Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na całą zimę 20/21 dla Polski. Duże anomalie temperatury, aktywny Atlantyk i burze


Pogoda na całą zimę 20/21 dla Polski. Anomalie temperatury, aktywny Atlantyk i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie.

Model klimatu prognozuje dodatnie odchylenie temperatury za okres od grudnia do marca. Nie oznacza to jednak, że nie wystąpią okresy chłodu. Te są jak najbardziej prawdopodobne, lecz przeważnie będzie cieplej niż w latach 1984-2009. Poniżej prognozy anomalii na poszczególne miesiące według modelu klimatu CFS.

Europejski model ECMWF również prognozuje wysokie temperatury w naszej części Starego Kontynentu. Będą jednak okresy, gdy spłyną chłodniejsze masy z północy, a nawet północnego-wschodu. Zwłaszcza w sytuacji ulokowania się wyżu nad północnym Atlantykiem oraz Wyspami Brytyjskimi bądź Skandynawią. Przeważnie jednak dominować ma napływ ciepłych mas z zachodu, okresami w ciepłych wycinkach niżów również z południowego-zachodu. Atlantyk podczas nadchodzącej zimy może być bardzo aktywny, co może skutkować dynamiczną pogodą, a nawet burzami.

Model CFS prognozuje wyraźną dominacje wyżów barycznych w grudniu. Prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie i nie są wiążące. Bardziej prawdopodobna jest dominacja cyrkulacji strefowej, a tylko okresami wpływ na pogodę mają mieć wyże, które w półroczu chłodnym nie zawsze przynoszą pogodną aurę.

Model CFS prognozuje w styczniu 2021 aktywną cyrkulacją strefową. Przy zachodnim przepływie mas powietrza rośnie ryzyko wichur, opadów, a nawet burz. Nie można wykluczyć pojawienia się niżów z południa związanych z cyrkulacją południkową. Opady mogą być ponad normę. Okresy z wyżową pogodą przy cyrkulacji zachodniej mogą być krótkie.

Prawdopodobnie w lutym czeka nas dominacja cyrkulacji strefowej oraz okresami południkowej. Dni z wyżową pogodą może nie być wiele według aktualnych prognoz.

W skali miesięcznej marzec będzie ciepły. Na przełomie pór roku Atlantyk może wykazywać się dużą aktywnością. Częściej mogą pojawiać się spływy chłodniejszych mas z północy. Przymrozki mogą pojawiać się w marcu zwłaszcza nocami, ale niewykluczone są także chłodne dni w ciągu dnia.

Również inne modele wskazują, że zima 2020/21 będzie ciepła. Sygnał nie jest jednak tak wyraźny jak w zeszłym roku. Niewykluczone, że jeden miesiąc może być wyraźnie chłodniejszy.