Pogoda na cały grudzień 2020 dla Polski. Aktywny Atlantyk i dodatnia anomalia oraz burze

Pogoda na cały grudzień 2020 dla Polski. Aktywny Atlantyk i dodatnia anomalia oraz burze. Sprawdź prawdopodobny trend w pogodzie na 12 miesiąc roku.

Model sezonowy CFS sugeruje od dłuższego czasu, że w grudniu 2020 duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć Ocean Atlantyki, a dokładniej cyrkulacja strefowa.

Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej zimy są łagodne i przeważnie przez całą dobę panuje dodatnia temperatura. Wiele jednak wskazuje, że okresami duży wpływ mogą mieć wyże baryczne. Np. wyż Azorski, którego klin rozbudowywać może się nad Polskę, zwłaszcza w tylnych częściach układów niskiego ciśnienia oraz za frontami chłodnymi.

Spójrzmy na prognozowaną anomalię temperatury przez model klimatu na grudzień. Sugeruje on ciepły miesiąc w skali miesięcznej. Odchylenie temperatury może osiągnąć nawet 3 stopnie. Pomimo prognozowanej dużej dodatniej anomalii nie można wykluczyć krótkotrwałych okresów chłodu np. związanych z wtargnięciem chłodnych mas powietrza z północy.

Taka sytuacja może mieć miejsce zwłaszcza przy ulokowaniu wyżu nad Europą Zachodnią i Skandynawią. Wtedy też z północy i północnego-wschodu spływać będą chłodne masy powietrza.

Pod względem opadów będzie to najprawdopodobniej miesiąc wilgotny. Prognozowana jest ilość opadów ponad normę opadową. Dodatnia anomalia w skali miesięcznej wskazuje, że najczęściej padać ma deszcz, rzadziej śnieg i deszcz ze śniegiem.

Oprócz niżów związanych z cyrkulacją zachodnią mogą pojawić się ośrodki niżowe znad Morza Śródziemnego, niosąc dużo wilgoci. Opady w obrębie takich niżów mogą być intensywne zwłaszcza na południu, centrum i wschodzie Polski. Najmniejszy wpływ układy wędrujące z południa Europy będą mieć na północy kraju.

Przy dużej aktywności cyrkulacji zachodniej nie można wykluczyć burz. Zarówno tych związanych ze spływem chłodniejszych mas w tylnych częściach układowych niżowych oraz na frontach. Zwłaszcza typu chłodnego. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz będzie, gdy w naszej części Europy pojawią się niże wtórne z silnym wiatrem.

W grudniu nie można wykluczyć okresów z ujemną temperaturą przez całą dobę, lecz nie powinno być ich dużo. Pokrywa śnieżna zalegać ma głównie w górach, rzadziej na nizinach. Częściej poza obszarami górskimi doświadczymy opadów deszczu, czasem mieszanych, a przez ocieplający się klimat i prawdopodobnie wysoką aktywność Atlantyku opady śniegu będą na nizinach rzadkie.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie