Pogoda na 5 dni. Temperatury bardzo nas zaskoczą. Czy zima odpuści w tym tygodniu?

I znów mamy poniedziałek. Daleki jestem od narzekania, ponieważ każdy kolejny poniedziałek zbliża nas do wiosny. Nie wiem jak Wam, ale mi w tym roku zima już obrzydła. Zaraz posypią się maile, że „małolat prawdziwych zim nie pamięta i teraz narzeka”. Może i nie pamiętam, ale schlebia mi to, że w wieku ponad 40 lat dalej jestem „małolat”. Co przyniesie nam pogoda na 5 dni? Sprawdzamy.

Pogoda na 5 dni. Zmienna sytuacja synoptyczna

Jeszcze wczoraj wydawało się, że w środku tygodnia na krótki czas dostaniemy się w pod wpływ wyżu. Oznaczałoby to rozpogodzenia w kraju i regionie. Najnowsze prognozy synoptyczne uległy jednak korekto i wygląda na to, że pogoda na 5 dni upłynie nam pod znakiem niżowej aury.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna na czwartek 18 stycznia. Jednak mógłbym tu pokazać mapę na dowolny dzień rozpoczynającego się tygodnia. Cyrkulacja strefowa w pełni. W weekend docierały do nas niże z północy kontynentu. Na tygodniu niże w nasz region docierać będą z kierunków zachodnich. Oznacza to oczywiście sporo opadów. Już poniedziałek doskonale wpisuje się w ten pełen opadów scenariusz.

Pogoda na 5 dni. Opady nad Polską od początku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Opady nad Polską już w poniedziałek

Przez cały poniedziałkowy dzień przez kraj przesuwały się opady śniegu o charakterze przelotnym. Również w kolejnych dniach w kraju pojawiały będą się opady przelotne opady śniegu. Lokalnie sypać może dość intensywnie. Intensywność opadów zwiększy się w drugiej połowie tygodnia, kiedy to do Polski dotrze aktywny niż z południowego zachodu Europy. W okolicach czwartku i piątku nad krajem przetoczy się silna śnieżyca. Na ten moment prognozy wskazują, że najmocniej śnieg padać będzie w północnej połowie kraju. Na południu zaś, w skutek napływu cieplejszych mas powietrza całkiem możliwa jest odwilż.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów

Na chwile obecną niż wygląda na naprawdę aktywny i może mocno namieszać w pogodzie w drugiej połowie tygodnia. Miejmy to na uwadze, choć na dokładną analizę sytuacji pogodowe na okres od czwartku do weekendu przyjdzie jeszcze czas. W okolicach środy wiadomo będzie jaka będzie dokładna trajektoria niżu, dlatego będzie można powiedzieć znacznie więcej odnośnie regionów, w których atak zimy może być całkiem solidny.

Pogoda na 5 dni. Duże skoki temperatury w Polsce

Bardzo ciekawie wyglądają prognozy temperatury na najbliższy tydzień. Wiele wskazuje na to, że pogoda na 5 dni przyniesie nam spore wahania temperatury w poszczególnych dniach rozpoczynającego się tygodnia. Poniedziałek przyniesie nam lekki mróz na wschodzi i minimalnie powyżej zera na zachodzie Polski. We wtorek ujemne temperatury prawdopodobnie w całym kraju prócz krańców południowo wschodnich. Bardzo mocne spadki temperatury czekają nas w nocy z wtorku na środę.

Silny mróz w nocy z wtorku na środę
Mróz w nocy z wtorku na środę całkiem silny

Powyżej prognoza temperatury na drugą część nocy z wtorku na środę. Widzimy, że na wschodzie termometry wskazywać mogą nawet w okolicach -14 stopni Celsjusza. Od czwartku temperatury w Polsce uzależnione będą od dokładnej trajektorii niżu. Jeśli obecne prognozy utrzymają się to w czwartek i piątek różnica temperatury pomiędzy północą, a południem wynosić mogą nawet kilkanaście stopni. Podczas gdy na północy mróz sięgać może -5 stopni, na południu termometry pokazywać mogą nawet w okolicach +12 stopni. Widzimy zatem, że pogoda na 5 dni będzie mocno niestabilna jeśli chodzi o temperatury powietrza. Jak to w okresach strefowej cyrkulacji powietrza. Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce. Gdzie i kiedy spadnie najwięcej śniegu?

Czy zima odpuści w tym tygodniu?

Z powyższej prognozy widzimy, że pogoda na 5 dni będzie bardzo zmienna. Jednak sprawdźmy, czy pod koniec tygodnia możemy liczyć, że zima zacznie nam odpuszczać?

Pogoda na 5 dni. Słaby mróz wróci w weekend do Polski
Pogoda na 5 dni. Słaby mróz wróci w weekend do Polski

Powyżej prognoza temperatury na przyszły weekend. Widzimy, że zima nie odpuści, a do kraju wróci całodobowy mróz. Pogoda na 5 dni nie przyniesie więc dużego przełomu jeśli chodzi o temperatury powietrza. Jednak pocieszę Was, że w prognozach na kolejny tydzień widać ocieplenie. Więcej o tym jednak w kolejnym wpisie. Tutaj nie będę wybiegał za daleko w przyszłość, ponieważ nie o tym jest ten wpis. Miłego tygodnia !