Pogoda na 5 dni dla Polski. Załamanie aury. Opady śniegu w prognozach dla Polski

Przeglądają mapy pogodowe, nie dowierzam co przynieść może nam pogoda na 5 dni. W prognozach pogody widać śnieg dla Polski. Temperatury poszybują w dół, czeka nas sporo opadów i silniejszy wiatr. Nie brzmi optymistycznie? Też nie lubię przynosić Wam złych wieści pogodowych, jednak sprawdźmy szczegóły. Może wcale nie będzie tak źle.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Niedziela przynosiła dynamiczną pogodę przede wszystkim w północnej połowie kraju. Poniedziałek przyniesie więcej opadów na południu. Wszystko przez front atmosferyczny, który w pierwszy dzień nowego tygodnia znajdzie się właśnie nad południową Polską.

Pogoda na 5 dni. Front atmosferyczny w poniedziałek na południu Polski
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w poniedziałek

Widzimy, że jeszcze dobrze jeden front nie wydostanie się poza południowe granice kraju, a już z zachodu zbliżały będą się kolejne fronty atmosferyczne. Jeszcze w poniedziałek wieczór na zachód kraju dotrze kolejny front przynosząc kolejną dawkę opadów (o czym za chwilę). Niewiele zmieniało będzie się w sytuacji synoptycznej również w kolejnych dniach. Pogoda na 5 dni przyniesie nam typową cyrkulację zachodnią. W nasz region raz po raz docierały będą ośrodki niżowe znad Atlantyku. Fajnie widać to na mapie synoptycznej na środę 17 kwietnia. Nad Europą z zachodu na wschód przemieszczają się kolejne systemy frontów atmosferycznych związane z niżami.

Pogoda na 5 dni przyniesie w Europie wiele stref frontów atmosferycznych
Pogoda na 5 dni. Kolejne fronty atmosferyczne dotrą z zachodu

Ponieważ w tym tygodniu raz po raz przez nasz region przechodziły będą fronty atmosferyczne, pogoda w kraju będzie dość dynamiczna. O tym w trzeciej części dzisiejszej prognozy. Teraz sprawdźmy, co działo będzie się w tym tygodniu z temperaturami w Polsce.

Spore ochłodzenie w Polsce. Wracają przymrozki

Niestety muszę podzielić się z Wami najgorszą częścią prognozy. Ponieważ zaczną napływać do nas chłodne masy powietrza z północnego zachodu, czeka nas silne ochłodzenie.

Pogoda na 5 dni przyniesie spore ochłodzenie

Chłodniej w większości regionów Polski zrobi się już w poniedziałek. Podczas gdy na krańcach południowych termometry wskazywały będą jeszcze 15-18 stopni, w pozostałych regionach Polski zaledwie 10-13 stopni Celsjusza. Podobne temperatury czekają nas we wtorek, kiedy to termometry w kraju nie pokażą więcej jak 12-13 stopni. Noc z wtorku na środę może przynieść nam powrót przymrozków. Jednak naprawdę chłodne będą noce w drugiej części tygodniu. Pogoda na 5 dni przyniesie nam przymrozki prawie we wszystkich regionach Polski. Przykładowo, poniżej mapa z prognozą temperatury w nocy z czwartku na piątek.

Prognoza temperatury na noc z czwartku na piątek
Prognoza temperatury na noc z czwartu na piątek

Powyżej prognoza temperatury na konkretną noc, jednak równie dobrze wkleić mogłem tu mapę z prognozą na dowolną noc w drugiej połowie tygodnia. Przymrozki pojawią się w kraju od środy do soboty (oczywiście nocami). Za dni nie będzie wyglądało to znacznie lepiej, ponieważ temperatury w Polsce nie będą przekraczały raczej 10 stopni Celsjusza. Widzimy więc, że przed nami chłodny okres w pogodzie, a to niestety nie ostatnia zła informacja w tej prognozie.

Pogoda na 5 dni będzie bardzo dynamiczna. Możliwe opady śniegu

Przejdźmy zatem do prognozy opadów. Sprawdźmy, co przyniesie nam pogoda na 5 dni w tej dziedzinie. Deszczowy w Polsce będzie już poniedziałek. Tego dnia front atmosferyczny będzie psuł pogodę na południu kraju. Niestety, jeszcze nie przestanie padać na południowym wschodzie, a do zachodnich granic kraju zbliży się kolejny front atmosferyczny niosąc kolejną porcję opadów deszczu.

Dużo deszczu w poniedziałek. Opady deszczu cały tydzień
Pogoda na 5 dni. Dużo opadów w poniedziałek

Opady pozostaną z nami w Polsce również we wtorek. Już w prognozach na ten dzień widać na mapach pierwsze oznaki możliwych opadów śniegu. Tam, gdzie chłodne, arktyczne masy powietrza docierać zaczną najwcześniej, na północy Polski, już we wtorek możliwe są opady deszczu ze śniegiem. Nie można wykluczyć opadów samego śniegu w przypadku przechodzenia w regionach północnych komórek konwekcyjnych. Opady pozostaną z nami w środę i w czwartek, przy czym w czwartek znów całkiem możliwe są lokalne opady śniegu. Podobnie jak w przyszłym weekend, kiedy to znów na mapach pogodowych widać przelotne, lecz intensywne opady śniegu i krupy śnieżnej.

Podsumowując, pogoda na 5 dni nie będzie dla nas łaskawa. Przed nami ochłodzenie, które przyniesie przymrozki w Polsce. Do tego praktycznie każdy dzień rozpoczynającego się tygodnia przynosił będzie opady w Polsce. Na drugą część tygodnia prognozy widzą opady śniegu, jednak ja wciąż jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że śnieg na nizinach nie pojawi się, a to wyłącznie przeszacowania modeli. Tak czy inaczej, z tego miejsca chciałbym życzyć Wam dobrego, udanego tygodnia. Mimo, że pogoda nie będzie nas rozpieszczać.