Pogoda na czerwiec 2019 r: Fale upałów, gwałtowne burze i pogłębiająca się susza

Tegoroczny maj nie rozpieszcza nas w pogodzie. Do połowy miesiąca w całym kraju panuje ujemna anomalia temperatury. Wygląda na to, że jest to najzimniejszy maj od 1981 roku. Na szczęście z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej.

Anomalia temperatury w ostatnich 15 dniach na obszarze Polski

Średnia temperatura powietrza od początku miesiąca

Wczorajszy dzień był również bardzo chłodny, nawet 8 stopni poniżej normy wieloletniej

Najnowsza prognoza modelu CFS na czerwiec 2019 r.

Model CFS prognozuje średnią anomalię temperatury powietrza od 1 do 2 stopni powyżej normy niemal w całym kraju. Największe odchylenie temperatury prognozowane jest na południu i zachodzie Polski, tam też może być również najcieplej w czerwcu.

W nadchodzącym miesiącu wystąpią najprawdopodobniej okresy, gdy temperatura przekraczać będzie 30 stopni. Szczególnie w sytuacji, gdy na zachód od Polski znajdzie się niż a na wschodzie Europy wyż, to właśnie wtedy napływać może do Polski powietrze zwrotnikowe.

Oprócz wysokich temperatur prawdopodobne są też okresy chłodniejsze, gdy temperatura nie będzie przekraczać 20 stopni w całym kraju. Ich może być całkiem sporo.

Spokój w pogodzie przerywać będą nam gwałtowne burze przechodzące przez Polskę. Czy to w postaci superkomórek burzowych, multikomórek, jak i też większych struktur wielokomórkowych nawet w formie układów MCS.

W czerwcu prawdopodobne są pierwsze noce tropikalne, gdy temperatura przekraczać będzie 20 stopni nocami. Ile tych dni będzie, okaże się w najbliższym czasie.

Nie zabraknie również najprawdopodobniej okresów w pogodzie, gdy aura będzie stabilna i słoneczna ze średnią temperaturą na poziomie od 20 do 25 stopni w ciągu dnia.

Model CFS prognozuje wyraźny deficyt opadów w nadchodzącym miesiącu, co dodatkowo może pogłębiać problem suszy.

Prognozowane odchylenie temperatury względem normy wieloletniej przez model CFS na czerwiec

Występować ma najprawdopodobniej duży deficyt opadów, co pogłębiać ma problem suszy. Lokalne opady związane przeważnie z burzami nie rozwiążą problemu, dlatego susza ma się pogłębiać w Polsce.

Najnowsze informacje pogodowe na https://fanipogody.pl/

Położenie opadów i burz