Pogoda na czwartek 20 czerwca 2024. Zmiana aury za frontem atmosferycznym

Wtorek i środa przyniosły nam bardzo dynamiczną, groźną aurę nad Polską. Przez kraj wędrował bardzo aktywny front atmosferyczny przynosząc niszczące zjawiska pogodowe. Front przyniósł również całkowitą zmianę aury. Co więc przyniesie nam pogoda na czwartek 20 czerwca? Sprawdzamy !

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Aura w naszym regionie w czwartek nadal będzie bardzo niebezpieczna. Poniżej mapa synoptyczna dla Europy Centralnej.

Pogoda na czwartek przyniesie uspokojenie w pogodzie nad Polską
Pogoda na czwartek. Mapa synoptyczna Europy

Najgroźniejsza część systemu frontów, w czwartek przeniesie się na wschód od Polski. Potężne burze wystąpią między innymi w zachodniej Rosji. Nas to już jednak nie będzie dotyczyło, ponieważ Polska w czwartek dostanie się pod wpływ oddziaływania obszaru podwyższonego ciśnienia. Niestety, spowoduje to również spływ w nasz region chłodniejszych mas powietrza. Choć w sumie nie jestem do końca przekonany, że po przesadnie upalnej środzie w części kraju, ochłodzenie nie da nam chwili oddechu.

Pogoda na czwartek 20 czerwca. Spływ chłodu do Polski
Pogoda na czwartek. Spływ chłodniejszych mas powietrza

Widzimy dokładnie, jak po północnej stronie wyżu, w nasz region spływać będzie w czwartek znacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Spójrzmy zatem, jak wpłynie to na temperatury powietrza w Polsce.

Ochłodzenie w kraju. Czy chłodniej zrobi się na dłużej ?

Podczas gdy w środę na południowym wschodzie upał sięgał 32 stopni Celsjusza, w czwartek w najcieplejszym momencie dnia, w regionach o najwyższej temperaturze powietrza termometry wskazywały będą zaledwie 20-22 stopnie powyżej zera.

Pogoda na czwartek przyniesie ochłodzenie w Polsce
Pogoda na czwartek. Znaczące ochłodzenie w Polsce

Zrobi się chłodniej, za to temperatury bardziej uczciwie niż w środę rozłożą się podobnie na całym obszarze Polski. Nie wiem jak Was, jednak mi upał w środę mocno dał się we znaki. Z chęcią odpocznę dziś od wysokich temperatur. Tym bardziej, że muszę sporo pojeździć samochodem, a moje gardło mówi już serdeczne dość ostrej klimatyzacji. Pogoda na czwartek przyniesie tylko chwilowe ochłodzenie. Od piątku znów wracają do nas cieplejsze masy powietrza, a co za tym idzie, wyższe temperatury powietrza. Przeczytaj również, czy ochłodzenie w Polsce będzie dłuższe oraz jak wyglądają prognozy temperatury do końca czerwca

Pogoda na czwartek. Brak groźnych zjawisk pogodowych w Polsce

Podobnie jak dość mam bardzo wysokiej temperatury, podobnie dość mam burz, które mocno zaburzają mi rytm treningowy podczas dwóch ostatnich popołudni. Pogoda na czwartek przyniesie odpoczynek od zjawisk burzowych. Tak, jak wspominałem powyżej, w czwartek dostaniemy się pod wpływ wyżu.

Pogoda na czwartek nie przyniesie opadów w Polsce
Pogoda na czwartek nie przyniesie opadów nad Polską

W związku z obecnością obszaru podwyższonego ciśnienia, w czwartek w Polsce nie wystąpią burze. Nie spodziewamy się również opadów. Nie mogę obiecać, że we wszystkich regionach Polski będzie słonecznie i bezchmurnie. Chmury pojawią się, zwłaszcza na wschodzie i zachodzie kraju. Jednak z pewnością pogoda będzie znacznie stabilniejsza niż w ostatnich dniach. Nie będzie przeszkadzał nam również wiatr, który w czwartek będzie praktycznie nieodczuwalny.