18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na czwartek 14.10.2021. Kolejny front i opady w Polsce

Pogoda w czwartek 14-10-2021

Pogoda na czwartek przyniesie zróżnicowaną pogodę w Polsce. Podczas gdy na zachód kraju wkroczy kolejny front atmosferyczny, na wschodzie ujrzymy więcej słońca i pogodnego nieba. Przynajmniej przed południem. Zachód kraju dostanie dziś kolejną porcję zachmurzenia i opadów atmosferycznych. Wszystko przez niż znad zachodniej Skandynawii, a dokładniej ciepły front atmosferyczny z nim związany.

Front ten powoli przesuwał będzie się dziś nad Polską. Już w godzinach porannych wkroczy nad zachodnie regiony kraju, by po południu i wieczorem przemieścić się nad centrum kraju (jednocześnie słabnąć). Na mapie barycznej z dwd.de widać rozbudowujący się wyż na zachodzie Europy. Ten ośrodek wpłynie również na pogodę w kraju. Jednak jeszcze nie dziś. Dziś w większości kraju dominowała będzie niżowa pogoda.

Pogoda na czwartek. Sporo chmur i opadów od zachodu

Strefa zachmurzenia frontowego będzie obecna na zachodzie już w czwartek rano. Bardzo prawdopodobne jest również wystąpienie mgieł na północnym zachodzie kraju. W kolejnych godzinach do Polski Zachodniej wkroczy również strefa opadów deszczu. Już w południe, przed frontem, na wschodzie kraju w chłodnych (jeszcze) masach powietrza dochodzić zacznie do rozwoju chmur kłębiastych. Podczas, gdy na zachodzie spodziewamy się wczesnym popołudniem opadów ciągłych, na wschodzie kraju dochodzić może do krótkotrwałych, przelotnych, lecz intensywnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

Opady deszczu nad Polską w czwartek 14 października

W dalszej części dnia pogoda na czwartek przyniesie opady również w pasie od Pomorza, przez Wielkopolskę, po Małopolskę i Opolszczyznę. Na wschodzie wciąż obserwować możemy dziś opady konwekcyjne o charakterze przelotnym. Jednak ich natężenie zacznie maleć wraz z oddalaniem się na wschód chłodnej, chwiejnej masy powietrza.

Temperatury w czwartek 14 października

Czwartek będzie jeszcze dość chłodny w Polsce. Jednak tak jak pisałem we wpisie o ataku zimy w górach, z zachodu powoli zaczyna napływać do nas cieplejsze powietrze. Już dziś za naszą zachodnią granicą widać temperatury na poziomie 14-15 stopni Celsjusza. W Polsce jeszcze chłodniej, temperatury maksymalne od 8-12 stopni Celsjusza. Przy czym chłodniej będzie na wschodzie kraju, a wyższe temperatury pojawią się dziś w regionach zachodnich.

Temperatury dziś nad Polską

Ciśnienie atmosferyczne delikatnie wzrośnie. Pogoda na czwartek przyniesie nam w południe ciśnienia na poziomie 1020 hPa. W godzinach popołudniowych i wieczornych ciśnienie zacznie powoli spadać. Pojawienie się nad Polską Zachodnią frontu atmosferycznego skutkowało będzie również silniejszym wiatrem. W zachodniej połowie kraju wiatr w czwartek wiać może z prędkością do 50 km/h. Po południu wiatr będzie tracił dziś na sile.