Pogoda na 5 dni. Duża zmiana w Polsce. Przejdą burze, a za nimi spore ochłodzenie. Czy to koniec lata?

Bardzo ciekawie zapowiada się pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja baryczna ulega zmianom. Już w poniedziałek odczują to mieszkańcy zachodniej Europy. U nas aura zmieni się dopiero w połowie rozpoczynającego się tygodnia. Czy będzie to już koniec lata? Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda na 5 dni.

Zmiana sytuacji barycznej w regionie

Jeszcze dziś i przez najbliższe kilkadziesiąt godzin znajdowali będziemy się pod wpływem wyżu Patricia. Jednak rozpoczynający się tydzień przyniesie dość duże zmiany w pogodzie.

Pogoda na 5 dni. Zmiana sytuacji barycznej
Pogoda na 5 dni. Front atmosferyczny dotrze do Polski

Podczas gdy poniedziałek i wtorek upłynie nam pod znakiem wyżowej aury, w środę nastąpią duże zmiany. Do kraju z zachodu dotrze system frontów atmosferycznych. Przed frontem przemieszczała będzie się linia zbieżności wiatru. To właśnie zbieżność wiatru będzie przyczyną do powstania nad krajem dość silnych burz. Jednak o tym za chwilę. Teraz idźmy drugiej połowy tygodnia, ponieważ okazuje się, że front atmosferyczny nie zakończy nam jeszcze lata w kraju. W drugiej części tygodnia znów dostaniemy się pod wpływ ośrodka wyżowego.

Pogoda na 5 dni. Wyż wróci na koniec ygodnia
Pogoda na 5 dni. Kolejny wyż w drugiej połowie tygodnia

Nie będzie to jednak zdecydowanie wyż tak silny pod jakim znajdujemy się od wielu dni. Od okolic środy wracamy do strefowej, zachodniej cyrkulacji. Przyniesie to zmiany, jednak o tym w innym wpisie. Tutaj interesuje nas aura do końca tygodnia (no i standardowo zahaczę o weekend).

Pogoda na 5 dni. Upał, ochłodzenie i ponowny powrót lata

To co działo będzie się z temperaturą powietrza w najbliższym czasie podsumowałem w sumie w tytule tej części wpisu. Poniżej animacja prognoz temperatury dla Polski.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury na rozpoczynający się tydzień

Pogoda na 5 dni przyniesie bardzo ciepły początek tygodnia dla Polski. W poniedziałek i wtorek w kraju pojawi się upał, a w środę bardzo ciepło będzie jeszcze we wschodniej połowie kraju. W środę przez Polskę przewędruje front atmosferyczny przynosząc załamanie aury (o tym za chwilę). Czwartek i piątek będą już w kraju chłodniejsze (do 22 stopni), jednak ochłodzenie nie potrwa długo.

Powrót ciepła do Polski już w weekend
Wysokie temperatury szybko wrócą do kraju

Podczas gdy w czwartek w wielu regionach kraju nawet poniżej 20 stopni, sobota i niedzielą będą już dniami gorącymi. Powyżej prognoza temperatury na niedzielę. Widzimy, że termometry w drugi dzień weekendu wskazywać będą nawet 28 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Pogoda na 5 dni. Wracają opady i burze

Powyżej wspominałem już, że w środę przez kraj wędrował będzie front atmosferyczny. Wspominałem również o krótkotrwałym ochłodzeniu jakie czeka nas po przejściu frontu. Jednak w środę do kraju wraca jeszcze jedno, dawno nie widziane zjawisko meteorologiczne. Będą to burze i opady deszczu.

Pogoda na 5 dni. Front atmosferyczny w środę nad Polską
Pogoda na 5 dni. Front przyniesie opady i burze

Powyżej prognoza opadów na środowe popołudnie. Jednak opady pojawia się na zachodzie kraju już w godzinach porannych. Około południa front powinien zwiększyć swoją aktywność, a na przedfrontowej zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju burz, które lokalnie mogą być silne. O burzach napiszemy w innym wpisie. Tutaj warto tylko wspomnieć, że padać może jeszcze w czwartek na wschodzie kraju. Końcówka tygodnia i weekend znów pod znakiem dużej ilości słońca i braku opadów.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie w środku tygodnia pogorszenie aury. Dziś i jutro czeka nas upalny, słoneczny dzień. W środę przez kraj przewędruje front atmosferyczny przynosząc ochłodzenie i opady. Jednak to nie koniec lata w kraju. Weekend przyniesie nam powrót słońca i wysokich temperatur w kraju. Udanego tygodnia.