Dysponujemy już najnowszą pogodą sezonową na czerwiec 2019. Wyliczenia nieco uległy zmianie. Anomalia temperatury mieścić ma się na ogół w okolicach normy wieloletniej, punktowo nawet poniżej. Model CFS prognozuje, że czeka nas po bardzo deszczowym maju, zwłaszcza na południu Polski duży niedobór opadów.
Prognozy sezonowe są obarczone dużym błędem, aczkolwiek wskazują one na prawdopodobny trend w pogodzie podczas nadchodzącego miesiąca. Czasami wyliczenia te są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym, o czym mogliśmy przekonać się chociażby w maju, gdy model CFS sugerował wyraźny deficyt opadów w całym kraju. Podobnie wyglądała sytuacja z temperaturą, gdy dopiero w ostatnich dniach kwietnia zaczął sugerować, że maj może być chłodniejszy niż zwykle.
Anomalia temperatury powietrza na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981 – 2010 r. do 25 maja 2019 r. Jak widać w całym kraju była ona ujemna, najniższa wartość jest o dziwo na północnym-wschodzie, największa na południu, południowym-zachodzie i zachodzie.
Średnia temperatura powietrza w maju 2019 r. w Polsce również nie jest specjalnie wysoka
Co czeka nas w czerwcu na obszarze Polski?
Pierwsze dni nowego miesiąca miną pod znakiem niskich temperatur. Miejscami będzie poniżej 15 stopni w ciągu dnia. Dopiero w okolicach 3 czerwca zacznie robić się coraz cieplej. Jednak na dłuższą falę upałów nie mamy co liczyć do 1 dekady miesiąca. Oczywiście zdarzać będą się okresy, gdy temperatura przekraczać ma 25 stopni, ale na pierwsze „trzydziestki” nie mamy najprawdopodobniej co liczyć do 10 czerwca.
Model CFS wskazuje, że czerwiec 2019 r. zapisze się z temperaturą w okolicach normy wieloletniej. Na wschodzie najprawdopodobniej poniżej normy.
Oczywiście nie wyklucza to okresów, gdy do Polski napływać będzie bardzo ciepła masa powietrza z południa, gdy temperatura przekraczać może nawet 30 stopni. Kilka takich dni jest możliwych w czerwcu. Przeważnie ma być jednak w okolicach 20 stopni, bądź nieco więcej. Wiele wskazuje, że zdarzać mają się także okresy wyjątkowo chłodne, gdy temperatura spadnie poniżej 20 stopni.
Przymrozki w czerwcu są mało prawdopodobne i na większym obszarze Polski nie wystąpią. Długość dnia i wysoko położone Słońce ograniczać ma silne wychładzanie po zachodzie, mając na uwadze bardzo krótkie noce.
W czerwcu wkraczamy w kulminacyjną część sezonu burzowego. Burze rozwijające się, zwłaszcza w masie z południa Starego Kontynentu, Morza Śródziemnego mogą być gwałtowne i powodować szkody. Jakie obszary są zagrożone, ciężko wskazać, mając na uwadze odległy okres prognostyczny.
Burze będą tworzyć się zarówno w pobliżu frontów atmosferycznych, w zasięgu zatok niżowych, ale także wewnątrzmasy na lokalnych strefach zbieżności wiatru.
Model CFS wskazuje, że w czerwcu czeka nas deficyt opadów. Czy tak będzie, okaże się w najbliższych tygodniach. Zmiany klimatu postępują i można dostrzec to już gołym okiem. Temperatura powietrza na Ziemi się zmienia.
Z powodu ocieplenia klimatu nie brakuje okresów bardo suchych, natomiast deszcze, jakie wystąpiły ostatnio nie są przypadkiem. Takie okresy bardo suche i bardziej wilgotne są prawdopodobne w czerwcu. Dużym problemem może okazać się wysoka nierównomierność opadów w zbliżającym się miesiącu. Opady konwekcyjne i burze z chmur Cumulonimbus, są na ogół mocno nierównomierne i nie wszędzie przechodzą, dlatego całkiem możliwe jest zaostrzanie się problemu suszy w Polsce.
Prognoza modelu CFS, prognozowana anomalia temperatury na czerwiec 2019 r.
Prognozowany jest istotny deficyt opadów w nadchodzącym miesiącu w Polsce, co może pogłębić problem suszy
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Najnowsze informacje pogodowe na
Położenie opadów i burz niżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC