Pogoda na 5 dni dla Polski. Z 28 na 15 stopni w dobę. Czy załamanie pogody będzie silne?

Mamy pierwszy dzień tygodnia, więc tradycyjnie sprawdzam dla Was co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Wiemy już, że w Polsce ochłodzi się. Jednak, czy ochłodzenie przyjmie dynamiczny przebieg. Czekają nas burze, czy jednak spadek temperatury obędzie się bez bardziej dynamicznej pogody. We wpisie sprawdzę również na jak długo ochłodzenie wkroczy do Polski.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja synoptyczna

Weekend nas rozpieścił, jeśli chodzi o wiosenną aurę. Podobnie będzie w pierwszych dniach nowego tygodnia, choć w poniedziałek na północy kraju przemieszczał będzie się front atmosferyczny.

Pogoda na 5 dni. Słabsza pogoda w poniedziałek na północy
Pogoda na 5 dni. Front astmosferyczny w poniedziałek

Front będzie miał charakter ciepły. Do Polski napływ wciąż bardzo ciepłe powietrze z południa. Dlatego też temperatury w wielu miejscach kraju znów przekroczą w poniedziałek 25 stopni Celsjusza. Będziemy więc mogli mówić o kolejnym dniu gorącym w tym roku. O temperaturach powietrza za chwilę, więc warto dodać, że front przyniesie opady deszczu na północy kraju na początku tygodnia. Lokalnie na północy Polski w poniedziałek możliwe są nawet burze. O burzach pisał będzie dla Was Arek w kolejnym dziś wpisie na stronie. Podczas gdy północ pozostawała będzie pod wpływem frontu atmosferycznego, pozostała część kraju w poniedziałek pozostanie pod wpływem wyżów ze wschodu i południa Europy.

Pogoda na 5 dni. Wyże w drugiej połowie tygodnia w Europie
Pogoda na 5 dni. Wyże zapanują nad Europą w drugiej połowie tygodnia

Ośrodki wysokiego ciśnienie zapewnią nam dobrą, słoneczną pogodę w regionie. Jednak niż z regionu Wysp Brytyjskich, zanim całkowicie wypełni się, zafunduje nam ochłodzenie. Po zachodniej stronie niżu do Europy spłynie nieco chłodniejsza masa powietrza. Skutki tego spływu odczujemy również w naszym kraju.

Pogoda na 5 dni. Czy ochłodzenie będzie bardzo silne?

Powyżej wspomniałem, że w nasz region spłynie w tygodniu nieco chłodniejsza masa powietrza. Zobaczmy teraz animację prognoz temperatury na rozpoczynający się tydzień. Dokładnie widać będzie, kiedy nastąpi ocieplenie oraz na jak długo chłodniejsze masy powietrza z nami pozostaną.

Prognoza temperatury. Co przyniesie nam pogoda na 5 dni?

Tak jak wspominałem powyżej. Poniedziałek i wtorek będą bardzo ciepłe w Polsce. Ochłodzenie nadejdzie w środę, kiedy to przez Polskę przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Za frontem spływać zaczną nieco chłodniejsze masy powietrza. Jednak nie będzie to ochłodzenie bardzo silne. Już w czwartek termometry w większości regionów Polski znów wskazywać będą powyżej 15 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie w środku tygodnia nie będzie silne
Ochłodzenie w Polsce nie bedzie silne

Równie ciepło, a nawet cieplej będzie w piątek. Lokalnie na zachodzie kraju możliwe są temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza. Przyszły weekend nie będzie tak ciepły jak obecny, jednak nie oznacza to wcale, że będzie chłodno. Wręcz przeciwnie. Temperatury w przyszłą sobotę i niedzielę na południu kraju przekroczą 20 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej na północy, jednak również i tutaj temperatury będą iście wiosenne. Bliżej końcówki tygodnia w kraju możliwe są opady deszczu. Nie będą to jednak intensywne ulewy. Bardziej wiosenne, przelotne opady deszczu. Możliwe lokalne burze.

Wiosna już nie odpuści pola zimie w kwietniu

Na koniec nieco odbiegnę od tego ,co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Chcę uspokoić Was w kontekście tego, czy wiosna pozostanie już z nami na stałe. W sobotę sąsiadka zadała mi pytanie, czy to prawda, że w drugiej połowie kwietnia wróci zima. W niedzielę usłyszałem to stwierdzenie po raz kolejny i już nie nieco zaniepokoiłem. Skąd znajomi mają takie myśli? Sprawdzam obecne prognozy. Owszem, w przyszłym tygodniu pogoda prawdopodobnie pogorszy się. W regionie pojawią się ośrodki niżowe. Czeka nas więcej opadów i niższe temperatury powietrza.

Dalekie prognozy mówią o ochłodzeniu w kwietniu
Ochłodzenie w prognozach. Jednak to odległe prognozy. Jeszcze nie biorę ich na poważnie

Do bardzo odległy termin w prognozach. Powyżej mapa prognoz temperatury na noc z 19 na 20 kwietnia. Na mapach opartych o wyliczenia modelu GFS widać nawet przymrozki. Nie przejmujmy się tym. Model GFS jeszcze z pewnością „zmieni zdanie”. Na ten moment cieszmy się tym, co przyniesie nam pogoda na 5 dni. W pierwszej połowie tygodnia czeka nas prawdziwie letnia pogoda. W drugiej części tygodnia nieco ochłodzi się, jednak nie będzie to ochłodzenie bardzo silne. Przeczytaj również prognozę pogody na 16 dni dla Polski. W prognozie tej Arek również pisze na temat wiosny, burz i weryfikuje, czy zima ewentualnie może jeszcze zagrozić wiośnie..