Pogoda na czwartek 18 maja 2023. Jesienny dzień w wielu regionach. Prognoza pogody dla Polski

Środa przyniosła nam bardzo słabą pogodę w pasie Polski Centralnej i Wschodniej. Pogoda na czwartek aż tak słaba nie będzie, jednak dziś słońce i wysokie temperatury jeszcze do nas nie wrócą. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda podczas dzisiejszego dnia.

Pogoda na czwartek. Front traci aktywność

Pamiętamy z wczorajszej prognozy, że nad krajem znajdował się niż wraz z frontami atmosferycznymi. Sprawdźmy jak sytuacja wygląda podczas dzisiejszego dnia.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Na zachód od Europy rozwija się coraz silniejszy wyż. Zaczyna on wpływać również na pogodę w naszym kraju. Jednak na wschód od Polski wciąż widzimy front atmosferyczny. Traci on co prawda na aktywności. Jednak wciąż negatywnie wpływał będzie na pogodę w części naszego kraju. Podczas gdy na zachodzie kraju pogoda na czwartek przynosić może nawet rozpogodzenia, tak na wschodzi wciąż pojawiały będą się opady deszczu. Oczywiście nie będą to już ulewy tak silne jak w środę, jednak deszcz na wschodzie i południowym wschodzie wciąż będzie się pojawiał.

Pogoda na czwartek. Deszcz spadnie jeszcze na wschodzie Polski
Pogoda na czwartek. Opady deszczu jeszcze na wschodzie Polski

Szczęśliwie będą to już opady o słabej intensywności i zanikające. Z każdą godziną strefa przelotnych, słabych opadów deszczu zawężała będzie się do krańców wschodnich, a po południu opady deszczu powinny zaniknąć całkowicie. Wraz ze słabnięciem frontu spadała będzie również siła wiatru. Przed południem na wschodzie Polski wiatr będzie jeszcze odczuwalny. W godzinach popołudniowych w kraju zrobi się praktycznie bezwietrznie.

Temperatury nadal nie będą nas rozpieszczać

Za frontem spłynęły do nas nieco chłodniejszy masy powietrza ]. Dodatkowo w dalszym ciągu zachmurzenie w wielu regionach kraju nie pozwoli dziś słońcu na ogrzanie dolnych warstw troposfery. Dlatego też temperatury dziś w kraju nie będą wysokie. Poniżej prognoza temperatury na czwartek 18 maja wg. modelu ECMWF.

Prognoza temperatury. Czwartek 18 maja. Model ECMWF
Prognoza temperatury na czwartek 18 maja dla Polski

Cieplej w pasie Polski Zachodniej i na północy kraju. Podczas gdy w tych regionach termometry pokażą nawet 16 stopni, na wschodzie i południu wciąż zalegało będzie zachmurzenie frontowe. W związku z tym temperatury na wschodzie i południu kraju wzrosną dziś maksymalnie w okolice 12 stopni Celsjusza. Jednak uspokajam Was, lato zbliża się do Polski i zrobi się gorąco. W weekend temperatury wzrosną nawet w okolice 23-24 stopni Celsjusza. Po wczorajszym spadku ciśnienie atmosferyczne dziś na wysokim poziomie. Barometry wskażą nawet 1025 hPa. Taka wartość ciśnienia atmosferycznego powinna zapewnić nam dobre samopoczucie przez cały dzień.