Pogoda na 5 dni. Aż 17°C, potem gwałtowna zmiana, opady i silniejszy wiatr, a nawet śnieg i przymrozki w górach

Pogoda na przełom października i listopada. Najpierw dominacja wyżu, potem nadejdą wraz z początkiem nowego miesiąca niże oraz opady i silny wiatr. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda. Ciepły i na ogół bez opadów okres synoptyczny. Wilgotne fronty atmosferyczne nadejdą od zachodu wraz z początkiem listopada

Pogoda. Temperatura powyżej normy wieloletniej. Przymrozki na nizinach nie wystąpią, mogą się zdarzyć na początku przyszłego miesiąca w górach i na obszarach podgórskich

Prognozy numeryczne w dalszym ciągu podtrzymują utrzymanie się wysokich temperatur na przełomie października i listopada, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020 czeka nas ciepły okres synoptyczny z temperaturą powyżej normy i bez przymrozków.

Pogoda na 5 dni. Aż 17°C, potem gwałtowna zmiana, opady i silniejszy wiatr, a nawet śnieg i przymrozki w górach

Bardzo ciepły okres synoptyczny. Dzięki ulokowaniu wyżu na wschodzie i głębokiego układu niżowego nad Atlantykiem Północnym

Spoglądamy również na mapę średniej anomalii temperatury na przełom października i listopada. Dostrzegamy, że będzie to wyjątkowo ciepły okres. Widzimy, że na poniższej mapie anomalia sięga nawet 4°C/6°C powyżej normy wieloletniej, uwzględniając jednak stary okres referencyjny 1979-2000.

Pogoda na 5 dni. Aż 17°C

Zerknijmy również na mapę, która ukazuje nam maksymalną temperaturę powietrza w naszej części Europy na przełomie października i listopada. Zauważamy, że najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, gdzie termometry wskażą 13°C. Cieplej na wschodzie i w centrum do 16°C. Jeszcze wyższa temperatura, bo aż 17°C/18°C na południu, zachodzie i południowym-zachodzie Polski.

pogoda. temperatura maksymalna

Dzięki specyficznemu rozkładowi pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami dominować ma napływ mas powietrza z południa i południowego-zachodu. Dlatego też temperatury będą wysokie jak na drugi miesiąc jesieni. Wiatr na ogół ma być słaby i umiarkowany, ale w górach pojawi się halny, który podniesie temperaturę powietrza. Większa dynamika w pogodzie jest prognozowana dopiero na przełomie października i listopada, kiedy to nasuwać będzie się front chłodny, zwiększy się również różnica ciśnienia z uwagi na bliskość atlantyckiego niżu. Nie można wykluczyć, że miejscami utrzymywać będą się mgły i niskie chmury Stratus oraz Stratocumulus. Aczkolwiek najczęściej aura ma być pogodna.

wiatr z południa

Wyż na wschodzie, niż wielocentryczny w pobliżu Islandii zmierzający na wschód

Zwróćmy również uwagę na mapę średniej wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Wschodnia połowa kraju znajdzie się przeważnie pod wpływem wyżu ze wschodu, natomiast zachodnia i północna w zasięgu rozległego, wieloośrodkowego układu niżowego znad Północnego Atlantyku. Dzięki takiemu rozkładowi pola ciśnienia dominować ma napływ z kierunków południowych, przynosząc wysokie temperatury jak na sezon jesienny. Pod koniec miesiąca niż wędrować ma coraz bardziej na wschód. Do końca miesiąca nie powinno padać, a opady wkroczą 1 listopada od zachodu i mają przemieszczać się wraz z frontem chłodnym na wschód. Na nizinach będzie to deszcz, natomiast w Sudetach oraz Tatrach śnieg i deszcz ze śniegiem, gdyż w tylnej części frontu przejściowo zacznie płynąć chłodniejsza masa powietrza. Wygląda na to, że dynamika w pogodzie będzie duża w pierwszych dniach listopada.

wyż na wschodzie

Na sam koniec publikujemy jeszcze animacje, która przedstawia narastające sumy opadów na przełom października i listopada. Do końca miesiąca bez opadów w całym kraju według ECMWF. Sytuacja zmieni się wraz z początkiem nowego miesiąca, gdy od zachodu wkroczy front. Wiele wskazuje, że najwięcej popada w całym kraju w okolicach 2-3 listopada 2021.