Pogoda na 5 dni dla Polski. Uderzenie lata. Lokalnie pogoda będzie niszcząca

Dzień dobry w poniedziałek, a jak poniedziałek to tradycyjnie sprawdzamy co przyniesie pogoda na 5 dni dla Polski. Tradycyjnie sprawdzę również co przyniesie nam w pogodzie przyszły weekend, ponieważ ostatnio tak się składa, że najwięcej ciekawego dzieje się w pogodzie właśnie w weekend.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Na początek prognozy sprawdźmy jak wyglądała będzie sytuacja synoptyczna na początek tygodnia w Polsce i w regionie.

Pogoda na 5 dni. Spokojny początek tygodnia w pogodzie nad Polską
Pogoda na 5 dni. Wyż w pierwszej części tygodnia w kraju

Front atmosferyczny, który psuł nam pogodę w weekend nad Polską jest już poza wschodnimi granicami naszego kraju. Przyniesie on dziś silne burze w pasie od zachodniej Rosji, przez Białoruś, po Ukrainę i Bałkany. Front będzie wpływał jeszcze na wschód naszego kraju, jednak nie będzie już mowy o niebezpiecznej aurze. Europa Centralna, w tym większa część naszego kraju dostały się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Obszar wysokie ciśnienia rozciąga się od Bałtyku, po Morze Śródziemne. Jednak sytuacja ta nie będzie trwała cały tydzień. Pogoda na 5 dni przyniesie nam również dynamiczną, groźną pogodę.

Pogoda w Polsce stanie się dynamiczna w drugiej połowie tygodnia
Wzrost dynamiki od połowy tygodnia w pogodzie w Polsce

Powyżej widzimy mapę z sytuacją synoptyczną na czwartek 11 lipca. Widzimy, że w rejonie północnego Bałtyku przemieszczał będzie się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Z niżem tym związany będzie bardzo aktywny front atmosferyczny, który wraz z przedfrontową zbieżnością wiatru mocno namieszają w pogodzie w naszym regionie.

Pogoda na 5 dni. Upał i lato wracają do Polski

Zanim jednak o dynamice w pogodzie, sprawdźmy co czeka nas w tym tygodniu pod względem temperatury. Niedziela przyniosła ochłodzenie w kraju, choć na wschodzie Polski praktycznie tego nie odczuliśmy. I nie odczujemy, ponieważ już w poniedziałek do kraju wraca ciepłe powietrze z południa Europy.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury na bieżący tydzień

Widzimy, że już w poniedziałek termometry powędrują ku górze. W całym kraju temperatury w poniedziałek to około 24-26 stopni Celsjusza. Tylko na północy i południu Polski, nieco chłodniej, w okolicach 22 stopni. Wtorek to już upał, ponieważ na południu i zachodzie kraju wartości temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza. Jeszcze wyższe temperatury przyniesie nam środa, kiedy to w wielu regionach Polski termometry wskazywały będą 32-33 stopnie powyżej zera.

W czwartek słabe ochłodzenie związane z frontem burzowym, który przesuwał będzie się tego dnia z zachodu na wschód. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z prognozami, to pogoda na 5 dni przyniesie potężny upał pod koniec okresu prognozy. Według obecnych scenariuszy pogodowych w przyszły weekend w Polsce przyniesie potężny upał, a temperatury sięgać miałyby nawet 36-37 stopni Celsjusza.

Silny upał w prognozach na przyszły weekend. Pogoda na 5 dni przyniesie powrót wysokich temperatur
Pogoda na 5 dni. Potężny upał w przyszły weekend

Oczywiście, to jeszcze dość odległy termin w prognozach, ale przyznacie sami, że obecne wyliczenia modeli wyglądają dość nieciekawie. Tym bardziej że pogoda na 5 dni nie przyniesie dużej ilości opadów w Polsce i regionie. Czy grozi nam więc susza, której tak bardzo obawiam się od wielu wpisów. Sprawdźmy to w kolejnej części prognozy.

Prognoza opadów na bieżący tydzień. Deficyt opadów, ale i groźne burze

Zgodnie z tym, co pisałem powyżej, tydzień rozpoczniemy od spokoju w pogodzie, ponieważ dostaliśmy się pod wpływ wyżu. W poniedziałek słabe burze i opady możliwe będą wyłącznie na krańcach wschodnich oraz w górach. Wtorek nie przyniesie nam opadów w Polsce. Jeśli obecne wyliczenia modeli pogodowych sprawdzą się, to bardzo niebezpieczna pogoda czeka nas w środę.

Mało opadów, ale środa przyniesie silne burze
Pogoda na 5 dni. Deficyt opadów, ale niebezpieczne burze w środę

Powyżej prognoza opadów na środę. Widzimy, że w środowe popołudnie z zachodu do Polski wkroczy aktywny front atmosferyczny. Nad Polską zalegało będzie gorące, zasobne w wilgoć powietrze, co skutkować może bardzo silnymi burzami. Za wcześnie by pisać gdzie dokładnie i o której pojawią się burze. Jednak na chwilę obecną modele pogodowe widzą przejście przez kraj rozległej struktury liniowej. Jeśli prognozy te sprawdziłyby się, w Polsce możemy spodziewać się wręcz niszczącej aury.

W czwartek ta groźna pogoda przeniosłaby się na wschód kraju. Na początek weekendu prognozy widzą przejście przez część kraju aktywnego niżu, w związku z czym przez kraj przejść miałyby ulewy. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Do weekendu jeszcze mnóstwo aktualizacji modeli. Widzimy jednak, że pogoda na 5 dni przyniesie nam powrót lata do Polski. Lata z wysokimi temperaturami oraz burzami. Miłego tygodnia ! Sprawdzaj najnowsze prognozy pogody na stronie głównej portalu.