Prognoza pogody na 5 dni dla Polski: Możliwa wichura, będzie padało i możliwe burze

Pogoda w najbliższych dniach będzie dynamiczna. Wzrośnie prędkość wiatru, wystąpi duża ilość opadów a nawet burze,

Blokada strefowej cyrkulacji atmosfery obserwowana jest nad Europejskim Obszarem Synoptycznym od ponad 14 dni, cechująca się przemiennym napływem do nas stosunkowo ciepłych mas powietrza od południa i południowego-zachodu przynoszącego temperaturę w ciągu dnia nawet powyżej 10 °C w sporej części Polski, a niejednokrotnie przekraczającej na zachodzie i południu 15 °C, jak to miało miejsce przez ostatnie kilka dni, kiedy to układ wysokiego ciśnienia o imieniu „FRAUKE” przemieścił się na południe, a następnie na zachód od nas oraz inwazją zimnego powietrza arktycznego z sektora północnego z temperaturą ujemną w ciągu całej doby i nocnymi jej spadkami, miejscami nawet po dwucyfrowych wartości na terenach nizinnych, jak to miało miejsce w zeszły piątek i sobotę, kiedy to ten sam antycyklon schodził znad północnej Europy przez Bałtyk nad Polskę. Antycyklon słabnie i zanika razem z układem omega w środkowej troposferze, jeszcze wczoraj oddziałując na pogodę w zachodniej części Starego Kontynentu, jaki i też po Półwysep Iberyjski aż po południowe akweny Morza Północnego z obszarami przyległymi. Jego obecność w tym rejonie kontynentu powodowała po jego zachodniej stronie wynoszenie bardzo ciepłego powietrza z obszarów podzwrotnikowych.

W ciągu ostatniej 24 godzin ciśnienie atmosferyczne zaczęło gwałtownie spadać. Pogodę zaczął kształtować układ niskiego ciśnienia o imieniu „YANNICK”, jaki z ciśnieniem 985 hPa wczoraj wszedł nad północną Skandynawię, a w nocy zanurkował na południowy-wschód wkraczając nad Rosję i dalej zmierzając w głąb Federacji Rosyjskiej. Jego płytka zatoka niżowa z bezopadowym frontem chłodnym tylko z większym zachmurzeniem zszedł znad Bałtyku dzisiaj w godzinach południowych, a postępujące za nim chłodne powietrze pochodzenia arktycznego wyparło na południe utrzymujące się od czterech dni dużo cieplejszą masę powietrza. Zatem dzisiejszy dzień zakończył okres panowania wysokich temperatur, ale nie na długo. Z kolei za frontem chłodnym będzie nawet 6 °C. W nocy z piątku na sobotę oraz podczas kolejnej weekendowej nocy mogą wystąpić spadki temperatury do wartości ujemnych..

Ochłodzenie będzie chwilowe od niedzieli ocieplenie

Już w niedzielę odbudowana zostanie strefowa cyrkulacja atmosfery, sprowadzająca do nas umiarkowanie ciepłe powietrze polarne o znacznym zasobie wilgoci i dużą ilość chmur oraz opadów. Wzrośnie również prędkość wiatru, miejscami będzie on porywisty wynikający z dużego gradientu barycznego. Powietrza napływać będzie na ogół z zachodu, w ciepłych wycinkach niżów z południowego-zachodu. Istnieje ryzyko burz, zwłaszcza na adwekcyjnych w pierwszej dekadzie marca.

Prognoza pogody na pierwszy dzień marca (IMGW-PIB)
Noc z piątku na sobotę chłodna w całym kraju (IMGW-PIB)

Niedziela z dużym ociepleniem

Prognoza pogody na dzień 3 marca 2019 r. W sporej części temperatury dwucyfrowe, jednak nie zabraknie opadów i chmur (IMGW-PIB)

Poniedziałek deszczowy, wietrzny, ale bardzo ciepły

W poniedziałek wietrzenie, deszczowo w całym kraju, ale bardzo ciepło (IMGW-PIB)
Prognoza na wtorek, 5 marca 2019 r. Kontynuacja deszczowej i ciepłej aury. Pogodą sterować ma zachodnia cyrkulacja atmosfery (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna od niedzieli do poniedziałku

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 3 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Układ frontów atmosferycznych wielocentrycznego niżu z rejonu Wysp Brytyjskich nad Polską
Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 4 lutego 2019 r. godzina 12 UTC

Istnieje ryzyko, że przy dynamicznej strefowej cyrkulacji atmosfery nad Polską pojawi się wichura. Niektóre modele sugerują, że nawet po 5 marca, są to jednak odległe prognozy, które mogą ulec zmianie.

Dodaj komentarz