Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sroga zima, czy odwilż w Polsce?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sroga zimy, czy odwilż w Polsce


Mamy poniedziałek, więc tradycyjnie sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. W weekend działo się naprawdę dużo. Do tej pory nie czuję rąk i pleców po odkopaniu ton śniegu przyniesionych przez sobotnie opady. Czy śnieg ma szanse się utrzymać? Co czeka nas w pogodzie w nadchodzącym tygodniu? Sprawdzamy.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Jak już wspominałem, weekend przyniósł nam silny atak zimy. Śnieżyca na południu i południowym wschodzie spowodowana była aktywnym niżem z południa Europy. Niż ten już wypełnia się daleko na północny wschód od naszego kraju. Jego miejsce zajmuje wyż. Widać to na mapie synoptycznej na poniedziałek 4 grudnia.

Pogoda na 5 dni. Poprawa pogody na początku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Wyż rozbuduje się na początku nowego tygodnia

Na początku tygodnia znajdziemy się pod wpływem wyżu. Jego centrum znajdzie się na południowy wschód od naszego kraju. Wyż zapewni nam chwile ze słońcem, ale i silne spadki temperatury, zwłaszcza nocami. O tym za chwilę. Po spokojnym początku tygodnia, kolejne dni przyniosą nam powrót bardziej dynamicznej aury. Jeśli spojrzeć dokładniej na powyższą mapę, na zachodzie Europy widać bardzo aktywny, głęboki niż atlantycki z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. W okolicach środy, nad naszym krajem znajdzie się front atmosferyczny związany z tym niżem.

Pogoda na 5 dni. Front atmosferyczny w połowie tygodnia
Pogoda na 5 dni. Front atmosferyczny dotrze do Polski w połowie tygodnia

Nie będzie to front bardzo aktywny, jednak przyniesie nam znów delikatne zawirowania w pogodzie. Dobrze, skoro już wiemy jaka przed nami sytuacja synoptyczna, sprawdźmy szczegóły tego co przyniesie nam pogoda na 5 dni.

Silny mróz na początku tygodnia w kraju

Początek grudnia przynosi morderczy mróz w wielu regionach Rosji. Temperatury na granicy Rosji i Kazachstanu sięgają -50 stopni Celsjusz. W naszym kraju oczywiście aż tak dużych spadków temperatury nie będzie. Jednak nowy tydzień zaczniemy z niskimi temperaturami powietrza. Zwłaszcza nocami.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Noc z niedzieli na poniedziałek była naprawdę chłodna. Na południu kraju temperatury spadły nawet w okolice -12 stopni Celsjusza. Szczęśliwie kolejne noce w tym tygodniu nie będą aż tak chłodne, choć lokalnie mróz nadal może być dwucyfrowy. W środę i czwartek czeka nas ocieplenie. Jak będzie silne? Modele pogodowe wciąż mają w tym temacie rozbieżności. Jednak wygląda na to, że w środku tygodnia spodziewać możemy się minimalnie dodatnich temperatur powietrza. Nie oznacza to jednak, że pogoda na 5 dni przyniesie nam znaczne ocieplenie i odwilż w kraju. Do tej pory posługiwałem się mapami opartymi na wyliczeniach modelu GFS. Poniżej prognoza temperatury na drugą część tygodnia wg. europejskiego modelu ECMWF.

Mróz nie odpuści w tym tygodniu
Mróz szybko wróci do Polski

Wiele wskazuje zatem na to, że pogoda na 5 dni przyniesie nam huśtawkę pogodową pod względem temperatury. Początek tygodnia to siarczysty mróz. W środku tygodnia czeka nas ocieplenie. Jednak nie potrwa ono długo, ponieważ pod koniec rozpoczynającego się tygodnia czeka nas ponowny spadek temperatury i mróz w Polsce.

Pogoda na 5 dni. Opadów będzie zdecydowanie mniej

Wiemy już, że pogoda na 5 dni przyniesie nam w pierwszej części tygodnia dominację słabego wyżu, by później do kraju dotarł front atmosferyczny. Wiemy również, że poniedziałek i wtorek przyniosą nam niskie temperatury powietrza, po czym w środku tygodnia czeka nas ocieplenie. Wzrost temperatury będzie chwilowy, ponieważ w drugiej części tygodnia temperatury znów spadną. Teraz spójrzmy jak wygląda to pod kątem opadów.

Pogoda na 5 dni. Opady dopiero od czwartku
Pogoda na 5 dni dla Polski. Opady w drugiej części tygodnia

Poniedziałek i wtorek nie przyniosą nam opadów w kraju. Dopiero środa i czwartek to kolejna porcja opadów śniegu w kraju. Przez Polskę w środku tygodnia przemieszczał będzie się front atmosferyczny przynosząc opady śniegu. Nie będą to jednak silne śnieżyce, jak choćby te z weekendu. Nadchodzący tydzień nie przyniesie nam kolejnego, silnego ataku zimy w Polsce. Ośnieżania będzie nieco mniej. To dobrze dla pleców, nie tylko moich, które po niedzieli spędzonej na odśnieżaniu bolą mnie niemiłosiernie. Dobrego, spokojnego tygodnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk