Pogoda na 5 dni. Będą liczne, lokalne burze. Temperatura wzrośnie do 18°C. Potem nagłe przymrozki i śnieg w Polsce

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie według wiodących modeli numerycznych na okres od poniedziałku do soboty według modeli GFS, GEFS, ECMWF oraz ICON.

Nie ulega wątpliwości, że w okresie od poniedziałku do soboty decydujący wpływ na pogodę będą mieć ośrodki niskiego ciśnienia. W środkowej i górnej troposferze często zaznaczać będzie się górna zatoka niżowa, a okresami również niże górne. Nie zabraknie opadów, a nawet lokalnych, wiosennych burz w naszej części Europy.

Pogoda. Pole obniżonego ciśnienia

Wyliczana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 19.04.2021 do 24.04.2021. Zwróćmy uwagę na blokadę wyżową nad Atlantykiem Północnym i Europą Zachodnią. W drugiej połowie tygodnia wyż zablokuje wędrówkę atlantyckich niżów na wschód.

Pogoda. Bruza niżowa.

Pogoda. Kilka dni ciepłych, lecz znów wkroczy arktyczny chłód z północy

Nie ulega wątpliwości, że do środy utrzyma się w Polsce temperatura powyżej normy wieloletniej. Od czwartku czeka nas postępujące ochłodzenie, które szczególnie odczuwalne będzie w okolicach weekendu. Ponownie temperatura spadnie poniżej normy wieloletniej. Pojawią się opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu i krupy śnieżnej. Najbardziej będzie to jeden z ostatnich tak silnych epizodów zimowych w tym sezonie wiosennym. Nocami na nizinach możemy spodziewać się przymrozków. Zwróćmy również uwagę, że skala ochłodzenia w drugiej połowie bieżącego tygodnia będzie na tyle duża, że spowoduje wystąpienie ujemnej anomalii za okres 7 dni.

Pogoda anomalia temperatury.

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.04.2021 do 25.04.2021 rozczarowuje. Ochłodzenie, które nadejdzie w połowie bieżącego tygodnia utwierdzi nas tylko w tym, że miesiąc ten zapisze się poniżej normy termicznej w całym kraju. Największe odchylenie od normy z okresu referencyjnego 1991-2020 będzie na zachodzie i południu kraju, a o dziwo najmniejsze na wschodzie i północnym-wschodzie.

Pogoda. Anomalia miesięczna.

W poniedziałek nad krajem rozwijają się ponownie komórki burzowe

W poniedziałek Polska jest w zasięgu płytkiej zatoki niżu z rejonu Morza Czarnego, jedynie krańce północne i północno-zachodnie znajdują się w zasięgu klina wyżowego. Od centrum na południowy zachód przemieszcza się rozmywający się front okluzji. Nadal napływa dość ciepłe i chwiejne powietrze ze wschodu, północnego wschodu. Obserwuje się powolny spadek ciśnienia.

Już w poniedziałek nad Polską rozwijają się komórki burzowe. W drugiej części dnia grzmiało m.in na Kujawach i Mazurach oraz Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej. Kolejne godziny przyniosą burze na zachodzie kraju.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

Burze w poniedziałek.

Rozwój konwekcji w masie napływającej ze wschodu bardzo dobrze widać na poniższej animacji satelitarnej za ostatnie 2 godziny.

Pogoda. Chmury konwekcyjne.

Doskonale widzimy, że w poniedziałek najwyższa temperatura wystąpi w północnej połowie kraju, natomiast najniższa będzie na południu Polski.

Pogoda. Temperatura w poniedziałek

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań pokazują, że grzmi w północnej i zachodniej połowie kraju. Kolejnych burz możemy spodziewać się na zachodzie Polski.

Pogoda. Ciepły i burzowy wtorek

We wtorek Polska znajdzie się w polu obniżonego ciśnienia związanym z niżem znad Ukrainy. W środkowej i górnej troposferze zaznaczać będzie się górna zatoka niżowa oraz wpływ niżu górnego. Opadów będzie więcej niż w poniedziałek, w wielu regionach wystąpią burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.04.2021, 12 UTC

Burze możliwe są na wschodzie, centrum i zachodzie. Niektóre modele numeryczne sygnalizują jednak, że zagrzmieć może praktycznie w całym kraju. Więcej informacji podamy jednak we wtorek rano, publikując też mapę burzową. W czasie burz porywy do 65-70 km/h, drobny grad i ulewy do 5-15 mm. Gdzieniegdzie z chmur Cb padać może krupa lodowa.

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia na drugą część wtorkowego dnia dla Polski. Na przeważającym obszarze kraju wystąpią opady atmosferyczne.

Pogoda. Burze we wtorek.
Pogoda. Burzowa sobota.

Wtorek będzie cieplejszy w całym kraju, ale okresami w czasie przechodzenia ośrodków burzowych temperatura wyraźnie spadnie na skutek wzrostu zachmurzenia konwekcyjnego oraz oddziaływania prądów zstępujących z chmur Cb. Najcieplej ponownie na zachodzie i północy oraz wschodniej, natomiast najchłodniej na południu. Przeważnie na termometrach od 11°C do 17°C. Wiatr silniejszy w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych do 50-70 km/h. Dopiero pod koniec dnia atmosfera zacznie się stabilizować, a zjawiska konwekcyjne powinny zanikać.

