Pogoda na 5 dni dla Polski: Będzie nawet 17°C, wiatr opady i burze

Ochłodziło się nam w ciągu ostatnich 48 godzin. Spowodowane jest to przejściem frontu chłodnego, za którym spłynęło powietrze arktyczne z dalekiej północy. Zimne powietrza napłynęło w tylnej części niżu „YANNICK”, który znad Skandynawii zanurkował nad Rosję. Nadchodzi jednak silne ocieplenie.

Trajektoria wsteczna mas dla poszczególnych poziomów izobarycznych. Widać, że na poziomach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa adwekcja odbywa się z dalekiej północy. Nie jest to jednak

Dzisiaj jeszcze w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, nadchodzi jednak zatoka rozległego atlantyckiego wielocentrycznego niżu

Polska pozostanie jeszcze dzisiaj w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Poranne pomiary ukazały, że adwekcja chłodu z północy przyczyniła się do znacznych spadków temperatury, zwłaszcza w obszarach większych rozpogodzeń i na wschodzie Polski. Tam, gdzie wystąpiło zachmurzenie ograniczone zostało radiacyjne wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Obserwowane jest jednak wyraźne ożywienie nad Europejskim Obszarem Synoptycznym, prowadzące w naszej części Europy do odbudowy strefowej cyrkulacji atmosfery.

Poranne dane z wybranych stacji IMGW-PIB. Jak widać najchłodniej jest w Suwałkach, gdzie o godzinie 6 czasu lokalnego notowano dwucyfrowy mróz. W Białymstoku było już o 5 stopni cieplej, to zasługa chmur, które tam zalegały i ograniczały wypromieniowanie ciepła. Dane (IMGW-PIB
Sytuacja synoptyczna na dzień 2.03.2019 r. godzina 12 UTC. Polska będzie pod wpływem słabego wyżu. Jednak warto zwrócić uwagę na północną część Oceanu Atlantyckiego. W zatoce okołobiegunowego niżu występuje silna baroklinowość, sprzyjająca cyklogenezie, czyli powstawaniu aktywnych układów niskiego ciśnienia. Front polarny przebiega w południowej części zatoki, oddziela dwie zróżnicowane masy powietrza. Na dużym kontraście termicznym, występuje korzystne warunki do rozwoju kolejnych niżów barycznych.
Sobota jeszcze ze stabilną sytuacją pogodową. Najcieplej będzie na zachodzie, najchłodniej na wschodzie (grafika IMGW-PIB)

Noc z soboty na niedzielę jeszcze z przymrozkiem

Nadchodząca noc będzie dużo cieplejsza względem poprzedniej. Najchłodniej ma być we wschodniej, południowej i centralnej części kraju, natomiast najcieplej na zachodzie (IMGW-PIB)

Niedziela z powrotem wysokich temperatur i opadów oraz wiatru, wraca zachodnia cyrkulacja atmosfery

W niedzielę cała Polska znajdzie się już w cyklonicznej krzywiźnie izobar związanej z rozległym niżem atlantyckim z wtórnym ośrodkiem nad Skandynawią, którego front ciepły w czasie ostatniego dnia weekendu przemieszczać ma się z południowego – zachodu na północny – wschód. Na froncie ciepłym spodziewane są opady deszczu, napływać ma także w ciepłym wycinku dużo cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru w całym kraju ze względu na narastający gradient baryczny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3 marca 2019 r. godzina 12 UTC, prognoza DWD, model ICON.

Niedziela deszczowa, ale ciepła w całym kraju

Prognoza pogody na dzień 3 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

Pogoda na poniedziałek, deszczowo na zachodzie i bardzo ciepło

Poniedziałek zapowiada się bardzo ciepły w całym kraju. We Wrocławiu może być nawet 17 stopni. Będzie to zasługa adwekcji bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu. Jednak nad zachodzie dzielnice Polski zbliżać ma się front chłodny z opadami (IMGW-PIB)
W poniedziałek cała Polska do pierwszej części dnia będzie w rozległym ciepłym wycinku atlantyckiego niżu, z ośrodkiem wtórnym z rejonu Danii. Utrzymywać ma się cykloniczna krzywizna izobar. Duży gradient baryczny gwarantować ma nam wietrzną aurę. Od zachodu zbliżać będzie się front chłodny z opadami. Tuż za frontem napłynie o kilka stopni chłodniejsze powietrze. Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 4 marca 2019 r. godzina 12 UTC

We wtorek nieznaczne ochłodzenie po przejściu frontu chłodnego, ale dalej ciepło jak na marzec

Po przejściu frontu chłodnego w całym kraju ochłodzi się. Nawet o kilka stopni we wtorek.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 5 marca 2019 r. godzina 12 UTC.
Prognoza na dzień 5 marca 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza na dzień 6 marca 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza na dzień 7 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

Wygląda na to, że do końca przyszłego tygodnia napływać mają do nas stosunkowo ciepłe masy powietrza. Nie zabraknie opadów deszczu, silnego wiatru, ale i wysokich temperatur. Istnieje niewielkie ryzyko burz, zwłaszcza przy napływie chłodnego powietrza za frontem chłodnym. Czy też w momencie wypierania cieplejszego powietrza.

Dodaj komentarz