Pogoda na 5 dni dla Polski. Ochłodzenie do 16-20 stopni, ale upał powróci do kraju z impetem

Dzień dobry w poniedziałek 3 czerwca. Rozpoczynamy nowy tydzień, więc tradycyjnie już sprawdzamy, co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Po weekendzie obfitującym w groźne zjawiska pogodowe, w rozpoczynającym się tygodniu nadal działo będzie się w pogodzie całkiem sporo.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja synoptyczna

Naszą prognozę pogody na cały tydzień rozpocznijmy od sytuacji synoptycznej w Europie, ponieważ ta zmieniać zacznie się dość mocno.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początku tygodnia

Powyżej mapa z prognozą sytuacji barycznej na poniedziałek 3 czerwca. Widzimy, że po niżu, który załamał nam pogodę w Polsce w weekend nie ma już praktycznie śladu. Nad naszym krajem pogodę psuł będzie za to front atmosferyczny związany z niżem z dalekiej północy Europy. Jest to bardzo głęboki niż, jednak znajdował będzie się on tak daleko na północy, że nie będzie bezpośrednio wpływał na pogodę w naszym regionie. Bezpośrednio nie, ale pośrednio już jak najbardziej, bowiem w nasz region docierać zaczną kolejne fronty atmosferyczne związane z tym niżem. Przyniesie to sporo opadów, ale o tym za chwilę.

Sytuacja baryczna na koniec tygodnia. Wyż w regionie
Wyż w końcówce tygodnia w Polsce

W okolicach, czwartku, piątku, opady w kraju uspokoją się. To dlatego, że dostaniemy się pod wpływ wyżu z centrum Europy. Wyżowa pogoda nie potrwa jednak długo. O tym poniżej.

Dobre wieści. Pogoda na 5 dni przyniesie nam kolejne opady w Polsce

Wyżej opisywałem sytuację baryczną w Europie. Pisałem, że pierwsza część tygodnia przyniesie nam sporo opadów, ponieważ docierały będą do nas fronty atmosferyczne. Pisałem również, że w okolicach czwartku dostaniemy się pod wpływ wyżu, co przyniesie uspokojenie w pogodzie. Przyszły weekend znów przyniesie gorszą aurę w regionie.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Prognoza opadów

Powyżej animacja prognoz opadów, która potwierdza, że pogoda na 5 dni przyniesie nam sporo opadów, zwłaszcza na początku i pod koniec obecnego tygodnia. W poniedziałek opady i burze możliwe będą jeszcze w całym kraju. We wtorek front wpływał będzie na pogodę we wschodniej połowie Polski, ale najwięcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych prognozowane jest dla południowego wschodu, gdzie zalegać będzie jeszcze ciepła masa powietrza. W środę przez kraj przewędruje kolejny front przynosząc opady przede wszystkim w północnych regionach Polski. W czwartek opady zaczną zanikać i do okolic soboty dostaniemy się pod wpływ wyżu. Obecne prognozy przynoszą powrót groźnej aury w niedzielę 9 czerwca.

Pogoda na 5 dni. Groźne zjawiska pogodowe na przyszły weekend
Pogoda na 5 dni. Groźne zjawiska pogodowe w przyszły weekend

To oczywiście jeszcze odległy termin w prognozach i te mogą jeszcze ulec zmianie. Jednak faktem jest, że obecne wyliczenia modeli widzą, że w przyszły weekend do kraju wrócą wysokie temperatury, a na to wszystko wkroczy aktywny niż z zachodu przynosząc kolejne burze i nawałnice. Przeczytaj również: Upał wtergnie do Polski. Nawet 32-33 stopnie w prognozach

Ochłodzenie w tym tygodniu w Polsce

Przyszedł czas na prognozę temperatury na nadchodzący tydzień. W tytule wpisu wspomniałem, że czeka nas ochłodzenie. To prawda. Poniedziałek, wtorek i środa upłynął nam pod znakiem temperatur w przedziale 20-24 stopnie Celsjusza. Przy czym, te wyższe wartości zarezerwowane są raczej dla regionów wschodnich i centralnych. Pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie. W okolicach czwartku i piątku na północy kraju notowali będziemy tylko 16 stopni Celsjusz. W południowej połowie kraju temperatury nawet w te chłodniejsze dni nie powinny spadać poniżej 20 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na przyszły weekend. Upał wróci do Polski ?
Ciekawe prognozy temperatury na przyszły weekend

Jeśli obecne wyliczenia modeli pogodowych sprawdzą się, będziemy mieli do czynienia z powrotem upału do Polski. Gorące, zasobne w wilgoć masy powietrza napłyną do regionów wschodnich kraju. Temperatury w przyszłą sobotę i niedzielę sięgać mogą według prognoz nawet 32-33 stopni Celsjusza.

Podsumowując, pogoda na 5 dni będzie mocno zmienna. Tydzień rozpoczniemy i zakończymy od pogody zdominowanej przez fronty atmosferyczne. Czeka nas sporo opadów, przejdą kolejne burze. W środku tygodnia dostaniemy się pod wpływ wyżu, który zapewni więcej słońca w czwartek, piątek i sobotę. W przyszły weekend według prognoz dotrze do nas kolejny front przynosząc powrót groźnej aury. Tydzień rozpoczniemy od umiarkowanych temperatur. W środku tygodnia, w części Polski ochłodzi się, bo w przyszły weekend powrócił do nas upał. Ciekawie zapowiada się ten tydzień w pogodzie.