Pogoda na cały październik 2020 dla Polski. Wysokie temperatury, dynamiczne niże oraz burze

Pogoda na październik 2020 dla Polski. Wysokie temperatury, aktywne niże oraz burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 10 miesiącu roku.

Modele numeryczne wskazują na wyraźną dominacje pogody niżowej w 10 miesiącu roku. Pojawią się w naszej części Europy zarówno niże atlantyckie, jak i też związane z cyrkulacją południową wprost znad Morza Śródziemnego, dlatego miejscami miesiąc ten będzie bardzo wilgotny, co jest dobrą informacją, mając na uwadze panującą suszę.

Ilość dni z pogodą niżową ma przeważać w październiku na obszarze Polski. Zdarzać mogą się jednak okresy z pogodą wyżową, co ilustrują ryciny poniżej.

Według modelu klimatycznego CFS, październik 2020 będzie miesiącem wilgotnym z ilością opadów powyżej normy wieloletniej. Sugeruje to na częste pojawianie się niżów znad Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego. Na ogół padać ma deszcz. Opady śniegu w formie incydentalnej mogą wystąpić w nadchodzącym miesiącu, ale nie będzie to częste. Opady zimowe możliwe są zwłaszcza w polskich górach.

W skali miesięcznej anomalia temperatury przekroczyć może nawet 2 stopnie normę wieloletnią z okresu 1984-2009. Będzie to najprawdopodobniej kolejny tak ciepły miesiąc po wrześniu w naszej części Europy.

Sprawdźmy jeszcze prognozowany rozkład pola ciśnienia w nadchodzących tygodniach października 2020. Okresami znajdziemy się pod wpływem niżu z południa, jak i też znad Atlantyku, dlatego przyszły miesiąc będzie wilgotny w naszej części Europy.

Duży wpływ na pogodę będą mieć niże baryczne przynajmniej do połowy miesiąca. Dynamiczna pogoda panować ma zwłaszcza na początku października.

Na przełomie 2 i 3 dekady października możliwe są okresy z pogodą wyżową, ale wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy ma być znaczny. Najczęściej północ kraju znajdzie się w zasięgu niżów, natomiast południe w tym okresie może być pod wpływem wyżów.

Warto również wspomnieć o wysokich temperaturach prognozowanych przez wybrane modele numeryczne na początku października. Niewykluczone, że miejscami temperatury 20 stopni.

Niewykluczone, że w pierwszej dekadzie października wystąpią nawet dni gorące, co widać na rycinach poniżej.

Podobnie jak GFS, model ECMWF prognozuje wysokie temperatury w pierwszych dniach października.

Swój wpływ w październiku zaznaczą również wyże baryczne, przynosząc na ogół krótkotrwałą stabilizacje w pogodzie. Antycyklony nie zawsze przyczynią się do pogodnej aury. Możliwe są tzw. zgniłe układy wysokiego ciśnienia. Mgły, zamglenia oraz nieprzyjemne podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus oraz gromadzące się pod inwersją zanieczyszczenia w większych aglomeracjach miejskich nie będą rzadkością.

Przy dużej aktywności cyrkulacji atlantyckiej silny wiatr może dokuczać w wielu miejscach Polski okresami. Nie można wykluczyć również burz. Niże atlantyckie oprócz dużej dużej zmienności w pogodzie przyczynić mogą się do wystąpienia wichur. Szczególnie niebezpieczne okazać mogą się niże wtórne.

Nocami niczym nadzwyczajnym nie powinny być ujemne temperatury, chociaż przy dużej aktywności Atlantyku temperatura przez wiele dni i nocy mogą być dodatnia przez całą dobę.

Nie prognozuje się nadejścia w październiku zimowej aury na wiele tygodni. Duża aktywność Atlantyku wpłynąć może na dość łagodną, ale okresami wietrzną i deszczową jesień.

Prognoza miesięcznej średniej temperatury dla wybranych miast przez IMGW-PIB na październik.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Przewidzenie dokładnego przebiegu pogody w Polsce z tak dużym wyprzedzeniem czasu nie jest możliwe.