Pogoda na cały październik 2020 według ECMWF i CFS oraz IMGW dla Polski. Ciepłe okresy, częste opady i burze

Pogoda na październik 2020 według ECMWF, CFS dla Polski. Ciepłe okresy, opady i burze. Sprawdź prognozowany trend w pogodzie na 10 miesiąc roku.

Dysponujemy najnowszymi prognozami modeli numerycznych na nadchodzący miesiąc.

Według modelu CFS przyszły miesiąc przyniesie temperatury przeważnie powyżej normy termicznej dla 10 miesiąca roku. Noce jednak mogą być okresami chłodne z ujemnymi temperaturami. Przeważnie temperatura ma być przez całą dobę dodatnia.

Październik będzie miesiącem deszczowym. Najwięcej padać ma w północnej i centralnej części Polski. W skali miesięcznej najprawdopodobniej ilość opadów ma być w normie, bądź w pobliżu normy. Możliwe okresy z duża dynamiką w pogodzie.

Przeważnie znajdować mamy pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia, dlatego zmienność pogody ma być dużą. Duża dynamika w pogodzie jest prognozowana na przełomie września i października, gdy swój wpływ zaznaczą układy niżowe z frontami. Wahania ciśnienia, znaczne zmiany zachmurzenia oraz częste opady nie będą niczym nadzwyczajnym przy cyrkulacji strefowej w październiku. Nie można wykluczyć w sprzyjających warunkach wichury na obszarze Polski.

W ciepłych wycinkach niżów atlantyckich możemy spodziewać się adwekcji bardzo ciepłych mas z południa, które przyniosą złotą polską jesień. Przekroczenie 15-20 stopni w ciągu dnia jest jak najbardziej prawdopodobne i wskazywane przez niektóre modele numeryczne.

Okresami możliwe są burze. Zarówno związane ze spływem masy arktycznej z północy, jak i też na frontach chłodnych niżów wtórnych.

W październiku zdarzą się okresy, gdy stery nad pogodą przejmą wyże baryczne. Wtedy też nie zawsze możemy liczyć na pogodną aurę. Prawdopodobne dni z zaleganiem podinwersyjnych chmur Stratocumulus, Stratus oraz mgieł i zamgleń. Pod warstwą inwersyjną mogą gromadzić się zanieczyszczenia, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich.

Również europejski model ECMWF prognozuje ciepły październik z niewielkimi i krótkimi okresami chłodu. Prognoza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie października poniżej.

Nie można wykluczyć epizodów zimowych w poszczególnych dniach października. Opady śniegu, jeśli wystąpią na nizinach będą na ogół pochodzenia konwekcyjnego, rzadziej wielkoskalowego.

Częściej zamiast śniegu padać ma deszcz, a utworzenie się miejscami długotrwałej pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne. Zimowe warunki panować będą za to w polskich górach, zwłaszcza w Tatrach i Sudetach.

Prognoza średniej temperatury powietrza i opadów przez modele IMGW-PIB na październik 2020