Pogoda na cały maj 2024 r. Będą przymrozki, dni gorące, a nawet pierwszy upał powyżej 30°C i silne burze. Najnowsze prognozy pogody wskazują trend dla Polski

Wkraczamy w ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli europejskich i amerykańskich. Mamy więc najnowszą pogodę długoterminową na maj 2024 r. dla Polski.

Trend w pogodzie na maj 2024 r.

Sygnalizowany jest wyraźny trend w pogodzie na ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny. Będzie to najprawdopodobniej kolejny w tym roku miesiąc, który przyniesie temperaturę powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Jednak pojedyncze tygodnie mogą charakteryzować się wartościami w normie i poniżej normy wieloletniej. Rozczarowuje natomiast prognoza anomalii opadów, z której wynika, że w maju 2024 r. może padać mniej niż zwykle i będą to głównie opady pochodzenia burzowego, które nie poprawiają na ogół sytuacji hydrologicznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na maj 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sygnalizuje ciepły miesiąc
Pogoda długoterminowa pokazuje ciepły maj 2024 r.

Kwiecień finalnie zapisał się jako ciepły, dlatego że na przeważającym obszarze Polski średnia obszarowa anomalia temperatury wyniosła w okolicach 1.7-1.9°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny powinien przynieść anomalie powyżej normy wieloletniej sięgającą nawet 1-3°C. Obserwowana będzie więc na ogół zaawansowana wiosna termiczna, nawet z okresami, gdy to średnia dobowa temperatura powietrza powinna być charakterystyczna dla lata termicznego i przekraczając 15°C. Pojedyncze dni z upałami są możliwe, ale nie zdarzy się to jeszcze w 1 dekadzie maja.

Będzie ochłodzenie po majówce i ryzyko nocnych i porannych przymrozków

Najcieplejszy okres w najbliższych tygodniach prognozujemy w pierwszej dekadzie maja 2024 r. Szczególnie wysokie temperatury powinny występować do 6-7 maja. Potem w okresie od 7.05.2024 r. do 13.05.2024 r. temperatura może spaść do wartości w okolice normy wieloletniej, a nawet nieco poniżej tych wartości dla tego konkretnego okresu w maju. W pierwszej dekadzie maja nie powinniśmy się spodziewać wystąpienia upału. Podczas najcieplejszych dni będzie maksymalnie 20-27°C, natomiast pod koniec długiego weekendu majowego temperatury spadną w okolice 11-23°C. Wówczas nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień wzrośnie ryzyko nocnych i porannych przymrozków, które możemy zanotować szczególnie przy gruncie w czasie nocy radiacyjnych i adwekcji wychłodzonych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Największe szanse na spadki temperatury poniżej zera będą w obszarach rozpogodzeń i słabego wiatru po zachodzie słońca.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na maj 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda w maju 2024 r. według. CFS
Pogoda długoterminowa na maj 2024 r. według CFS

Potem po tym ochłodzeniu najczęściej temperatura kształtować będzie się powyżej normy wieloletniej, ale okresami będą też okresy chłodniejsze z wartościami w normie klimatycznej. Według najnowszej realizacji modelu CFS I ECMWF oraz CanSIPS ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny zapisze się ze średnią obszarową anomalią temperatury najprawdopodobniej w okolicach 1-3°C. Będzie to więc miesiąc ciepły, ale prawdopodobnie bez ekstremalnych wartości i ustanawiania nowych rekordów temperatury powietrza. Na ogół nie przewidujemy dramatu termicznego. Nie powinniśmy tak marznąć, jak w drugiej połowie kwietnia 2024 r., gdy to powszechnie nocami i o świcie zdarzały się przymrozki.

Prognoza anomalii temperatury na maj 2024 r. według ECMWF dla Europy wstępnie

prognoza na maj 2024 r.
Pogoda długoterminowa na maj 2024 r.

Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na maj 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na maj 2024 r.
Pogoda długoterminowa pokazuje częsty wpływ wyżów, ale nie przez cały miesiąc

Ujemna anomalia opadów na mapach poszczególnych modeli

Niepokoją natomiast prognozy anomalii opadów na maj 2024 r., ale mogą być one niedoszacowane z uwagi na dominujące okresami opady burzowe o dużej nierównomierności i nieprzewidywalności. Jeśli sprawdzi się prognoza CFS, to za sprawą częstej dominacji wyżów wystąpić może ujemna anomalia opadów, co sprzyjać ma zaostrzaniu się suszy oraz nasilając wyraźnie zagrożenie pożarowe. Nasz kraj w mijającym miesiącu często powinien znaleźć się pomiędzy wyżami ulokowanymi na wschodzie i północy Starego Kontynentu oraz ośrodkami niskiego ciśnienia lokującymi się na południu i zachodzie Europy.

Zobacz też: Ulewy i niż uderzą w majówkę. 30-40 mm deszczu. Nawałnice i silne burze

Prognozowana anomalia opadów na maj 2024 r. pochodząca z modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na maj 2024 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje z CFS ujemną anomalie opadów

Prognozowana anomalia opadów na maj 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

prognoza długoterminowa pokazuje ciepły i wilgotny miesiąc
Inaczej widzi to CanSIPS, który pokazuje nam miesiąc z opadami w normie i powyżej normy. Głównie pochodzenia burzowego i może być bliżej prawdy

Ciepły miesiąc wskazuje pogoda długoterminowa, lecz nieuniknione gwałtowne burze

Podsumowując, czeka nas kolejny miesiąc termicznie powyżej normy wieloletniej. Okresy z przymrozkami mogą mieć miejsce w okolicach Zimnych Ogrodników, a nawet nieco wcześniej. Jednak nie powinny być to tak intensywne i długotrwałe przymrozki, których doświadczyliśmy w drugiej połowie kwietnia 2024 r. Na nizinach i wyżynach nie spodziewamy się już na ogół opadów śniegu i nawrotu zimy. Jednak inaczej będzie w obszarach górskich, gdzie epizody ze śniegiem i mrozem będą mieć miejsce. Szczególnie w wyższych partiach Karkonoszy i Karpat. Coraz wyższa z każdym tygodniem średnia dobowa temperatura powietrza sprzyjać ma wegetacji roślin. Niekorzystne jest jednak to, że modele klimatyczne widzą ujemną anomalię opadów. Jednak z każdym tygodniem przy długim usłonecznieniu i coraz wyższej temperaturze sprzyjać ma intensywnemu parowaniu wody z gleby. Dominować ma przeważnie konwekcyjny charakter opadów. Okresami możliwe są intensywne zjawiska burzowe, prowadząc do podtopień, gradobić, szkód od wyładowań, a nawet wiatrowych.

Pogoda może rozczarować pod koniec majówki i po majówce

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, forest-fire.emergency.copernicus.eu, wxcharts.com