Pogoda na 21 marca 2020. Nawet 15 cm śniegu w górach, dużo chmur. Burze nie wystąpią

Pogoda na 21 marca 2020. Nawet 15 cm śniegu w górach, dużo chmur. Burze nie wystąpią.

W sobotę praktycznie cała Polska znajdzie się już pod wpływem silnego układu wysokiego ciśnienia o imieniu “JURGEN” z centrum nad Skandynawią. Tylko w południowej połowie kraju znajdzie się aktywny front atmosferyczny o charakterze chłodny. Dodatkowo z północy na południe schodzić będzie front okluzji chłodnej, za którym spływać będzie powietrze arktyczne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.03.2020, 12 UTC

W sobotę na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzenia. Natomiast południowej i południowo zachodniej części kraju spodziewane są opady deszczu, przechodzące z biegiem godzin w deszcz ze śniegiem i śnieg, okresami o umiarkowanym natężeniu. Wyliczana suma opadów do 12 mm w Karpatach. W górach i na obszarach podgórskich wystąpią opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach i na Podhalu oraz w Bieszczadach do 15 cm, w rejonach podgórskich Karpat do 10 cm, w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim do 5 cm.

Na pozostałym obszarze Polski możliwe są słabe przelotne opady deszczu, punktowo deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura oscylować ma w przedziale od 2°C miejscami na północnym wschodzie, około 5°C w centrum, do 7°C na zachodzie i krańcach wschodnich. Najchłodniej będzie w rejonach Karpat, bo zaledwie 1°C. Wiatr na ogół umiarkowany i porywisty, na wybrzeżu także okresami dość silny i w porywach do 55 km/h, północny i północno-wschodni. W Sudetach wiatr w porywach do 75 km/h, a w Karpatach do 70 km/h. W górach wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar i typ opadów oraz zachmurzenie w sobotę na obszarze Polski.