Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na czwartek 13 stycznia. Zmiany w pogodzie. Możliwa gołoledź

Pogoda na czwartek 13 stycznia 2022

Czwartek będzie dniem, który przyniesie duże zmiany w pogodzie nad Polską. Przez kraj nocą z środy na czwartek przejdzie ciepły front atmosferyczny. Za nim do kraju nadejdzie ocieplenie. Jednak zanim to nastąpi, zwłaszcza na wschodzie kraju możliwe są opady marznące powodujące gołoledź. Warunki na drogach mogą być ciężkie. Zobaczmy co przyniesie nam zatem pogoda na czwartek 13 stycznia.

Pogoda na czwartek, wpływ niżu na aurę w Polsce

Zacznijmy, tradycyjnie już od mapy barycznej Europy. Widać tu, że układ ośrodków barycznych nad Europą zaczyna ulegać zmianom. Wał wyżowy, który jeszcze wczoraj rozciągał się od Rosji, po Półwysep Iberyjski zaczyna tracić wpływy we wschodniej i centralnej Europie. Już w czwartek między innymi Polska zaczyna dostawać się pod wpływ ośrodka niskiego ciśnienia z północy Europy. Rośnie gradient baryczny, w region napływa cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze.

Zobacz również: Wichura w Polsce w najbliższych dniach

Pogoda na czwartek. Silne ocieplenie

Zacznijmy od temperatury, gdyż tutaj w czwartek nad krajem działo będzie się dużo. Poniżej prognoza temperatury na czwartek po południu wg. modelu ECMWF. Jednak odnośnie scenariusza z silnym ociepleniem na jutro zgodne są właściwie wszystkie modele pogodowe, które przeglądałem.

Pogoda na czwartek 13 stycznia. Temperatury nad Polską

Rano i przed południem dojdzie jeszcze do silnego kontrastu temperatury w Polsce. Podczas gdy na północnym zachodzie będzie już w okolicach +3 stopni Celsjusza, na południowym wschodzie panował będzie jeszcze kilkustopniowy mróz. W górach o poranku niewykluczony mróz dwucyfrowy. Z każdą godziną czwartku ocieplenie postępowało będzie w kierunku południowo wschodnim, by jak widać powyżej po południu dodatnie temperatury objęły cały kraju. Ocieplenie potrwa kilka dni, ale o tym pewnie napiszemy dedykowany wpis.

Niebezpieczne opady. Możliwa gołoledź

W pewnym sensie można napisać, że pogoda na czwartek przyniesie załamanie aury. W kraju pojawią się opady, które miejscami mogą być groźne. Nie zapominajmy, że powierzchnia gruntu jest zmarznięta po wielodniowych mrozach, które lokalnie były siarczyste. Nad tak wymrożoną powierzchnie w nocy z środy na czwartek oraz w czwartek nadciągną opady. W nocy będą to jeszcze przeważnie opady śniegu, jednak im bliżej poranka, tym spodziewamy się coraz więcej deszczu. Opady te mogą marznąć przynosząc nawet gołoledź.

Opady nad Polską. Możliwa gółoledź

Powyżej prognoza opadów modelu SWISS-HD na czwartek, na godziny okołopołudniowe (źródło). Widać tu, że najgorsza sytuacja jeśli chodzi o opady marznące występować ma we wschodniej i południowo wschodniej Polsce. Apelujemy do kierowców. Warunki na drogach w wymienionych regionach mogą być naprawdę trudne. Czwartek będzie pierwszym z wielu dni ze zdecydowanie silniejszym wiatrem w Polsce.

Pogoda na czwartek. Wiatr w Polsce

Wiało będzie praktycznie w całym kraju, a najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się po południu i wieczorem. Prędkość wiatru od 50 km/h na południu kraju, do nawet 80 km/h w regionach północnych. Ciśnienie atmosferyczne spada. Jeszcze w nocy z środy na czwartek barometry wskazywały będą ponad 1030 hPa. Z kolei w nocy z czwartku na piątek będzie to około 1010 hPa. Spadek ciśnienia w ciągu doby będzie więc znaczny. Pogoda na czwartek raczej nie poprawi nam samopoczucia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk