Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na 5 dni dla Polski: Zima stoczy walkę z wiosną, może pojawić się silny antycyklon z ciśnieniem 1045 hPa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdź, możliwy trend w pogodzie.


Nasz kraj wciąż zostaje w zasięgu dobrze rozbudowanego antycyklon znad południowej części Starego Kontynentu. Polska jest podzielona jednak na dwa typy pogodowe. Niewielkie zachmurzenie i suche powietrze z wysoką dobową amplitudą temperatury na południowym zachodzie i południu, obejmując aż Podkarpacie i całkowitym, a miejscami dużym zachmurzeniem głównie przez chmury niskie stratocumulus i stratus, miejscami objawiające się słabymi opadami mżawki w strefie frontowej. W pozostałym obszarze, z mgłami i silnym zamgleniem w stosunkowo wąskim pasie północnym oraz od Niziny Szczecińskiej aż po Ziemię Łódzką.

We wtorek do Polski od północnego-zachodu wkraczać ma front chłodny związany z wieloośrodkowym układem niskiego ciśnienia znad Skandynawii.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.02.2019 r. godzina 12 UTC

Płytka zatoka niskiego ciśnienia z frontem chłodnym ma wkraczać do nas we wtorek w godzinach południowych od naszych zachodnich sąsiadów, przynosząc słabe opady deszczu w strefie frontowej, a za frontem chłodnym, z powodzeniem mają tworzyć się chmury Cumulonimbus, przynoszące przelotne opady deszczu, w porze nocnej miejscami przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, jakie prognozowane są w wilgotnym powietrzu polarnym-morskim mającym znaczny potencjale chwiejności, przed którym ustępować będzie na wschód powietrze ciepłe i suche.

We wtorek wyraźne wyraźna zmiana sytuacji pogodowej w Polsce, jaka spowodowana będzie zwiększającym się gradientem ciśnienia oraz w czasie przechodzących chmur Cumulonimbus z opadami przelotnymi, na Bałtyku, głównie w jego południowej części postępująca tendencja do rozwinięcia się sztormu. Za frontem chłodu, od zachodu napływać będzie masa powietrza polarno-morskiego, w którym temperatura już nie sięgnie dwucyfrowych wartości. Dlatego spodziewany jest koniec występowania tak wysokich temperatur, przynajmniej do weekendu.

Prognoza na dzień 19.02.2019 r. Dobiegać ma końca epizod z zaleganiem dużo cieplejszego powietrza polarno-morskiego. W środę będzie już dużo chłodniej. Niewykluczone, że wysokie temperatury powrócą w drugi dzień weekendu, bądź na początku przyszłego tygodnia (grafika IMGW-PIB)

Pod wieczór i w nocy opady na froncie chłodnym zaczną docierać do centralnej i wschodniej Polski.

Prognoza na noc 19.02.2019 r. spodziewane są opady atmosferyczne niemal w całym kraju. W centralnej i wschodniej części Polski na froncie chłodnym, natomiast za frontem przyniesie je konwekcja w chłodnej masie powietrza. Wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru względem ostatnich dni

W środę część Polski na skraju niżu znad Rosji

20 lutego znaczna część Polski znajdzie się pod chmurami. Będzie wyraźnie chłodniej względem ostatnich dni. Spodziewane są również opady atmosferyczne.

Prognoza pogody na dzień 20.02.2019 r. IMGW-PIB w sporej części Polski prognozowane są przelotne opady deszczu.

Czwartek z dużym pogorszeniem pogody

Modele numeryczne prognozują, że 21 lutego 2019 r. Polska znajdzie się w strefie wilgotnych frontów atmosferycznych. Niektóre nawet wskazują nawet na nasunięcie się niewielkiego i bardzo płytkiego układu niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych nad Polskę. Pogorszenie pogody w czwartek jest prawdopodobne, ale ulokowanie, typ opadu i natężenie może jeszcze ulegać zmianom.

Czwartek stosunkowo ciepły w pogodzie jak na luty. Jednak w całym kraju spodziewamy się opadów atmosferycznych, głównie deszczu. W nocy czwartku na piątek modele prognozują opady śniegu, zwłaszcza na wschodzie i w centrum. Wyliczenia te mogą jeszcze się zmieniać (IMGW-PIB)

Piątek z dużym ochłodzeniem, pogodę zacznie kształtować wyż

W piątek najprawdopodobniej nadejdzie większe ochłodzenie. Opadów jednak powinno być niewiele. Modele numeryczne od dłuższego czasu wskazują, że nad Polskę nasunąć może się centrum wyżu z północy kontynentu europejskiego, którego ciśnienie w centrum sięgnie nawet 1045 hPa.

W piątek w całej Polsce się ochłodzi. Na przeważającym obszarze kraju powinno być jednak bez opadów, wiatr skręci na moment na północno-wschodni. Wieczorem i w nocy z piątku na sobotę może powrócić problem smogu. Sprzyjać ma temu wyżowa pogoda i niewielkie zachmurzenie

W weekend możliwa walka zimnego powietrza z ciepłym

Do omawianego okresu pozostało jeszcze dużo czasu, więc prognozy mogą ulegać zmianom.Prawdopodobnie na nieco większy mróz możemy liczyć w nocy z piątku na sobotę, zwłaszcza we wschodniej części Polski, gdzie może napłynąć dużo chłodniejsza masa powietrza z północnego-wschodu, wschodu Starego Kontynentu.

Prognozy modeli numerycznych wskazują na zwiększone prawdopodobieństwo napływu cieplejszego powietrza, zwłaszcza w drugi dzień weekendu niemal do całej Polski. Termometry mogą znów pokazać wysokie temperatury jak na luty. Do tego czasu pozostało jednak sporo aktualizacji modeli numerycznych.

W ostatniej dekadzie lutego zimne masy powietrza toczyć mają walkę z cieplejszymi.

Odległe prognozy wskazują nawet na duże szanse chłodnego przełomu lutego i marca. Z napływem mroźnego powietrza i silnymi spadkami temperatury, zwłaszcza w porze nocnej. Prognozy te są jednak bardzo odległe, zatem ulegać będą dalszym, istotnym zmianom.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz