Pogoda na 5 dni dla Polski. Aktywny niż przyniesie ulewy i ochłodzenie w Polsce

Mamy poniedziałek, więc tradycyjnie już zapraszam Was na prognozę pogody na cały rozpoczynający się tydzień dla Polski. Sprawdzimy, co przyniesie nam pogoda na 5 dni, ale również tradycyjnie „dorzucę” do tego przyszły weekend. To po to, by wpis zakończyć bardzo pozytywnym akcentem. O co chodzi? Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od sytuacji synoptycznej, ponieważ to co zobaczymy na mapie poniżej będzie miało kluczowy wpływ na pogodę w Polsce i regionie w najbliższych dniach.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja synoptyczna w Europie

Powyżej mapa synoptyczna na poniedziałek 10 maja. Na północy kontynentu widzimy rozległy ośrodek niskiego ciśnienia. Za niżem do Europy Centralnej spływa bardzo chłodne powietrze z północy. Z niżem tym związany jest system frontów atmosferycznych. Ciepły wycinek front w poniedziałek znajdzie się na południowym wschodzie Polski. Wzdłuż niżu wędrował będzie aktywny niż, co przyniesie silne ulewy i burze w części kraju. O tym jednak za chwilę. Teraz zostańmy jeszcze przy sytuacji synoptycznej. W środku tygodnia nad naszym regionem Europy trwała będzie walka wyżu z niżami. Dlatego też pogoda na 5 dni w Polsce będzie mocno różniła się pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. O tym za moment, ponieważ chcę pokazać jeszcze jak sytuacja synoptyczna zmieni się na koniec tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Zmiana sytuacji synoptycznej na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Zmiana sytuacju synoptycznej na koniec tygodnia

Z zachodu Europy nadciągał będzie kolejny, aktywny niż. Po jego południowej stronie napływać zacznie bardzo ciepłe powietrze z południa. W napływie gorących mas powietrza wspomagał będzie go wyż, który „pompował” będzie gorące masy powietrza z południowego wschodu. Jednak zanim o mocno zmieniających się temperaturach, sprawdźmy co pogoda na 5 dni przyniesie nam w temacie opadów.

Silne ulewy pojawią się w tym tygodniu w Polsce

We wstępie wspominałem o froncie atmosferycznym i aktywnym niżu, które szalały będą w poniedziałek nad częścią Polski. Spójrzmy może na animację prognoz opadów na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni przyniesie nam mnóstwo opadów w Polsce

Widzimy, że w poniedziałek opady będą do końca dnia bardzo intensywne na południowym wschodzie i wschodzie Polski. To nie będą jednak ostatnie opady w kraju, jakie przyniesie nam pogoda na 5 dni. Popada również we wtorek, choć już nie tak intensywnie, jak w pierwszym dniu nowego tygodnia. Środa prawdopodobnie upłynie nam pod znakiem braku opadów, jednak te powrócą do nas już w czwartek i piątek. Lokalnie padać będzie bardzo intensywnie, ponieważ nad Polską pojawiały będą się burze. Pod znakiem burz upłynie również przyszły weekend. Na chwilę obecną modele pogodowe widzą gwałtowną pogodę w części kraju w niedzielę 16 czerwca. Do tego terminu pozostaje jeszcze nieco czasu, dlatego nie chciałbym opisywać dokładnie gdzie w kraju zagrzmi za 6 dni. Przyjdzie na to czas.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie, ale dni gorące wrócą w weekend

Zamiast „zgadywać” gdzie za tydzień pojawią się burze, zajmę się prognozą temperatury, ponieważ te dane są już niemal pewne. Pogoda na 5 dni przyniesie nam dość znaczące ochłodzenie, aby w przyszły weekend powróciły do nas wysokie temperatury powietrza.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w Polsce
Pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie w Polsce

Powyżej mapa z prognozą temperatury na środę 12 czerwca. Widzimy, że tylko lokalnie termometry pokazywały będą temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury występowały będą w kraju we wtorek i w czwartek. Za to od piątku w kraju znów zacznie robić się cieplej. W piątek na wschodzie Polski temperatury wzrosną już do 23-24 stopni Celsjusza. Sobota będzie prawdopodobnie dniem gorącym, ponieważ wartości temperatury w wielu regionach Polski sięgać mogą nawet 26-27 stopni Celsjusza. Drugi dzień weekend przyniesie nam może nawet upał w Polsce, ponieważ obecne wyliczenia modeli pogodowych mówią o temperaturach w kraju nawet rzędu 30 stopni Celsjusza. To właśnie są te obiecane na wstępie wpisu dobre wiadomości na koniec tej prognozy.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam bardzo zróżnicowaną aurę. W poniedziałek czekają nas ulewy, które zapoczątkują ochłodzenie. Deszcz pojawiał będzie się w Polsce przez cały rozpoczynający się tydzień. Do piątku w kraju raczej chłodno, ale przyszły weekend znów zrobi się bardzo letni, a temperatury staną się komfortowe.