Pogoda na dziś, 1 lipca 2020 dla Polski. Gwałtowne burze. Duży grad, ulewy i silny wiatr

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad Skandynawią. Jedynie południowa i wschodnia część kraju będzie pod wpływem wyżu znad Bałkanów. Taki rozkład pola ciśnienia sprzyjać ma adwekcji bardzo ciepłej i wilgotnej masy powietrza z południowego-zachodu. W godzinach popołudniowych nad północno-zachodnią częścią RP ulokowany ma być pofalowany front atmosferyczny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.07.2020, 12 UTC

W środę głównie na południu i w centrum zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski umiarkowane i duże, natomiast na północnym-zachodzie i zachodzie burze, nawet z dużym gradem. Opady w czasie burz do 20-50 mm, lokalnie akumulacja opadów do 50 mm na skutek przechodzenia kilku komórek burzowych nad jednym obszarem.

Temperatura pokażą dziś od 20°C na wybrzeżu, do około 25°C w centrum, do 28°C na południu Polski. Wiatr przeważnie umiarkowany, natomiast nad morzem silny do 65 km/h z sektora południowo-zachodniego. W czasie burz porywy do 90 km/h – 100 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę (1.07.2020).

W czasie burz na zachodzie, północnym-zachodzie grad 3-4 cm, wiatr do 90 km/h – 100 km/h, ulewy do 50 mm. Niski poziom kondensacji, silniejszy pionowy uskok w warstwie 0-1 km doprowadzić może do wystąpienia trąby powietrznej.

Prawdopodobieństwo burz będzie również na południu, zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich, gdzie kluczową rolę odegrać może orografia terenu.

Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB)

RADAR OPADÓW I POŁOŻENIE BURZ TUTAJ