Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 25 października. Liczne burze za frontem atmosferycznym w Polsce

Pogoda na 25 października. Burze nad Polską

W poniedziałek nad Polską przemieszczał się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Dziś znajdzie się on już poza naszymi wschodnimi granicami. Jednak pogoda na 25 października przyniesie dużo dynamicznych zjawisk. Nad Polską rozwiną się liczne burze. Spójrzmy na sytuację baryczną jaka panowała będzie dziś w Europie.

Pogoda na 25 października 2022. Sytuacja baryczna
Pogoda na 25 października. Sytuacja baryczna nad Europą

Na zachód od Europy obserwujemy wciąż głęboki i rozległy niż baryczny. Przynosi on złą pogodę w regionach zachodnich. Jednak za sprawą frontu atmosferycznego i zatoki niżowej wpłynie również na pogodę we wtorek w naszym kraju. Na południu kontynentu obserwujemy wyże, które przynoszą dobrą, słoneczną i gorącą aurę. Na północy zaś mieszkańcy szykują się na pierwszy atak zimy. Wróćmy do pogody na 25 października w Polsce.

Dynamiczna pogoda. Mnóstw opadów, a nawet burze w Polsce

W godzinach porannych na wschodzie kraju zaznaczał się jeszcze front atmosferyczny. Solidnie lało w pasie od Podlasia po Podkarpacie. Na północnym wschodzie występowały nawet burze. Front już opuszcza nasz kraj wędrując dalej na wschód. Za frontem atmosferycznym spłynęło do nas tylko nieco chłodniejsze, ale za to bardzo chwiejne powietrze z północnego zachodu. W takich warunkach dojdzie dziś do silnego rozwoju konwekcji w wielu regionach kraju. Poniżej prognoza opadów modelu ECMWF dla kraju.

Opady przelotne i burze dziś w Polsce
Mnóstwo opadów przelotnych i burze dziś w Polsce

Widać tu, że pogoda na 25 października przynieść może opady praktycznie w każdym zakątku Polski. Będą to przede wszystkim przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego. Najwyżej wypiętrzone chmury kłębiaste będą dziś mogły generować wyładowania atmosferyczne. Wtorek nad Polską przyniesie nam więc burze. Nie powinny być to burze tak groźne jak na zachodzie Europy. Jednak lepiej zorganizowane komórki burzowe generować mogą silne opady deszczu, opady małego gradu oraz uderzenia wiatru w okolicach 70 km/h. Przelotne opady deszczu i burze możliwe dziś będą w kraju praktycznie przez cały dzień.

Pogoda na 25 października. Ochłodzenie, ale niezbyt silne

Za frontem chłodnym w nasz region spływać zaczęło nieco chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Nie będzie to jednak ochłodzenie silne. Temperatury względem dnia wczorajszego spadną zaledwie o 2-3 stopnie Celsjusza. Poniżej mapa z prognozą temperatury dla Polski na dzisiejszy dzień.

Temperatury we wtorek 25 października 2022
Temperatury we wtorek 25 października w Polsce

Najchłodniej w regionach północnych Polski. Na północy kraju termometry wskażą dziś w okolicach 14 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Podczas gdy na północy kraju będzie poniżej 15 stopni, na południu i w centrum ochłodzenie będzie mało odczuwalne. Wtorek będzie kolejnym dniem, gdy termometry wskazywać mogą w okolicach 16-18 stopni Celsjusza. To kolejny bardzo ciepły dzień jak na ostatnią dekadę października. Temperaturę odczuwalną obniżał będzie dziś wiatr.

Prognoza wiatru na wtorek 25 października
Prognoza porywów wiatru na wtorek 25 października

W godzinach popołudniowych do Polski Zachodniej wkroczy strefa silniejszych porywów wiatru. W zachodniej połowie kraju pogoda n 25 października może przynieść wiatr wiejący w porywach do 60 km/h. Na terenie całego kraju na obszarach nad którymi przechodziły będą burze wiać może punktowo nieznacznie mocniej. Ciśnienie atmosferyczne na dość stabilnym poziomie około 1015 hPa. Po południu wartość ciśnienia zacznie nieznacznie rosnąć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk