W piątek Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze z obniżonego ciśnienia. Dodatkowo nad Polskę nasunie się front okluzji ciepłej, za którym postąpi adwekcja nieco cieplejszej masy polarnomorskiej. Tylko na krańcach północno-wschodnich zalegać ma nieco chłodniejsze powietrze.
Inicjacja konwekcji zachodzić ma w piątek zwłaszcza na lokalnych strefach zbieżności wiatru, w nieco cieplejszej względem ostatnich dni. Największa ilość burz pojawi się w godzinach popołudniowych zwłaszcza w zachodniej połowie kraju.
Sytuacja synoptyczna na dzień 12.07.2019 r. godzina 12 UTC
Komunikat IMGW-PIB na piątkowy dzień
Największe prawdopodobieństwo burz szacowane jest na obszarze od Pomorza, przez Wielkopolskę, po częściowo centrum i południe kraju, gdzie na krawędzi zachmurzenia frontowego przewidywane jest powstanie wyraźnej linii zbieżności wiatru, równoległej do strefy frontu. Powietrze w strefie frontu będzie wilgotne, całkowita wodność powietrza miejscami wyniesie do 25-30 mm. Wraz z niewielkim przepływem powietrza (na poziomie 700 hPa wiatr będzie słaby, do 5 m/s), sprawi, że punktowo wystąpi zagrożenie silnymi opadami deszczu. Z uwagi na niewielką prędkość wiatru, burze będą się rozwijać głównie w formie pojedynczych, niewielkich oraz izolowanych komórek, tym samym ich żywotność będzie niewielka. Jednak w dość krótkim czasie wysokość opadów deszczu wynieść może do około 20 mm. Zagrożenie pozostałymi zjawiskami będzie niewielkie. Porywy wiatru na ogół wynosić będą do 55 km/h, bardzo lokalnie do 60-70 km/h, możliwe będą także opady gradu poniżej 1 cm.
Na pozostałym wyznaczonym obszarze prawdopodobieństwo rozwoju burz jest niższe, stosunkowo najwyższe na północnym wschodzie. Burze tutaj także będą bardzo lokalne. Punktowo mogą im również towarzyszyć silniejsze opady deszczu, do około 15 mm – informuje Szymon Ogórek z IMGW-PIB.
Mapka IMGW-PIB z prognozowanym obszarem lokalnych burz w piątek
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
BIEŻĄCE POŁOŻENIE LOKALNYCH OPADÓW I BURZ PONIŻEJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC