Pogoda na czwartek 20 kwietnia 2023. Rozpoczynamy ocieplenie

Ostatnie dwa dni upłynęły nam pod znakiem dużej ilości chmur. Wczoraj, w wielu regionach Polski intensywnie padał deszcz. Pogoda na czwartek przyniesie zmiany. Dostajemy się pod wpływ wyżu z północy kontynentu, co dość dobrze obrazuje aktualna mapa synoptyczna.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Centrum wyżu znajdzie się dziś nad Skandynawią, ale zacznie on wywierać wpływ na pogodę w dużej części Europy. Wyż zaczął wpływać również na pogodę w Polsce, dlatego dziś spodziewamy się nawet chwil ze słońcem. Niże znajdują się obecnie na południowym wschodzie (burze) i północnym zachodzie kontynentu (wiatr i opady). Ośrodki te nie wpływają jednak na pogodę w Polsce. Przeczytaj również: Prognoza pogody na weekend majowy. Czy majówka nas zaskoczy?

Pogoda na czwartek. Coraz wyższe temperatury w Polsce

Wciąż napływa do nas ciepłe powietrze z południa Europy. Dziś temperaturę w kraju podniesie nieco również nasłonecznienie. Dlatego też wartości temperatury w większości regionów Polski będą dziś zadowalające.

Pogoda na czwartek. Dość przyjemne temperatury w Polsce
Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury

Powyżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF. Widać tu, że na dużym obszarze kraju termometry pokażą dziś nawet 16-18 stopni powyżej zera. Najcieplej w dniu dzisiejszym będzie na północnym wschodzie. Chłodniej na zachodzie Polski, gdzie na termometrach ujrzymy do 14 stopni. Najchłodniej w górach, w okolicach 10 stopni Celsjusza.

Prognoza siły wiatru na 20 kwietnia 2023
Dość silny wiatr w Polsce w czwartek 20 kwietnia

Temperaturę odczuwalną będzie nieco obniżał wiatr. Powyżej prognoza siły wiatru na dzisiejszy dzień. Czwartek będzie w kraju dość wietrzny, a porywy wiatru sięgać dziś mogą nawet 70 km/h na nizinach. W górach i nad samym morzem wiatr może być w porywach jeszcze silniejszy. Sprawdzaj gdzie jest burza i opady na naszej zakładce z radarem opadów.

Mniej opadów, więcej słońca w kraju

Ostanie kilkadziesiąt godzin przyniosło nam sporo opadów atmosferycznych w kraju. Jednak pogoda na czwartek zmieni tą sytuacją. Ponieważ dostajemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia, chmur nad krajem będzie mniej niż w ostatnich dniach. Przelotne, zanikające opady deszczu możliwe dziś będą w południowej i zachodniej Polsce.

Pogoda na czwartek. Mniej opadów w Polsce
Pogoda na czwartek. Prognoza zachmurzenia i opadów

Opady będą dziś możliwe, jednak będzie ich mniej niż w ostatnich dniach. Możliwe, że w północnej i wschodniej Polsce pojawią się rozpogodzenia i chwile ze słońcem. Rozpoczynamy dziś okres z lepszą pogodą w kraju i regionie. Ciśnienie atmosferyczne będzie dziś pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Barometry pokażą dziś ponad 1020 hPa.