Pogoda na czwartek 23 maja. Spore ochłodzenie w części Polski. Kolejne silne burze w kraju

Środa dała nam się we znaki, jeśli chodzi o dynamiczną i groźną aurą. Pogoda na czwartek w większości regionów już się uspokoi. Jednak nie wszędzie będzie spokojnie i bezpiecznie. Za niżem do kraju spłynęło nieco chłodniejsze powietrze, dlatego w części Polski obserwowali będziemy w czwartek ochłodzenie. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 23 maja.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od tego, co dzieje się nad europejskim obszarem synoptycznym, ponieważ doszło tu do lekkich zmian.

Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Na wschodzie Europy rozbudowuje się całkiem silny wyż. Powoduje on napływ ciepłych mas powietrza na wschód Polski. O tym za chwilę. Wyż wpływa również pośrednia na nadal niestabilną aurę nad Polską. Wszystko dlatego, że wyż zablokował swobodny przepływ niżu z południa na północ. Ośrodek ciśnienia zatrzyma się w czwartek nad północnym zachodem kraju. Niż nadal wpływał będzie na aurę w Polsce. Pogoda na czwartek przyniesie nam więc znów sporo chmur i opadów. Nad Polską przejdą kolejne burze, jednak o za moment.

Pogoda na czwartek. Ciepłe masy powietrza odsunięte na wschód
Pogoda na czwartek. Ciepłe masy powietrza odsunięte na wschód

Na zakończenie tej części prognozy słów kilka o masach powietrza, jakie zalegają w regionie. Niż spowodował wypchnięcie ciepłych, gorących mas na wschód. Za frontem na zachód kraju spłynęło chłodniejsze powietrze z kierunków północnych. Gorące masy wciąż wpływają na pogodę na wschodzie Polski. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na czwartek. Duża różnica temperatury nad Polską

W powyższym akapicie rozpocząłem temat temperatur, jakie pogoda na czwartek przyniesie nam w Polsce. Spójrzmy zatem na animację prognoz temperatury na dzisiejszy dzień dla Polski.

Pogoda na czwartek. Animacja prognoz temperatury

Bardzo ciepła będzie już noc ze środy na czwartek. Temperatury najniższe będą na południu kraju. Jednak i tutaj mówimy o wartościach w okolicach 13-15 stopni powyżej zera. Najcieplejsza noc na wschodzie, gdzie lokalnie wydaje się, że będziemy mówili o nocy tropikalnej, czyli takiej, podczas której wartości temperatury przekraczają 20 stopni Celsjusza. W czwartek temperatury bardzo szybko wzrosną na wschodzie Polski. W dzień termometry na wschodzie pokażą nawet 28-29 stopni powyżej zera. Lokalnie całkiem możliwy będzie upał. Podczas gdy temperatury na wschodzie ocierały będą się o upał, na zachodzie Polski ochłodzenie. Na północnym wschodzie termometry wskażą raptem 15-16 stopni w dzień.

Silniejszy wiatr w części Polski w czwartek 23 maja
Wiatr w Polsce w czwartek 23 maja 2024

Silniejszy wiatr w czwartek na wschodzie kraju. Prędkość wiatru na wschodzie do 60 km/h. Na północy wiatr będzie również odczuwalny. Oczywiście w burzach wiatr będzie silniejszy, w porywach prędkość wiatru przekraczać może nawet 80-90 km/h. Przeczytaj również: Upał wleje się z południa. Afrykański żar do 38-40 stopni Celsjusza

Lokalnie groźne burze w Polsce w czwartek 23 maja

W czwartek z rana na stronie pojawi się dedykowany wpis o burzach. Dlatego też tutaj, w prognozie nie będę opisywał dokładnie jakie są przyczyny czwartkowych burz, ani gdzie dokładnie jutro zagrzmi. Na ten moment wiedzieć należy, że na zachodzie kraju znajdzie się centrum wypełniającego się niżu. Nad Polską znajdzie się również front okluzji.

Burze nad Polską 23 maja
Burze nad Polską w czwartek

Dlatego też nad Polską kolejny dzień rozwiną się zjawiska burzowe. Burze przejdą przede wszystkim w pasie na wschód od linii Szczecin, Łódź, Kraków. Lokalnie będą to zjawiska znów bardzo silne. Największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą nawalne opady deszczu, także większego gradu. Najsilniejsze burze pojawią się w czwartek na wschodzie Polski, gdzie zalegała będzie gorąca, wilgotna masa powietrza. Nie jest jednak wykluczone, że zagrzmi również na zachodzie, choć tutaj szanse na burze są znacznie mniejsze.