23 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni dla Polski. Spadek ciśnienia o 40 hPa, silny halny i opady w Polsce

Pogoda na okres od 26.12.2020 do 31.12.2020. Czeka nas duża zmiana aury. Napłynie cieplejsze powietrze, wzrośnie prędkość wiatru, spadnie ciśnienie atmosferyczne o 40 hPa w ciągu 2 dni.

Jeszcze tylko w drugi dzień świąt Polska będzie w masie arktycznej. W niedzielę cały kraj znajdzie się już w cieplejszej masie polarno-morskiej. Pod koniec roku czeka nas ponowne ochłodzenie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.12.2020, 12 UTC

Niedziela będzie pochmurna w wielu regionach naszego kraju. Możliwe są jednak przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Najwięcej pogodnego nieba będzie na wschodzie, południu, południowym-wschodzie. Najchłodniej ma być na Suwalszczyźnie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą około 0°C. Nieco cieplej ma być w pasie Polski centralnej, tutaj od 2°C do 3°C. Jeszcze cieplej na południowym-zachodzie do 4°C. Wiatr zmieni kierunek z zachodniego na południowy. W polskich górach halny powyżej 100 km/h. Silny wiatr także nad morzem do 60 km/h.

Prognoza temperatury powietrza w najcieplejszym momencie dnia 27 grudnia 2020.

Prognoza zachmurzenia dzień 27.12.2020 dla Polski.

W poniedziałek, 28 grudnia 2020 Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, wieloośrodkowego niżu znad Europy Zachodniej. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front okluzji z opadami.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.12.2020, 12 UTC

Na początku tygodnia na przeważającym obszarze Polski wystąpią opady deszczu, natomiast na Podlasiu i Suwalszczyźnie również deszczu ze śniegiem. Najmniejsze prawdopodobieństwo opadów atmosferycznych ma być na południowym-zachodzie. Będzie cieplej niż w niedzielę za sprawą napływu masy powietrza z południa. Termometry pokażą od 4°C w północnej części kraju, nieco cieplej w centrum, gdzie termometry wskażą nawet 6°C. Najcieplej na południu i południowym-wschodzie do 7°C.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia 28 grudnia 2020.

Za sprawą dużej różnicy ciśnienia powieje w całym kraju silny, porywisty wiatr. Poza obszarami górskimi do 50-70 km/h, natomiast wysoko w polskich górach halny powyżej 100 km/h.

Wtorek będzie pochmurny na przeważającym obszarze Polski. Dalej pozostaniemy pod wpływem rozległej zatoki niżowej. Najwięcej opadów będzie na północy i północnym-wschodzie. Termometry na Podlasiu i Pomorzu pokażą od 5°C do 6°C. Jeszcze cieplej ma być w centrum i na południu, gdzie termometry wskażą od 7°C do 9°C. Dalej odczuwalny ma być umiarkowany, okresowo silny wiatr z sektora południowo-zachodniego do 50-70 km/h. W górach możliwe porywy powyżej 80 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.12.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia 29 grudnia 2020.

W przedostatni dzień roku pozostaniemy pod wpływem rozległej zatoki niżowej. W całym kraju nie zabraknie chmur, W północnej połowie kraju możliwe są krótkotrwałe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. W południowej i wschodniej części kraju możliwe umiarkowane opady atmosferyczne do 10-15 mm.

Najniższa temperatura będzie na Pomorzu około 4°C. Nieco cieplej w centrum do 5°C najcieplej w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie termometry wskażą nawet 7°C/8°C. Wiatr ma być słabszy niż w poprzednich dniach, gdyż zmniejszy się gradient baryczny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.12.2020, 12 UTC

Ostatni dzień roku pochmurny i z postępującym ochłodzeniem w całym kraju. Możliwe są opady atmosferyczne. Głównie deszczu, ale na zachodzie i południowym-wschodzie możliwe opady śniegu i deszcz ze śniegiem.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia 31 grudnia 2020.

Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 5 dniach od 1°C do 2°C. Będą to wartości typowe dla przedzimia a nie zimy. Nocami jednak w całym kraju możliwe są przymrozki.

Będziemy pod wpływem rozległej zatoki niżowej, co skutkować ma dużą zmiennością pogody. Nie zabraknie opadów, silnego wiatru i dużego spadku ciśnienia.