Pogoda na czwartek 13 czerwca 2024. Wracają opady. Temperatury zaskoczą

Środa przyniosła nam dzień odpoczynku od opadów, których w ostatnich dniach, w południowej połowie kraju było jak na czerwiec całkiem sporo. Pogoda na czwartek powróci do raczej deszczowego trendu. W kraju znów pojawią się opady, temperatury nadal zaskakująco niskie. Pogoda 13 czerwca bardziej przypominała będzie jesienną, niż letnią.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna 13 czerwca

Na początek sprawdźmy, dlaczego w części kraju powrócą opady deszczu. Podczas gdy w środę cały kraju znajdował się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, pogoda na czwartek przyniesie nam zbliżenie się niżu do południowych regionów Polski.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na czwartek 13 czerwca. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie widać doskonale jak do południowo wschodnich granic Polski zbliża się ośrodek niskiego ciśnienia. Niż ukształtował się na froncie atmosferycznym, który przebiega przez znaczną część Europy oddzielając chłodne masy powietrza (zachód, centrum Europy) od mas gorących (wschód, południe). W wielu regionach Europy, na froncie tworzą się bardzo silne burze. Podobnie będzie w czwartek, jednak nas to zupełnie nie dotyczy.

Pogoda na czwartek przyniesie nam niskie wartości temperatury
Pogoda na czwartek. Chłodne masy powietrza w naszym regionie

Burze w Polsce nie dotyczą nas dlatego, ponieważ wciąż znajdujemy się po zachodniej stronie frontu atmosferycznego. Oznacza to, że do Polski spływa chłodne powietrze pochodzenia morskiego. Nie oznacza to, że burze w czwartek są całkowicie wykluczone. Jednak o tym za chwilę.

Pogoda na czwartek. Nadal niskie temperatury powietrza

Za sprawą spływu chłodnych mas powietrza, czwartek nie będzie ciepłym dniem w Polsce. Wręcz przeciwnie, na termometrach praktycznie nigdzie nie spodziewamy się wartości temperatury powyżej 18-19 stopni.

Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury

Noc z środy na czwartek nie będzie należała do najcieplejszych. Podczas gdy na południowym wschodzie nadal będzie powyżej 10 (nawet 14) stopni Celsjusza, temperatury w nocy na zachodzie Polski spadną nawet w okolice 7-8 stopni Celsjusza. Sytuacja niewiele poprawi się wraz z nadejściem dnia. Pogoda na czwartek przyniesie nam temperatury poniżej 20 stopni. Na zachodzie, za sprawą większej operacji słonecznej temperatury powędrują w okolice 18-20 stopni. Na wschodzie i południu, czyli nam gdzie zalegało będzie zachmurzenie związane z niżem temperatury będą niższe. W tych regionach termometry w dzień pokażą w okolicach 15-16 stopni. W przypadku Lubelszczyzny i Podkarpacia temperatury praktycznie nie zmienią się pomiędzy nocą a dniem. Noc z czwartku na piątek ponownie chłodna w Polsce. Przeczytaj również: Silny upał uderzy w Polskę. Nawet 36 stopni Celsjusza?

Opady wracają do kraju

O zachmurzeniu i opadach wspominałem we wstępie dzisiejszej prognozy. O chmurach pisałem również w części wpisu poświęconej temperaturom. Czas by spojrzeć w jakich regionach Polski dziś chmur będzie najwięcej i gdzie przyniosą one dodatkowo, kolejne w tym tygodniu opady deszczu.

Opady deszczu w czwartek w części Polski
Opady deszczu w czwartek w części Polski

Niż wraz z frontem atmosferycznym najmocniej oddziaływały będą na południowy wschód Polski. Tutaj opadów będzie najwięcej i przez znaczną część dnia na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu występować mogą opady ciągłe. Na zachodzie i północy Polski, w chłodnej, lecz chwiejnej masie powietrza dochodzić może do rozwoju chmur kłębiastych. W pasie od Pomorza, przez Kujawy, Wielkopolskę, po Dolny Śląsk pogoda na czwartek przyniesie opady przelotne. Burze nie są wykluczone, choć w czwartek nie będą to zjawiska groźne, nawet jak wystąpią.