W środę dalsza dominacja pogody niżowej, intensywne opady, a nawet lokalne burze

Pojutrze na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże, okresami całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Na niebie dominować mają liczne chmury konwekcyjne. Od pierwszej części dnia tworzyć mają się komórki burzowe, przynosząc lokalne, wiosenne burze. W czasie burz opady gradu do 0,5 cm – 1,5 cm, ulewy do 5-15 mm, wiatr do 65 km/h. Zagrzmieć może praktycznie w całym kraju, chociaż najmniejsze prawdopodobieństwo będzie na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Opady przelotne są jednak możliwe w całym kraju. Od północnego-zachodu zacznie wkraczać w drugiej części dnia front chłodny. Nad Wyspami Brytyjskimi umacniać ma się wyż, który zwiastować będzie nadejście ochłodzenia w naszej części Europy. Pod koniec tygodnia po jego wschodniej stronie spłynie chłodna i chwiejna masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.04.2021, 12 UTC

W środę liczne burze spodziewane są od drugiej części dnia w centrum, wschodzie i południu kraju, co obrazują prognozy modelu ECMWF. Pod koniec dnia od północnego-zachodu zaczną nasuwać się opady na froncie chłodnym.

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski na 21 kwietnia 2021, 12 UTC

Pogoda. Opady w Polsce

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady dla Polski na dzień 21 kwietnia 2021, 15 UTC

Burze w Polsce

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w środę na obszarze Polski według modelu ICON. Widzimy wyraźnie, że utrzymają się jeszcze wysokie wartości na termometrach. Ponownie najcieplej na zachodzie, ale temperatura wzrośnie też na południu. Przeważnie w kraju termometry pokażą od 12°C do 11°C. W czasie występowania opadów konwekcyjnych temperatura może być niższa o kilka stopni.

Temperatura w środę

W czwartek postępujące pogorszenie aury i lokalne burze

22 kwietnia 2021 Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Bałtyckim. Od północnego-zachodu na południowy-wschód wędrować ma front chłodny położony w stosunkowo płytkiej zatoce niżowej. Prognozowane są opady atmosferyczne w całym kraju. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Burze najbardziej prawdopodobne są we wschodniej połowie Polski. Tuż za frontem napływać ma chłodna i chwiejna masa powietrza, natomiast przed frontem zalegać ma jeszcze cieplejsza masa polarna. Pojawią się zarówno opady deszczu, jak i też deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej i mokrego śniegu. Opady o charakterze zimowym najbardziej prawdopodobne są w drugiej części dnia na zachodzie i północy. Należy mieć na uwadze, że z uwagi na przechodzenie frontu, dużą różnicę ciśnienia możemy spodziewać się silnego wiatru do 50-75 km/h z zachodu, północnego-zachodu.

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski na dzień 22.03.2021, 06 UTC

Front czwartkowy

Wyliczane ciśnienie, opady i zachmurzenie w czwartek dla Polski według ECMWF na godzinę 9 UTC

Opady i burze w czwartek

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski na godzinę 15 UTC

Burzowa pogoda.

W czwartek ciepłe powietrze będzie szybko wypierane ze wschodniej połowy kraju. Poniższa grafika bardzo dobrze obrazuje temperaturę przed i za frontem chłodnym przemieszczającym się od północnego-zachodu na południowy-wschód.

Niska temperatura

Pogoda. W piątek Polska pomiędzy niżem odsuwającym się nad Rosję a wyżem znad Wysp Brytyjskich

W piątek ochłodzenie bez wyjątku obejmie cały kraj. Napływać ma chłodna i chwiejna masa powietrza z północnego-zachodu. Na skutek dziennego ogrzewania przypowierzchniowej warstwy granicznej dojdzie do wystąpienia niestabilności. W całym kraju spodziewamy się przelotnych opadów konwekcyjnych, a gdzieniegdzie może zagrzmieć. W czasie przechodzenia chmur kłębiastych Cumulonimbus może padać krupa, deszcz ze śniegiem oraz miejscami mokry śnieg. Na ogół nie powinna utworzyć się pokrywa śnieżna. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo silny z zachodu, północnego-zachodu, do 50-65 km/h w czasie burz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23,04.2021, 12 UTC

Pogoda. Piątek i burze w Polsce oraz opady

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski. Należy zwrócić uwagę, że skala ochłodzenia będzie na tyle duża, iż spodziewany jest spadek temperatury na termometrach poniżej wartości dwucyfrowych.

Pogoda. Temperatura w piątek.

Weekend chłodny i wietrzny

Sobota dalej chłodna i wietrzna. W całym kraju wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu i krupy. Gdzieniegdzie mogą pojawić się słabe burze. Na termometrach zobaczymy przeważnie wartości od 3°C do 8°C, odczucie chłodu potęgować ma wiatr z zachodu, północnego-zachodu.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski według ECMWF

Nocami należy spodziewać się pod koniec tygodnia przymrozków. Ujemne wartości na termometrach obserwowane będą miejscami w godzinach porannych. Opady zimowe mogą skutkować po zachodzie słońca utworzeniem się krótkotrwałej, miejscowej pokrywy śnieżnej. Najnowsze prognozy numeryczne nie napawają optymizmem, gdyż nad Europą Zachodnią znajdzie się w dalszym ciągu wyż, sprowadzając m.in do Polski chłodne masy powietrza. Wkrótce poinformujemy Was, czy prognozy uległy wyraźnym zmianom.