Ochłodziło się nam w ciągu ostatnich 48 godzin. Spowodowane jest to przejściem frontu chłodnego, za którym spłynęło powietrze arktyczne z dalekiej północy. Zimne powietrza napłynęło w tylnej części niżu „YANNICK”, który znad Skandynawii zanurkował nad Rosję. Nadchodzi jednak silne ocieplenie.
Dzisiaj jeszcze w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, nadchodzi jednak zatoka rozległego atlantyckiego wielocentrycznego niżu
Polska pozostanie jeszcze dzisiaj w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Poranne pomiary ukazały, że adwekcja chłodu z północy przyczyniła się do znacznych spadków temperatury, zwłaszcza w obszarach większych rozpogodzeń i na wschodzie Polski. Tam, gdzie wystąpiło zachmurzenie ograniczone zostało radiacyjne wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Obserwowane jest jednak wyraźne ożywienie nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, prowadzące w naszej części Europy do odbudowy strefowej cyrkulacji atmosfery.
Noc z soboty na niedzielę jeszcze z przymrozkiem
Niedziela z powrotem wysokich temperatur i opadów oraz wiatru, wraca zachodnia cyrkulacja atmosfery
W niedzielę cała Polska znajdzie się już w cyklonicznej krzywiźnie izobar związanej z rozległym niżem atlantyckim z wtórnym ośrodkiem nad Skandynawią, którego front ciepły w czasie ostatniego dnia weekendu przemieszczać ma się z południowego – zachodu na północny – wschód. Na froncie ciepłym spodziewane są opady deszczu, napływać ma także w ciepłym wycinku dużo cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru w całym kraju ze względu na narastający gradient baryczny.
Niedziela deszczowa, ale ciepła w całym kraju
Pogoda na poniedziałek, deszczowo na zachodzie i bardzo ciepło
We wtorek nieznaczne ochłodzenie po przejściu frontu chłodnego, ale dalej ciepło jak na marzec
Po przejściu frontu chłodnego w całym kraju ochłodzi się. Nawet o kilka stopni we wtorek.
Wygląda na to, że do końca przyszłego tygodnia napływać mają do nas stosunkowo ciepłe masy powietrza. Nie zabraknie opadów deszczu, silnego wiatru, ale i wysokich temperatur. Istnieje niewielkie ryzyko burz, zwłaszcza przy napływie chłodnego powietrza za frontem chłodnym. Czy też w momencie wypierania cieplejszego powietrza.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC