Pogoda na 5 dni dla Polski. Niże i fronty nad Polski. Dynamiczna pogoda w kraju

Z radością rozpoczynamy kolejny tydzień pracy. Za oknem szaro i buro, jednak nie dajmy się jesiennej szarości. Przed Wami pogoda na 5 dni. Sprawdzimy, czy ten tydzień przyniesie nam jeszcze szanse na słońce, czy jednak jesień całkowicie przejęła stery nad pogodą w Polsce.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w regionie

Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną na początek tygodni. Na podstawie tej mapy opiszę dla Was po krótce co czeka nas w tym tygodniu w regionie jeśli chodzi o rozkład ośrodków barycznych.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Na wschód od Polski w weekend wędrował aktywny niż baryczny, który psuł pogodę w Polsce Wschodniej, a w pasie od Białorusi, po zachód Rosji i Finlandię przynosi dość intensywną śnieżycę, a nawet atak zimy. My jednak patrzymy na zachód Europy, ponieważ pogoda na 5 dni kształtowała będzie przez zachodnią, atlantycką cyrkulację powietrza. Do kraju z zachodu zbliża się system frontów atmosferycznych, który już w poniedziałek po południu i wieczorem przyniesie załamanie pogody na zachodzie kraju. O tym jednak za chwilę ponieważ w tej części tekstu chciałbym skupić się wyłącznie na ośrodkach barycznych i frontach atmosferycznych z nimi związanych.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja baryczna na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na koniec tygodnia

Powyżej sytuacja synoptyczna na końcówkę tygodnia. Widzimy, że nad Polską znów znajdzie się front atmosferyczny. Front związany będzie z płytkim, lecz aktywnym niżem z zachodu Europy. Dlatego też pogoda będzie w kraju dynamiczna również pod koniec tygodnia. Podsumowując tą część tekstu widzimy, że pogoda na 5 dni wynikała będzie zdecydowanie z niżów atlantyckich wraz z frontami. Te, praktycznie co kilkanaście godzin będą docierały do nas kolejno z zachodu kontynentu.

Pogoda na 5 dni. Dużo opadów w Polsce

W związku z docieraniem do nas niżów i frontów z zachodu Europy, rozpoczynający się tydzień przyniesie nam dynamiczną pogodę. Pierwsze większe opady deszczu pojawią się w kraju już w poniedziałek po południu. Zresztą, zobaczmy animację prognoz opadów dla naszego kraju na kilka najbliższych dni.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów dla Polski

O wkroczeniu strefy opadów w poniedziałek po południu pisałem powyżej. Opady te wędrowały będą przez kraj z zachodu na wschód również w nocy z poniedziałku na wtorek. Drugi dzień tygodnia przyniesie dużą ilość opadów o charakterze przelotnym. Najwięcej deszczu spodziewamy się w regionach północnych kraju. Wytchnienia od opadów nie przyniesie nam również środa, ponieważ tego dnia również spodziewamy się deszczu praktycznie w każdym zakątku Polski. Jedynym dniem, który przyniesie nam szanse na słońce jest czwartek. I to też nie na długo, ponieważ od piątku wracamy pod wpływ niżów z zachodu kontynentu.

Silny wiatr w tym tygodniu w Polsce
Prognoza wiatru dla Polski

Przez cały tydzień w kraju towarzyszył będzie nam silny wiatr. Nie będzie to wichura tak silna jak na zachodzie Europy. Jednak będą w tym tygodniu dni (jak choćby środa), gdzie w części Polski porywy wiatru przekraczały będą na nizinach 70 km/h.

Temperatury w tym tygodniu w Polsce

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie lokalne przymrozki na południu kraju. Jednak wraz z przejściem przez kraj ciepłego frontu atmosferycznego, we wtorek zrobi się nieco cieplej. Lokalnie na południu i w centrum kraju termometry we wtorek pokazywać będą w kraju nawet 12-13 stopni Celsjusza. To dużo jak na połowę listopada.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w drugiej części tygodnia
Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w drugiej części tygodnia

Jednak w drugiej części tygodnia dotrze do nas zapowiadane ochłodzenie. Przymrozki pojawiać zaczną się praktycznie w całej Polsce, natomiast za dnia temperatury w wielu regionach kraju nie będą przekraczały 5 stopni Celsjusza. Widzimy więc, że pogoda na 5 dni przyniesie nam typowe przedzimie, z dość dynamiczną aurą i coraz niższymi temperaturami powietrza.