Pogoda na 5 dni: Zimno, silny wiatr oraz słabe burze i opady deszczu dla Polski

Mamy bardzo chłodne pierwsze dni lipca. To zasługa napływu chłodnego powietrza polarno-morskiego z północnego-zachodu. Nasz kraj jest w obszarze obniżonego i dzisiaj zaznaczą się kolejne fronty od północnego-zachodu. Przejściowo tylko nad krańce południowe Polski napłynie masa zwrotnikowa w ciepłym wycinku niżu.

W sobotę niskie prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie na południu i krańcach północnych kraju, ale ono niższe niż 30%. Niewykluczone,że słabe burze powstaną w godzinach wieczornych w rejonach górskich i na wybrzeżu.

Natomiast już nadchodzącej nocy wkroczy od Ziemi Lubuskiej nad Wielkopolskę równoleżnikowo ułożona strefa opadów, przemieszczająca się do centrum kraju i na południową część woj. mazowieckiego. Przeważnie będą to opady przelotne, chociaż punktowo nieco bardziej intensywne. Nie poprawi to jednak wyraźnie niedoborów opadów w Polsce.

Już jutro płytki niż przejdzie przez Morze Bałtyckie zmierzając w kierunku Zatoki Ryskiej i dość szybko zacznie się wypełniać, następnie zanikając. Napływ z północnego-zachodu dalej utrzyma się na przeważającym obszarze Polski. Natomiast na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu możliwe opady przelotne, natomiast w niedzielę front, jaki dotrze do gór uaktywni się w tym rejonie w postaci intensywnych opadów przelotnych, istnieje prawdopodobieństwo burz, zwłaszcza we wschodniej części polskich Karpat. Reszta Polski bez opadów, ale z niskimi temperaturami jak na początek lata. Na wybrzeżu nie będzie więcej niż 15-17 stopni, natomiast centrum być może zobaczymy około 20 stopni, najcieplej będzie na południu.

O natężeniu ochłodzeniach niech świadczy poranny pomiar temperatury na stacji IMGW-PIB w Mławie. Tam temperatura o godzinie 5 rano wyniosła tylko 4,3°C. Czynnikiem sprzyjającym tak niskim temperaturom jest napływ chłodnego powietrza z północnego-zachodu, ale także czynnik radiacyjny, czyli wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej na skutek braku zachmurzenia.

W kolejnych dniach dalej chłodno, na termometrach nie zobaczymy więcej niż 22 stopnie. Lokalnie pojawiać mają się słabe opady deszczu oraz burze.

Anomalia temperatury na dzień 5.07.2019 r. względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r. Jak widać wszędzie panowała ujemna anomalia.

meteomodel.pl

Dodaj komentarz