Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 26 września. Okluzja nad Polską. Wracają opady i niższe temperatury

Pogoda na 26 września. Prognoza pogody dla Polski

Pogoda ulega zmianom. Weekend upłynął pod znakiem wspaniałej, słonecznej aury choć w niedzielę były już w kraju regiony gdzie wzrosło zachmurzenie, a nawet padał deszcz. Rozpoczynający się tydzień przyniesie załamanie pogody, jednak pogoda na 26 września da nam jeszcze chwile ze słońcem.

Powyżej mapa baryczna Europy na dzisiejszy dzień. Widać, że nad Polską przemieszczał będzie się front okluzji. Przyniesie on przelotne opady deszczu i wzrost zachmurzenia w wielu regionach kraju. Stopniowo nasz kraj dostaje się pod wpływ zatoki niżowej z zachodu kontynentu. Cyrkulacja zmieniła się na zachodnią i już dziś odczuwali będziemy w pogodzie skutki tej zmiany.

Pogoda na 26 września. Sporo opadów nad Polską

Już od godzin porannych przelotne, lecz lokalnie intensywne opady deszczu notujemy na Podkarpaciu i w Małopolsce. Przelotne opady deszczu również w pasie od Pomorza po Dolny Śląsk. Za dnia najwięcej opadów spodziewamy się w pasie Polski Centralnej i na południu kraju. To w tym pasie znajdzie się front okluzji wraz ze strefą zachmurzenia frontowego. Jednak pogoda na 26 września opady przynieść może praktycznie w całym kraju.

Prognoza opadów na poniedziałek
Pogoda na 26 września. Prognoza opadów

Obserwując obecne skany radarowe widać, że strefa dość silnych, przelotnych opadów deszczu wkracza z rana do Polski od strony południowej. W najbliższych godzinach intensywne opady deszczu pojawią się więc w pasie od Śląska, przez Małopolskę, po Ziemię Świętokrzyską po Podkarpacie. Najwięcej słońca w dzielnicach północnych. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Poniedziałek z przyjemnymi temperaturami

Napływa do nas ciepłe powietrze z południowego zachodu Europy. W związku z tym temperatury dziś w kraju całkiem przyjemne. Na obszarach, gdzie zachmurzenie frontowe nie zasłoni słońca termometry wskazywać dziś mogą nawet 18 stopni Celsjusza. Trochę niższe temperatury tam, gdzie słońce zostanie zasłonięte chmurami. W pasie centralnym i na południu Polski w okolicach 14-15 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na 26 września dla Polski
Prognoza temperatury na 26 września

Jak na końcówkę września to na temperatury chyba nie mamy co narzekać. Tym bardziej, że jeszcze dziś temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr. Dopiero w godzinach popołudniowych mocniej wiać zacznie na zachodzie kraju. Przez większość dnia jednak bezwietrze w całej Polsce. Pogoda na 26 września przyniesie nam spadek ciśnienia. Nie będzie to spadek bardzo gwałtowny, jednak ciśnienie dziś w kraju spadnie poniżej 1005 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk