Pogoda na czwartek 2 lutego. Płytki niż, zbieżność wiatru i bardzo dynamiczna pogoda dziś w Polsce

Obecny tydzień przynosi nam mnóstwo dynamiki w pogodzie w kraju i w regionie. Pogoda na czwartek nie wyłamie się z tych standardów, dlatego spodziewajmy się dziś kolejnych, dynamicznych zjawisk pogodowych. Zapraszam na prognozę pogody na 2 lutego, a zaczniemy od sytuacji barycznej nad Europą.

Pogoda na czwartek. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na czwartek. Sytuacja baryczna w Europie

Na zachód od Europy rozbudowuje się silny, rozległy antycyklon. Ma to wpływ na pogodę również w naszym regionie, ponieważ niże atlantyckie wypychane są na północny wschód, po czym na wysokości Norwegii, zaczynają nurkować w kierunku południowy wschodnim, w nasz region. Przynosi to kolejne dni z dynamiczną, lokalnie groźną aurą. Powoli, z zaciekawieniem przyglądamy się sytuacji na północnym wschodzie kontynentu. Prognozy pogody coraz śmielej mówią o rozwoju nad zachodnią Rosją silnego antycyklonu. Spowodowałoby to blokadę cyrkulacji zachodniej, a co za tym idzie mróz w Polsce i w regionie. Wróćmy jednak do pogody na czwartek, ponieważ o mróz to kwestia przyszłego tygodnia. Przeczytaj: Śnieżyce w Polsce, następnie mróz

Kolejny dzień z dodatnią temperaturą w Polsce

Zanim przejdziemy do opisywania dynamicznych parametrów pogody, kilka słów na temat temperatury. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczał będzie się dziś płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Za niżem do kraju napływać będą nieco cieplejsze masy powietrza z kierunków zachodnich. Stąd na nizinach mróz dziś nie wystąpi.

Prognoza temperatury na czwartek 2 lutego dla Polski
Prognoza temperatury na czwartek 2 lutego dla Polski

W najcieplejszym momencie dnia pogoda na czwartek przyniesie lekki mróz wyłącznie w górach. Podczas gdy na wschodzie termometry wskaż w okolicach zera (ale na plusie), na zachodzie kraju temperatury sięgać mogą 4 stopni powyżej zera. Po południu i wieczorem temperatury spadną poniżej zera we wschodniej połowie kraju. Temperaturę odczuwalną obniży wiatr, który w czwartek znów będzie w Polsce silny.

Pogoda na czwartek 2 lutego. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na czwartek 2 lutego. Silny wiatr w Polsce

Nad Polską pojawi się zwiększony gradient baryczny. Dlatego też siła wiatru w dniu dzisiejszym przekraczać może 70 km/h. Strefa silnego wiatru związana będzie z przechodzącym przez kraj płytkim niżem z północnego zachodu Europy. Dochodzimy więc do momentu prognozy, w której więcej o dynamicznej aurze.

Pogoda na czwartek. Płytki niż, zbieżność wiatru

Tak jak wspominałem powyżej, podczas dzisiejszej doby przez kraj przemieszczał będzie się płytki niż przynosząc większą dynamikę w pogodzie. Nad Polską znajdzie się również zbieżność wiatru. Prawdopodobnie wpłynie to na rozwój chmur kłębiastych w dniu dzisiejszym w kraju.

Pogoda na czwartek. Opady w Polsce
Pogoda na czwartek. Opady w Polsce

Prócz opadów pochodzenia konwekcyjnego, w strefie oddziaływania niżu przemieszczała będzie się również strefa opadów ciągłych. Ponieważ temperatury w wyższych partiach troposfery są wciąż niskie, będą to opady śniegu. Jednak dodatnie temperatury przy gruncie doprowadzą do szybkiego topienia się śniegu. Stąd też nie spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej w kraju. Opady, zarówno te przelotne, jak i wielkoskalowe, pojawiały będą się w kraju praktycznie przez cały czwartek. Pamiętamy, że strefy opadów z łatwością na żywo lokalizować można w naszym radarze burz i opadów. Ciśnienie atmosferyczne do południa na wysokości 1005 hPa. Po południu oczekujemy silnego wzrostu ciśnienia, by w nocy z czwartku na piątek ciśnienie osiągnęło 1020 hPa.