Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na cały grudzień 2020 dla Polski. Czy będą silne mrozy, śnieżyce i burze?


Pogoda długoterminowa na grudzień 2020 dla Polski. Sprawdź prawdopodobny trend na 4 ostatnie tygodnie roku.

1 grudnia 2020 rozpoczęła się meteorologiczna zima w Polsce. Ta astronomiczna nadejdzie za 3 tygodnie. W prognozie użyjemy wyliczeń modeli ECMWF, CFS oraz IMGW-Reg i IMGW-Bayes.

W prognozach numerycznych nie widać istotnych okresów chłodu w naszej części Europy a anomalia temperatury będzie przez większość dni dodatnia.

Średnia dobowa temperatura powietrza będzie typowa dla przedzimia, czyli od 1°C do 3°C w okresie najbliższych 10 dni. Nie zabraknie jednak dni i nocy, gdy będzie cieplej w pierwszej dekadzie grudnia za sprawą napływu powietrza z południa i południowego-zachodu.

Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 7°C do 12°C. Najcieplej będzie na południu i centrum. Fale bardzo ciepłego powietrza z południa odczujemy już w nadchodzący weekend.

Pomimo że miejscami pod koniec listopada wartości na termometrach były typowe dla termicznej zimy, czyli temperatura dobowa była poniżej 0°C, to na trwałe ochłodzenie nie mamy co liczyć na przełomie miesięcy. Już od czwartku do naszej części Europy zaczną napływać ciepłe masy powietrza z południa. Modele numeryczne są na ogół zgodne, że do 3 dekady grudnia nie nadejdzie silne ochłodzenie.

Niektóre modele numeryczne prognozują opady śniegu w czwartek (3.12.2020) na zachodzie, południowym-zachodzie i północnym-zachodzie i północy Polski na froncie ciepłym. Miejscami mogą być to również opady marznące powodujące wystąpienie zjawiska gołoledzi. Obszar opadów może ulec jeszcze zmianie, dlatego więcej informacji w najbliższych dniach.

Większość modeli numerycznych sugeruje, że w grudniu czeka nas odbudowa cyrkulacji południkowej. Prognozy jednoznacznie wskazują na dominacje rozległych zatok niskiego ciśnienia nad Europą Zachodnią i Południową. W tym czasie wschód Starego Kontynentu może być pod wpływem wyżów barycznych.

Dla Polski oznacza to przeważnie napływ ciepłych mas powietrza z południa Europy. Pierwszy powiew „ciepła” odczujemy już pod koniec tygodnia, gdy nastąpi silna adwekcja powietrza z południa. Przy dużym gradiencie ciśnienia pomiędzy zachodem a wschodem Starego Kontynentu spodziewane są silne wiatry. W polskich górach możliwe jest wystąpienie wiatru halnego, dlatego chmur i opadów będzie niewiele. Przeważnie znajdować będziemy się w bardzo ciepłych masach powietrza, dlatego na wielotygodniowe zaleganie pokrywy śnieżnej nie zanosi się. Może być z tym problem również w polskich górach, gdzie przy silnym halnym temperatura będzie wyższa niż zwykle, co poskutkować może odwilżą w szczytowych partiach polskich gór i brakiem śniegu przez wiele dni.

Szczególnie silny wiatr halny jest prognozowany od piątku na południu i południowym-zachodzie Polski. Nasilona prędkość wiatru z sektora południowego będzie również w innych rejonach naszego kraju. Mocno powieje także w weekend.

Ilość opadów najprawdopodobniej będzie poniżej normy wieloletniej dla Polski. Przeważnie w najbliższych tygodniach mogą docierać do nas masy cieplejsze niż statystycznie w ciągu okresu referencyjnego 1981-2010, ale nie będą zbytnio bogate w wilgoć. Opady w okolicach normy wieloletniej są prognozowane dopiero w 3 dekadzie grudnia, ale trend ten może ulec zmianie.

Model CFS wskazuje, że ostatni miesiąc 2020 roku będzie cieplejszy niż średnia z ostatnich 30 lat. Model klimatu prognozuje zbliżenie się temperatury w okolice normy wieloletniej bliżej końca roku. Wtedy też częściej mogą pojawić się okresy z przymrozkami i opadami śniegu, ale na wielotygodniowe mrozy na ten moment nie zanosi się.

W okresie od 30.11.2020 do 6.12.2020 średnia temperatura będzie w okolicach normy wieloletniej. Jednak zwłaszcza od piątku zaczniemy odczuwać coraz cieplejszych mas powietrza. Poszczególne dni przyniosą nawet odchylenie temperatury od normy o 6°C/10°C za analogiczny okres.

W okresie od 7.12.2020 do 13.12.2020 temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Znajdować będziemy się najprawdopodobniej po wschodniej stronie długiej fali górnej, dlatego do naszej części Europy powinny docierać ciepłe masy powietrza z południa.

Także w okresie od 14.12.2020 do 20.12.2020 czeka nas dominacja bardzo ciepłych mas powietrza w naszej części Europy. Ochłodzenia, które mogą wystąpić nie powinny być długotrwałe, a zazwyczaj będzie cieplej niż zwykle.

Prognozy numeryczne na ostatnią dekadę grudnia należy traktować orientacyjnie, gdyż są one obarczone dużym błędem ze względu na odległy termin. Najprawdopodobniej temperatura będzie w pobliżu normy wieloletniej, a miejscami także poniżej. Taki trend nie musi się wcale sprawdzić i w tym okresie możemy znaleźć się w napływie ciepłych mas jak na grudzień. Dlatego na białe, mroźne święta nie mamy prawdopodobnie co liczyć.

Model ECMWF prognozuje obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej w ostatnich dniach grudnia i na początku stycznia. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy na tak odległy okres mogą się nie sprawdzić.

Również modele liczone w IMGW-PIB wskazują, że czeka nas ciepły grudzień ze średnią temperaturą w klasie powyżej normy. Ilość opadów będzie w normie według prognoz IMGW-Reg i IMGW-Bayes.

W całym średnia temperatura powietrza będzie wyższa od normy wieloletniej. Niewykluczone, że okresami dwucyfrowe wartości dodatnie nie będą rzadkością. Zwłaszcza, gdy na zachodzie Europy utrzyma się długa fala górna, a w jej obrębie ulokowane będą niże sprowadzające do Polski bardzo ciepłe masy powietrza.