Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Silne ochłodzenie i pogorszenie pogody w Polsce. Burze i opady w kraju

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie, opady i burze w Polsce


Za nami piękny, pogodny i ciepły weekend. Mamy poniedziałek, więc tradycyjnie czas, aby na stronie ukazała się prognoza pogody na cały rozpoczynający się tydzień. Sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni, jednak również tradycyjnie prognozę rozszerzę o przyszły weekend. Może nie o całą majówkę, ale znajdzie się miejsce, by wspomnieć co przyniesie nam aura w przyszłą sobotę i niedzielę.

Pogoda na 5 dni. Zmiany w polu barycznym

Jeszcze z początkiem weekendu na północy kraju znajdował się silny wyż. Antycyklon, jak sama nazwa wskazuje, skutecznie blokował docieranie niżów (cyklonów) z zachodu Europy w nasz region. W weekend sytuacja ta zmieniła się. Wyż odsunął się na wschód jednocześnie słabnąć. Otworzyło to drogę cyrkulacji zachodniej. W nasz region docierać zaczęły niże atlantyckie, a wraz z nimi fronty atmosferyczne.

Pogoda na 5 dni. Front nad Polską w poniedziałek
Pogoda na 5 dni. Początek tygodnia z frontem atmosferycznym

Poniedziałek będzie doskonałym przykładem zmian w cyrkulacji powietrza nad Polską i regionem. Nad Bałtykiem przemieszcza się niż, który przynosi atak zimy i śnieżyce na południu Skandynawii. Z niżem tym związany jest front atmosferyczny, który przyniesie dziś burze i opady na zachodzie i w centrum Polski. O tym jednak za chwilę. Tutaj wróćmy do sytuacji barycznej. To nie ostatni niż, który przewędruje nad Bałtykiem w tym tygodniu. Pogoda na 5 dni przyniesie wędrówkę kolejnych takich ośrodków na północ od Polski. Powodowało będzie to zmianę przepływu mas powietrza. Podczas gdy jeszcze w weekend napływało do nas ciepłe powietrze z południa, tak obecnie rozpocznie się spływ chłodnych mas powietrza z północy kontynentu.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w Polsce

Poniedziałek będzie jeszcze dniem z wysokimi temperaturami w większości regionów kraju. Spójrzmy na prognozę temperatury na poniedziałek 24 kwietnia.

Wysokie temperatury w Polsce. Ciepły poniedziałek
Wysokie temperatury w poniedziałek

Jednak pogoda na 5 dni przyniesie nam ochłodzenie. W całej Polsce zrobi się znacznie chłodniej, a w drugiej połowie tygodnia nocami możliwe są nawet przymrozki. Temperatury powietrza jakie przyniesie nam rozpoczynający się tydzień najlepiej zobrazuje animacja prognoz temperatury. Do utworzenia animacji użyłem danych pochodzących z modelu ECMWF (źródło wxcharts.com).

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Na powyższej animacji widać dokładnie, że pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie w Polsce. Już we wtorek ciepłe masy powietrza zostaną wypchnięte na wschód przez postępujący front atmosferyczny. Od wtorku do czwartku temperatury w dzień nie będą przekraczały w dzień 10 stopni Celsjusza. Nocami z środy na czwartek i z czwartku na piątek możliwe są słabe przymrozki. Od piątku zacznie robić się nieco cieplej. W piątek i w przyszły weekend termometry znów pokazywać będą ponad 15 stopni Celsjusza. Podczas, gdy ubiegły weekend przyniósł nam prawie letnie temperatury, nadchodzące doby to powrót do raczej wczesnowiosennych temperatury powietrza w Polsce.

Sporo opadów nad Polską

Jednak ochłodzenie to nie jedyna zła wiadomość jaką ma dla nas pogoda na 5 dni. Ponieważ dostaliśmy się pod wpływ cyrkulacji zachodniej, w region docierają kolejne niże. Wraz niżami z zachodu na wschód suną również front atmosferyczne. Dlatego też pogoda będzie chwiejna i dynamiczna.

Pogoda na 5 dni. Opady i burze na początku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Opady i burze w poniedziałek i wtorek w Polsce

Front atmosferyczny przemieszcza się nad krajem w poniedziałek. Przyniesie on opady deszczu i burze na zachodzie i w centrum Polski. We wtorek strefa frontowa przeniesie się na wschód kraju. We wtorek to właśnie na wschodzie pogoda będzie bardziej dynamiczna (prognoza opadów na mapie powyżej). W środę i czwartek możliwe są opady przelotne. Chmury kłębiaste będą rozwijały się zwłaszcza w północnej połowie kraju, ponieważ do Polski spływa chłodne, ale i chwiejne powietrze z północnego zachodu. Pod koniec tygodnia i w przyszły weekend spodziewamy się nad Polską kolejnego front atmosferycznego. Jednak o szczegółach zdążymy jeszcze napisać.

Podsumowując, pogoda na 5 dni zapowiada się „raczej średnio”. Przed nami ochłodzenie. Powrót do cyrkulacji zachodniej oznacza również, że w kraju pojawi się więcej opadów deszczu. Wystąpią również burze nad Polską. Szczęśliwie w przyszły weekend pogoda zacznie się poprawiać. Wygląda na to, że majówka upłynie nam pod znakiem całkiem pozytywnej pogody.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk