wystąpią na południu i wschodzie Polski.

W kolejnych dniach pozostaniemy w napływie chłodnych mas powietrza. Przeważnie znad Oceanu Atlantyckiego, czasami zaznaczą się tylko fronty, dlatego możliwe są opady. Na takie ciepło jak mieliśmy będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.

Wrzesień to miesiąc gdy wkraczamy w jesień. Ta meteorologiczna rozpoczęła się już dziś. Natomiast ta kalendarzowa przyjdzie kilka tygodni później. Dni są już coraz krótsze, co ma duży wpływ na nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 2.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Na południu w okresie od poniedziałkowego wieczora do południa we wtorek spadnie trochę więcej deszczu. Modele są co do tego zgodne.

W środę pogodą sterować ma wyż

Za frontem chłodnym, w strefie osiadania chłodnego powietrza rozbuduje się mobilny wyż. Przyniesie on poprawę pogody. Od północnego – zachodu nasuwać będzie się jednak okludujący układ frontów atmosferycznych położony w zatoce atlantyckiego niżu.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 5 września 2019 r. (IMGW-PIB)

Szansa na powrót upałów jest marginalna. Dni ciepłe, lecz nie upalne mogą jeszcze wystąpić we wrześniu. Burz jednak będzie mniej niż w sierpniu. Jesień meteorologiczna rozpoczęta, wkrótce nadejdzie astronomiczna.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