Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Temperatury ponad 20 stopni w tym tygodniu?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Temperatura, wiatr i opady w kraju

Mamy poniedziałek, więc tradycyjnie już sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na 5 dni w Polsce. Oczywiście, również tradycyjnie prognozę tę rozciągnę nieco na przyszły weekend. Tym bardziej, że mam dla Was w większości dobre wieści pogodowe. Zapraszam, więc na wpis, w którym sporo pisał będę o temperaturach powietrza, jednak będzie również o opadach, wietrze, czy ciśnieniu atmosferycznym. Słowem postaram się opisać wszystko co dotyczy pogody w Polsce w rozpoczynającym się tygodniu.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie, kilka słów o tym jakie pogoda na 5 dni przyniesie zmiany odnośnie sytuacji synoptycznej na naszym kontynencie, a co za tym idzie w regionie Polski.

Pogoda na 5 dni. Wpływ niżu na początku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Wpływ niżu na początku tygodnia

W pierwszej części tygodnia na pogodę w Polsce wpływał będzie niż z południa Europy. Napływały będą do nas ciepłe masy powietrza z południowego wschodu. Ponieważ znajdowali będziemy się w obszarze obniżonego ciśnienia, czeka nas sporo opadów. Jednak w drugiej połówce rozpoczynającego się tygodnia sytuacja zacznie się zmieniać. Do głosu dojdzie wyż z północy kontynentu.

Wyż w regionie w drugiej połowie tygodnia
Wyż w regionie w drugiej połowie tygodnia

Nie wpłynie to diametralnie na zmianę cyrkulacji w regionie. Nadal do kraju napływało będzie umiarkowanie ciepłe powietrze. Jednak wyż spowoduje, że w drugiej połowie tygodnia w kraju oglądać będziemy znacznie więcej słońca. Wiosną słońce ma bardzo duży wpływ na temperatury powietrza. Dlatego też przejdźmy właśnie do tego zagadnienia. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski

Coraz cieplej w Polsce w tym tygodniu

Jeśli pogoda na 5 dni przyniesie nam coraz więcej słońca, a napływ mas powietrza nie zmieni się diametralnie, to oczywiście czekają nas coraz wyższe temperatury powietrza.

Pogoda na 5 dni. Zrobi się jeszcze cieplej
Pogoda na 5 dni. Będzie coraz cieplej

W pierwszej połowie tygodnia temperatury nie wzrosną diametralnie. Dodatkowo, w środę prawdopodobnie czeka nas chłodniejszy dzień. Jednak od czwartku ocieplenie będzie już zdecydowane. Bardzo prawdopodobnym jest, że w piątek, a także w przyszły weekend termometry w kraju pokażą ponad 20 stopni Celsjusza.

Bardzo ciepła końcówka tygodnia
Bardzo ciepła końcówka tygodnia

Pogoda na 5 dni przyniesie więc jeszcze silniejszy powiew wiosny jeśli chodzi o temperatury powietrza. Teraz sprawdźmy co najbliższe dni przyniosą nam w pogodzie w kwestii opadów atmosferycznych.

Sporo opadów w tym tygodniu nad Polską

Poniedziałek przyniesie przelotne opady w wielu regionach kraju. Od godzin porannych kropi w lubuskim, czy na Podkarpaciu. W dzień dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych i deszcz możliwy będzie lokalnie praktycznie w całej Polsce. We wtorek opadów będzie mniej, jednak już środą zapowiada się na bardzo deszczowy dzień. Zobaczmy animację prognoz opadów wg. europejskiego modelu ECMWF.

Pogoda na 5 dni. Sporo opadów w Polsce

Pogoda na 5 dni będzie „w kratkę” jak to mawiało się za moich młodych lat (bardzo, młodych lat, bo ja przecież wciąż jestem młody). Jednak od piątku kraj dostanie się pod wpływ wyżu i w pogodzie w przyszły weekend ujrzymy znacznie więcej słońca niż chmur i opadów. Oczywiście dokładne prognozy pogody dla Polski przygotowujemy dla Was co dzień z rana i to w nich szukajcie szczegółowych informacji gdzie danego dnia może padać i na ile opady te będą intensywne.

Silniejszy wiatr w środku tygodnia nad Polską
Silniejszy wiatr w środku tygodnia

Pogoda na 5 dni nie przyniesie nam bardzo silnego wiatru. Jednak we wtorek i w środę porywy wiatru sięgać mogą 60-70 km/h, a to już jest wiatr zdecydowanie odczuwalny. Zwłaszcza w środę, gdy nad Polską pojawi się sporo chmur, a temperatury spadną, silny wiatr dodatkowo obniżać może komfort termiczny. W drugiej części tygodnia i w weekend wiatr w kraju praktycznie ucichnie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk