Pogoda na 5 dni. Bardzo niebezpieczne prognozy pogody dla Polski na najbliższy tydzień

Piszę o tym już od kilku dni. Rozpoczynający się tydzień w pogodzie przyniesie nam silny powiew lata. Następnie równie silne będą burze i nawałnice jakie zakończą upał. Jako, że mamy poniedziałek sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Tradycyjnie już zerknę również na prognozy na przyszły weekend. Wyjdzie nam z tego w sumie prognoza pogody na cały rozpoczynający się tydzień. Zapraszam do lektury.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Po dość dynamicznej niedzieli, podczas której przez kraj przemieszczał się front atmosferyczny, poniedziałek przyniesie nam uspokojenie w pogodzie. Front atmosferyczny odsunie się na wschód, a Polska dostanie się na pewien czas pod oddziaływanie wyżu z południa.

Wyż i spokój nad Polską. Pogoda na 5 dni przyniesie mocno zróżnicowaną aurę
Pogoda na 5 dni. Wyż i spokojny początek tygodnia

Dlatego też początek tygodnia w kraju przyniesie nam bardzo spokojną aurę. Dużo słońca i coraz wyższe temperatury. Lato w pełni. Jednak pogoda nie pozwoli cieszyć nam się spokojem przez dłuższy czas. Sytuacja pogodowe w regionie mocno zdynamizuje się już w środę 19 czerwca. Spójrzmy jak dynamicznie i zarazem groźnie wygląda sytuacja baryczna na środek tygodnia.

Dużo dynamiki w pogodzie w środku tygodnia
Mocno dynamiczna pogoda w środku tygodnia

Nad północą Europy przetaczał będzie się aktywny niż. Z tym ośrodkiem związane będą systemy frontów, które znajdą się w środę między innymi nad naszym krajem. Mocno załamie to pogodę. Przez Polskę i region przejdą burze, które lokalnie będą miały niszczący charakter. O tym za chwilę, jednak widzimy, że pogoda na 5 dni będzie mocno zmienną. Czekają nas zarówno okresy spokojniejszej aury, jak i dni z bardzo dynamiczną, burzową aurą.

Silne ocieplenie od początku tygodnia

Już powoli zaczynałem narzekanie, ponieważ temperatury w ubiegłym tygodniu nie rozpieszczały. W czwartek, gdy w Lublinie lało przez cały dzień, termometry wskazywały raptem 12-13 stopni. Jesień w pełni w środku czerwca. Jednak pogoda wróciła na właściwe tory i weekend przyniósł nam już znacznie wyższe temperatury powietrza. Pogoda na 5 dni przynosi jeszcze bardziej pozytywne wieści dla miłośników wysokich temperatur. Spójrzmy na animację prognoz temperatury na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni przyniesie upał w Polsce

Widzimy, że poniedziałek przyniesie nam dzień gorący w kraju. Temperatury przekroczą w wielu miejscach 25 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej będzie w Polsce we wtorek, ponieważ wartości temperatury osiągną nawet 27-28 stopni. Środa to już upał, ponieważ w południowej i wschodniej Polsce ujrzymy nawet 32-33 stopnie Celsjusza. Czwartek, po przejściu burz zacznie się z nieco niższą temperaturą, jednak już po południu od południowego zachodu do kraju znów zacznie napływać gorące, zwrotnikowe powietrze z południa Europy.

Bardzo wysokie temperatury na koniec tygodnia w Polsce
Silny upał na koniec tygodnia w Polsce

Jeśli powyższe prognozy sprawdzą się, to pod koniec tygodnia w kraju wystąpi najsilniejszy jak dotąd upał w tym roku. Temperatury na południowym zachodzie sięgać miałyby nawet 36 stopni Celsjusza. To już są wartości temperatury bardzo rzadkie jak na nasz obszar Świata. W weekend gorące masy powietrza mają być wypchnięte na wschód od kraju, jednak w Polsce nadal będzie bardzo ciepło. Wartości temperatur w przyszły weekend przekraczać mają nadal 22-23 stopnie.

Pogoda na 5 dni. Raz spokój, raz nawałnice

Rozpoczynający się tydzień przyniesie nam bardzo zróżnicowaną aurę, jeśli chodzi o opady i dynamikę w pogodzie. Tydzień rozpoczniemy od wyżu i bardzo spokojnej, słonecznej aury. Opady w poniedziałek i wtorek mogą być tylko lokalne i przelotne. Nawet jak w kraju pojawią się burze, to nie będą to zjawiska szczególnie silne. Co innego w środę, kiedy to pogoda prawdopodobnie dość mocno się załamie. W upalne, wilgotne masy powietrza wkroczy strefa aktywnego frontu atmosferycznego przynosząc burze i nawałnice, o których ostrzegałem już wczoraj. Kolejna strefa silnych burz ma pojawić się nad Polską pod koniec tygodnia. Aura w kraju znów zrobi się groźna.

Mam nadzieję, że nie macie mi za złe, że przygotowując dzisiejszą prognozę pogody na 5 dni nie poświęcę więcej czasu na dokładne wskazywanie gdzie i kiedy dokładnie wystąpią burze w tym tygodniu. Piątek, czy nawet środa są jeszcze terminami zbyt odległymi, by dokładnie określić czas i miejsce wystąpienia zjawisk tak dynamicznych jakimi są burze. Na ten moment ostrzegam, że w połowie i pod koniec tygodnia takie zjawiska wystąpią w kraju. Dokładniej oczywiście będziemy Was ostrzegali w dedykowanych prognozach konwekcyjnych dla danego dnia. Życzę udanego tygodnia !