Pogoda na czwartek 13 kwietnia 2023. Front atmosferyczny. Pogorszenie aury w Polsce

Wróciliśmy pod wpływ zachodniej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że z zachodu do Polski docierać będą kolejne fronty atmosferyczne przynosząc więcej dynamiki. Pogoda na czwartek będzie doskonałym przykładem takiego scenariusza. Do Polski wkroczy dziś front atmosferyczny przynosząc opady deszczu, a nawet lokalne burze.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Front, który dziś dotrze nad Polskę związany będzie z niżem Quax, który wczoraj przyniósł potężne wichury na zachodzie kontynentu, a obecnie wypełnia się nad Morzem Północnym. Polska dziś dostała się pod wpływ tego niżu, co będzie miało znaczący wpływ na pogodę w kraju.

Pogoda na czwartek. Front i opady w Polsce

Tak jak wspomniałem we wstępie do dzisiejszej prognozy pogody, dziś pogoda w znacznej mierze kształtowana będzie przez front atmosferyczny. Dlatego czeka nas więcej opadów w kraju.

Pogoda na czwartek przyniesie więcej opadów
Pogoda na czwartek. Opady w Polsce

Front dotrze na zachód Polski już w godzinach porannych. Dlatego też już od rana na zachodzie spodziewamy się słabych, ale ciągłych opadów deszczu. Około południa strefa frontowa dotrze do centralnej Polski i to właśnie tutaj opadów spodziewamy się dziś najwięcej. W pasie od Pomorza, przez centrum, po południe możliwe są dziś słabe burze. Jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie niskie. Front zatrzyma się w centrum Polski. W związku z tym na wschodzie kraju pogoda na czwartek nie przyniesie jeszcze pogorszenia aury. Ponieważ front atmosferyczny nie jest zbyt aktywny, to nie spodziewamy się dziś silniejszych porywów wiatru.

Wiatr nie będzie silny dziś w Polsce
Prognoza siły wiatru dla Polski na 13 kwietnia 2023

Odczuwalnie powieje dziś na zachodzie i południu kraju. Tutaj siła wiatru sięgać może 40 km/h, jednak nie będzie to w żaden sposób silny wiatr. Najspokojniej na wschodzie, gdzie wiatr będzie dziś praktycznie nieodczuwalny.

Nadal wysokie temperatury w kraju

Ponieważ w nasz region wciąż napływają cieplejsze masy powietrza kontynentalnego, to temperatury dziś w Polsce nadal będą wiosennie przyjemne. Poniżej prognoza temperatury dla Polski na czwartek 13 kwietnia.

Prognoza temperatury na czwartek dla Polski
Prognoza temperatury na czwartek dla Polski

Pogoda na czwartek przyniesie wyższe temperatury na wschodzie kraju. W centrum i na wschodzie termometry wskazywać dziś mogą nawet 15-17 stopni powyżej zera. Podczas gdy we wschodniej Polsce będzie ciepło, na zachodzie odczuwalny będzie wpływ frontu atmosferycznego. Tutaj chłodniej, termometry pokażą dziś w okolicach 10-12 stopni. Ciśnienie atmosferyczne minimalnie spadło, jednak wciąż jest na dość wysokim poziomie. Barometry dziś w Polsce wskazywały będą w okolicach 1005 hPa. W kolejnych godzinach zapraszamy na prognozę pogody na nadchodzący weekend. W skutek zbliżającego się z południa niżu, pogoda zacznie się zmieniać.