Pogoda na 27 października 2022. Wyż w regionie. Sporo słońca, ale nie wszędzie w Polsce

Patrząc na mapy synoptyczne pogoda na dziś wygląda super. Polska znajduje się obszarze wysokiego ciśnienia. Spodziewać możemy się, że w związku z tym czeka nas dzień pełen słońca i wspaniałej aury. Jednak sytuacja nie jest do końca tak oczywista. Zapraszam na prognozę. Co przyniesie nam pogoda na 27 października. Zobacz również: Atak zimy w USA. Śnieżyce i mróz

Zgniły wyż. Dużo wilgoci

Spójrzmy na wspomnianą mapę baryczną, widać tu rozległy obszar wysokiego ciśnienia związany z wielocentrycznym wyżem z południa kontynentu.

Pogoda na 27 października. Sytuacja baryczna nad Europą.
Pogoda na 27 października 2022. Sytuacja baryczna Europa

Na północ od kraju przechodzą fronty atmosferyczne. W pierwszej kolejności front ciepły, za nim doganiający go front chłodny (typowa okluzja). Przyniesie to więcej wilgoci, zwłaszcza w północnych regionach. I tak jak opady na dzień dzisiejszy raczej nie są prognozowane, tak duża wilgotność i inwersja spowodowana wyżem doprowadzi do wystąpienia mgieł i zachmurzenia piętra niskiego. Niestety, w wielu regionach kraju mgły i zachmurzenie będą obecne praktycznie przez całą dobę.

Mgły i zachmurzenie w czwartek
Mgły i zachmurzenie w czwartek 27 października

Powyżej prognoza mgieł i zachmurzenia na dzisiejszy dzień wg. modelu SWISS-HD. Większe szanse na słońce dziś właściwie wyłącznie na południu i zachodzie kraju. Lokalnie przejaśniać będzie się również w centrum i na wschodzie. Największe prawdopodobieństwo całodniowego zachmurzenia i mgieł na północy Polski, ponieważ tutaj wilgoci będzie najwięcej.

Pogoda na 27 października. Prognoza temperatury dla Polski

Czwartek będzie kolejnym dość ciepłym, a jak na końcówkę października, bardzo ciepłym dniem w Polsce. Spójrzmy na prognozę temperatury na dzisiejszy dzień według modelu GFS.

Temperatury w czwartek 27 października 2022
Temperatura na czwartek 27 października

Najcieplej oczywiście w tych regionach Polski, w których szanse na chwile ze słońcem są dziś największe. W związku z tym najcieplej dziś będzie na południu, zachodzie i południowym zachodzie Polski. W regionach tych termometry wskazywać mogą dziś 18-21 stopni Celsjusza. Tylko nieco chłodniej, do 18 stopni Celsjusza, w pasie centralnym Polski. W okolicach 16 stopni wskażą termometry na wschodzie i północy, jednak tutaj temperaturę odczuwalną obniżać będzie duża wilgotność powietrza. Mgły i wilgoć obniżały będą komfort przebywania na świeżym powietrzu w tych regionach. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo wysokim poziomie. Do nocy z czwartku na piątek ciśnienie będzie rosło, by w nocy osiągnąć 1025 hPa i powoli zacząć spadać.