Pogoda na 21 października 2022. Front wkracza do Polski. Pogorszenie aury od zachodu

Czwartek upłynął nam pod znakiem pięknej, wyżowej aury. Dziś niestety tak pięknie już nie będzie. Od zachodu wkroczy do Polski strefa frontu atmosferycznego. W związku z tym pogoda na 21 października zacznie się pogarszać. Sprawdźmy szczegóły prognozy pogody zaczynając od sytuacji barycznej.

Pogoda na 21 października. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 21 października. Sytuacja baryczna

Wyż, który zapewniał nam mnóstwo słońca w dniu wczorajszym, dziś odsunął się w region Morza Czarnego. W związku z tym ustąpił on miejsca zatoce niskiego ciśnienia, którą poprzedza system frontów atmosferycznych. To właśnie front atmosferyczny przyniesie nam dziś więcej zachmurzenia i powrót opadów do Polski.

Coraz więcej chmur i opadów w kraju

Już od godzin porannych dużo chmur zalegało będzie nad zachodnią połową kraju. Dodatkowo w wielu regionach Polski Zachodniej padać może deszcz. Nie będą to opady bardzo intensywne, choć lokalnie padać może umiarkowanie.

Pogoda na 21 października. Opady od rana nad Polską
Pogoda na 21 października. Opady od rana nad Polską

Powyżej prognoza opadów na piątek na godziny poranne. W kolejnych godzinach strefa zachmurzenia i opadów przesuwać będzie się na wschód, do centralnych dzielnic Polski. Do wieczora strefa frontowa dotrze na wschód kraju. W piątek przelotne opady deszczu możliwe są praktycznie w każdym zakątku kraju. Jednak zaznaczyć trzeba, będą to opady przelotne, lokalne, często pochodzące z konwekcji. Przy taki rodzaju opadów nie da się określić gdzie dokładnie spadnie deszcz. W porannej prognozie mogę tylko zapewnić, że przed południem więcej opadów zaznaczy się na zachodzie kraju, a po południu więcej chmur deszczowych obserwowali będziemy na wschodzie Polski. W nocy z piątku na sobotę do kraju zbliżać zacznie się płytki niż. On przyniesie kolejne pogorszenie aury. O tym jednak w późniejszych wpisach.

Pogoda na 21 października. Silniejszy wiatr w Polsce
Pogoda na 21 października 2022. Silniejszy wiatr

Wraz z wkroczeniem do Polski strefy frontu, wzmagał będzie się również wiatr. Na zachodzie wiatr w piątek osiągnąć może 50-60 km/h. W górach i na obszarach podgórskich wiatr wiać może z prędkością przekraczającą 80 km/h. W drugiej części dni silniejsze porywy wiatru pojawią się również na wschodzie kraju.

Zacznie robić się cieplej w Polsce

Za frontem atmosferycznym do Polski napływać zacznie nieco cieplejsze powietrze z południowego zachodu. W związku z tym na krańcach zachodnich, w najcieplejszym momencie dnia termometry wskazać mogą powyżej 15 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na 19 października 2022
Temperatura 19 października 2022 w Polsce

Powyżej prognoza temperatury dla Polski na piątek 19 października. Niestety ocieplenie dotyczyło będzie jeszcze dziś tylko krańców zachodnich kraju. W pozostałych regionach piątek nadal upływał będzie nam pod znakiem dość niskich temperatur powietrza. Na południu termometry przekroczą dziesięć stopni, jednak już na wschodzie i północy jest to mało realne. Pogoda na 21 października przyniesie dość duży spadek ciśnienia atmosferycznego. Podczas gdy dzień zaczniemy z wartością 1025 hPa na barometrach, tak w nocy z piątku na sobotę będzie to już tylko 1010 hPa. Widać więc, że biomet może być dziś nie koniecznie dla nas korzystny. Mimo wszystko życzę Wam miłego i udanego dnia. Piątek to piątek. Nawet jeśli pogoda w Polsce ulega pogorszeniu.